Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

ProHockey 2/2016

ProHockey 2/2016

ProHockey 2/2016 je na trhu od 5. 2.!

Obsah PH 2/2016

 

6 Úvod

8 Dopisy

10 Novinky

16 Dokument:

Gary Bettman

24 Hokejové fórum

26 Žebříček:

Kdo se vyplatí

a kdo je přeplácený

32 Nováček:

Artěmij Panarin

36 Drobnohled:

Jordan Staal

38 Mužstvo měsíce:

Tampa Bay Lightning

44 Legendy:

Scott Niedermayer

46 Portrét hvězdy:

Tomáš Plekanec

52 Team News:

Téma: Přestupové fámy

60 Novinky

64 Pohled z redakce

Téma: Zvětšení branek

 

 

16 Dokument: Gary Bettman

Král a jeho království

Přečtěte si podrobnou analýzu práce Garyho Bettmana, vládce království zvaného NHL. Sestavil ji pro vás dlouholetý spolupracovník ProHockeye Kevin Allen. Podobně jako v pohádkách o královstvích je Bettman popisován jako panovník, jehož lidé nenávidí, bojí se, ale i mají v oblibě a má přátele i nepřátele. Jeho fascinující příběh však ukazuje člověka, který rozvojovou zemi transformoval v bohatý a prosperující stát. Do budoucna se zdá, jako by tento příběh měl končit slovy „a žili spokojeně a šťastně až navěky“.

Autor: Kevin Allen

Setkání Rady guvernérů NHL připomínala v 80. letech minulého století hlučnou debatu někde na baru než legislativní orgán prestižní ligy. Majitelé se často mezi sebou hádali, načež rozparáděni ostrou výměnou názorů vyšli ven a vše vyklopili novinářům, často i s peprnými detaily.

Všichni věděli, jak to v NHL vypadá. Pamětníci těchto časů si určitě dobře vybaví příběh, který se stal během Rady guvernérů v hotelu Breakers v Palm Beach na Floridě. Když jeden reportér vstoupil na toaletu a narazil tam na dva majitele, kteří vedle stáli u pisoárů a ječeli na sebe, protože se nemohli shodnout na rozdělení ligy do divizí.

Tehdy se špinavé prádlo NHL pralo na veřejnosti prakticky běžně.

Všechno se změnilo, když se komisionářem NHL dne 1. února 1993 stal jistý Gary Bettman.

Hodnocení Bettmanovy 22leté vlády z postu ligového šéfa se často soustředí hlavně na fakt, že výdělky NHL vzrostly ze 700 milionů dolarů na přibližně 4 miliardy ročně. Jenže on také změnil obraz NHL, transformoval tuto ligu ze soutěže, která měla problém přilákat sponzory, na ligu, o niž je v současnosti v Severní Americe mezi podnikateli skutečně velký zájem. Nyní sponzoři chtějí být s NHL spojováni proto, že jde o soutěž, která je atraktivní pro mladé, moderní a movité fanoušky. V Severní Americe jsou hokejoví příznivci přesně tou sortou lidí, na kterou podnikatelé cílí, když někoho chtějí oslovit reklamou a inzeráty.

Bettman přešel k hokeji z basketbalové NBA a okamžitě pochopil, že NHL nabízí obrovský potenciál. Jediné, co liga tehdy potřebovala, bylo sehnat někoho, kdo má zkušenosti s vedením podniku, který se směle mohl rovnat značkám, jako jsou Exxon, Chevron, Apple nebo Volkswagen.

A téměř ihned bylo jasné, že Bettman takovým člověkem je. Kdokoliv s ním kdy pracoval, rychle pochopil, že kdyby nebyl komisionářem profesionální sportovní ligy, klidně by mohl vést jakoukoliv obrovskou korporaci nebo byl uznávaným právníkem v prestižní právnické firmě.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

24 Hokejové fórum

Tentokrát jsme hokejovým osobnostem položili tyto otázky:

Který klub vydělá více na trejdu Setha Jonese a Ryana Johansena?

Hrál Gary Bettman pozitivní či negativní roli ve vývoji ledního hokeje?

Kterého hráče byste letos rádi viděli změnit dres?

 

26 Žebříček:

Ten se vyplatí! A tenhle ani trochu...

Přečtěte si každoroční žebříček hráčů, kteří jsou skvělými kaufy a kteří předraženým zbožím. Toto jsou hokejisté, kteří odvedou za málo peněz spoustu práce. A také ti, kteří jsou ohromně přeplácení...

Autor: Linus Hugosson

NHL je vyrovnanější než kdy dřív. Už nyní je jasné, že o play off se bude bojovat do posledního kola. A že šanci zvítězit budou mít všechny týmy, které do něj postoupí.

Generální manažer Ken Holland z Detroit Red Wings například tvrdí, že špatná smlouva vám může totálně rozložit plány. Skutečnost možná není tak drastická, ale rozhodně je může řádně narušit, když například bojujete o play off. Dobrý tým pak nemůžete dostatečně rozšířit, když hodláte útočit na Stanley Cup. Když si uvědomíte, že máte svázané ruce jen proto, že nějakému hráči vyplácíte obrovskou sumu peněz, za kterou nepodává adekvátní výkony, dojde vám, jak důležité je být při uzavírání smluv obezřetný. A o to víc oceníte takového hokejistu, s nímž jste se domluvil na nižším kontraktu, a on pak hraje výborně. Navíc máte prostor mužstvo před play off ještě posílit.

Jako příklad můžeme uvést Chicago Blackhawks z minulé sezony. Chicago nejen že mohlo přivést zkušeného Brada Richardse před sezonou, ale před uzávěrkou přestupů ještě tým doplnit o veterány Antoinea Vermettea a Kimma Timonena. Bylo to možné jen proto, že v té době měli klíčoví hráči Patrick Kane, Jonathan Toews, Duncan Keith a Brent Seabrook relativně nízké smlouvy. V této sezoně už to neplatí, protože Kane s Toewsem mají nové (rozuměj mnohem vyšší) kontrakty, takže s výrazným doplňováním kádru v Chicagu nepočítejte.

Díky všem těmto faktům dostává žebříček o skvělých kaufech i přeplácených hráčích další rozměr. Přečtěte si ho a dejte nám vědět, jestli vás napadají další hráči, kteří by se v něm měli objevit.

Poznámka: V žebříčku nejsou zahrnuti hráči s nováčkovským kontraktem, protože smlouvy pro nováčky jsou striktně limitované kolektivní smlouvou mezi NHL a hráčskou asociací NHLPA. Jsou zde tedy pouze hokejisté se standardními kontrakty.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

32 Nováček: Artěmij Panarin

Milionový jackpot Chicaga

Kdo že se to letos postaral o nejpozitivnější překvapení v NHL? Kandidátem na tento titul by zcela rozhodně mohl být Artěmij Panarin – ruská senzace, která září v sestavě Chicaga a okouzluje diváky fantastickými hokejovými kousky. „Umí vše, co musí špičkový hokejista v této lize umět, a díky tomu může být o krok napřed,“ tvrdí Panarinův spoluhráč Marcus Krüger.

Autor: Jonathan Lindqvist

Chicagskému klubu se v průběhu léta podařilo získat do svých služeb ruskou kometu Artěmije Panarina. Je to hráč, o kterém toho fanoušci v Severní Americe příliš nevěděli, a tak byli všichni zvědaví, co tenhle Rus v zámoří předvede. Do té doby se třiadvacetiletý Panarin dokázal naplno zaskvět díky úžasné sezoně v domácí KHL i v ruském reprezentačním dresu. V bodování základní části KHL mu nakonec patřilo páté místo s 62 body (26+36) v 54 zápasech a posléze dotáhl svůj tým SKA Petrohrad k triumfu v Gagarinově poháru dalšími 20 body (5+15) v play off. Parádní ročník zakončil účastí na světovém šampionátu v Česku. I na něm si Panarin v průměru připisoval bod za zápas (10, 5+5) a domů si odvezl stříbrnou medaili.

Nebylo divu, že po tolika úspěších se cítil být na hokej v NHL připravený.

„Už jsem o tom přemýšlel dříve, ale do té doby jsem se na NHL necítil. Ale bylo mi už třiadvacet, navíc jsme s mužstvem vyhráli Gagarinův pohár. Bylo mi jasné, že nadešel čas odejít do NHL, udělat zase krok kupředu,“ říká Panarin.

Boj mezi několika kluby NHL, které o Panarinovy služby měly enormní zájem – přece jen riziko bylo minimální a možnost potenciálního úspěchu obrovská –, nakonec vyhrál ceněný generální manažer Chicaga Stan Bowman a Panarin tedy zakotvil právě v tomto klubu. Samotný Bowman se však pečlivě snažil zmírnit tlak, kterému byl jeho ruský objev vystaven.

„Co se týká očekávání, musíme být trpěliví, musíme si uvědomit, že přichází do nové země a bude se muset naučit i nový jazyk. Všechno tu pro něj bude nové,“ prohlásil před začátkem sezony Bowman. „Vždycky lidem říkám – představte si, že vy sami odjedete do Ruska a všichni budou čekat, že přestože naskočíte do úplně jiné kultury, rázem z vás bude superhvězda. Artěmij bude potřebovat čas na aklimatizaci.“

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

36 Drobnohled: Jordan Staal

„Hokej si musíte užívat“

Setkali jsme se Jordanem Staalem, hvězdným útočníkem Carolina Hurricanes. Vyprávěl o svých vzorech, kdo ho inspiroval, i o tom, jaký vztah má se svými bratry, kteří také hrají v NHL.

Autor: Varpu Sihvonen

Jordan Staal nám řekl, že nejdůležitější věcí je užívat si hokej a na ledě se bavit. Sám se podle toho rozhodně řídí. Na ranních rozbrusleních i trénincích srší vtípky, nahlas se směje a ponouká ostatní. Je to skvělý kluk do šatny, protože si s každým povídá a působí uvolněně. V tom se hodně podobá bratru Ericovi.

Kdo vás přivedl k hokeji?

„Hádám, že s tím začal táta. Chvíli hrál hokej na univerzitě a dost ho to chytlo. Tam, odkud pocházím (Thunder Bay, Kanada), je hokej hlavním sportem, takže každý si ho zkusí a aspoň jednou si ho zahraje.“

Měl jste vůbec na výběr, nebo vám byl hokej zkrátka předurčený?

„Určitě jsem si mohl vybrat, ale když u vás venku osm měsíců v roce mrzne, máte výběr sportů přece jen dost omezený, protože v zimě se jich dá dělat méně než v létě. Takže jsme hráli hokej a parádně jsme se u toho bavili.“ (Často mluví v první osobě množného čísla, čímž má na mysli i své tři bratry – Erica, Marca a Jareda. Všichni z nich podepsali smlouvy v NHL.)

Měl jste nějaké vzory?

„Samozřejmě že když jsem vyrůstal, tak jsem sledoval Waynea Gretzkyho, Maria Lemieuxe, Joea Sakica a vůbec všechny hráče NHL. A taky jsem pozoroval, jak se zlepšuje (bratr) Eric, učil jsem se od táty. Ti dva měli obrovský vliv na mou hokejovou kariéru.“

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

 

38 Mužstvo měsíce: Tampa Bay Lightning

Zasaženi bleskem

V minulé sezoně připomínali smršť. Málokterý tým odolal síle Tampa Bay Lightning. Steven Stamkos a spol. se prohnali až do finále Stanley Cupu. V následujícím ročníku se však sami zmítali v nepříjemných turbulencích. Zápolili se zraněními, neprospíval jim rozruch okolo kapitána a dalšího nadaného útočníka. Čekalo se, že v lize znovu budou řádit jako kulový blesk. Jenže často působili, jako by právě do jejich kabiny udeřil hrom. Fanoušci doufali, že se proberou včas.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Výjezd do Toronta v současnosti obvykle neznamená pro kluby NHL něco výjimečného.

Fajn, ottawští Senators se s místními Maple Leafs střetávají v bitvách o krále provincie Ontario.

Ještě úplně nezhynula rivalita Leafs s Montreal Canadiens, dalším příslušníkem „Klasické šestky“.

A takoví Detroit Red Wings přijíždějí do Air Canada Centre se zvláštní motivací předvést se před svým bývalým koučem Mikem Babcockem.

Jinak však hosté v kvapu základní části sledují v Torontu jednoduchý cíl: obrat jednoho z ligových otloukánků o dva body a pádit dál. Není velkou výzvou skolit ochablého obra hokejových dějin.

Když ovšem v prosinci dorazili do města hoši z Tampy, fanoušci i reportéři měli poplach. Dostavil se totiž Cirkus Stamkos.

„Dlouho jsme všichni ujišťováni, že blížící se konec smlouvy Stevena Stamkose s Lightning není důvodem k jakémukoliv znepokojení,“ psal v tu dobu deník Tampa Bay Times. „Tvrdí to klub. Tvrdí to Stamkos. O nic nejde, říkají. Nic v tom nehledejte. Nestarejte se. To jenom média blázní... Žvásty! Samozřejmě je to důležitá věc. Velice důležitá věc. A bude to dál velice důležitá věc, dokud Tampa se Stamkosem neprodlouží kontrakt, nevymění ho, nebo jej nechá stát se volným hráčem bez omezení.“

Zůstane čarostřelec s číslem 91 na dresu? Nebo zmizí? Přetáhne ho Toronto, odkud pochází? Jeho budoucnost zásadně ovlivní budoucnost Tampa Bay Lightning.

Nejsme Panthers!

V minulé sezoně byla opravdu zábava sledovat mače Lightning. Hoši z Tampy sázeli v průměru 3,2 gólu na utkání. Jejich útok byl nejnebezpečnější v NHL.

Měli Stamkose, brilantního zakončovatele, který nepoužíval jenom svou vyhlášenou ránu z voleje. Dral se do skrumáží, snažil se tečovat a dorážet.

Spoléhali na „Trojčata“, náhle nepolapitelné trio skládající se z ruského kanonýra Nikity Kučerova, šikovného amerického centra Tylera Johnsona a všestranného českého bojovníka Ondřeje Paláta. Ladilo jim to a trhali na cáry i ty nejpevnější soupeřovy obrany.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

 

44 Legendy: Scott Niedermayer

Prototyp vítěze

Scott Niedermayer vyhrál snad úplně vše, co se v hokeji vyhrát dá. Ladně bruslící obránce čtyřikrát vyhrál Stanley Cup a zároveň získal prestižní individuální ocenění – Conn Smythe Trophy a Norris Trophy. Je také jedním z pouhých čtyř hráčů, jimž se podařilo vybojovat „Grand Slam“ z největších hokejových turnajů.

Autor: Tomi Savolainen

Scott Niedermayer náleží mezi nejvyšší hokejovou smetánku. Společnost mu v ní dělají Joe Sakic, Vjačeslav Fetisov a Igor Larionov. Jen tyto čtyři osobnosti vyhrály hokejový „Grand Slam“. To znamená, že získaly zlaté medaile z olympiády, mistrovství světa dospělých i juniorů a navrch přidaly trofeje za vítězství ve World/Canada Cupu a Stanley Cupu.

Niedermayer vyhrával i jako mladík, takže možná by měl být ještě lepší než tři zmiňovaní pánové. Ve sbírce má totiž také Memorial Cup, který vybojoval s juniorským týmem Kamloops Blazers v roce 1992. Z toho roku má také titul z juniorského šampionátu. A abychom nezapomněli – o rok dříve se stal trojkou draftu, když si ho zamluvili New Jersey Devils.

Niedermayer si debut v NHL odbyl na začátku sezony 1991/92, ale Devils ho poslali zpět k juniorům. O rok později už se v sestavě prvního týmu udržel. Měl se od koho učit, protože za New Jersey tehdy hrály legendy jako Scott Stevens, Vjačeslav Fetisov, Alexej Kasatonov či Ken Daneyko.

„Měl jsem kopec štěstí, protože jsem se mnohokrát ocitl ve správný čas na správném místě,“ řekl Niedermayer v rozhovoru pro ESPN při příležitosti uvedení do Hokejové síně slávy. „Prostě jsem se dostával z jedné takové situace do druhé.“

Jeho dráha v NHL začala 40bodovou sezonou a zvolením do All-Star Teamu nováčků NHL. Už ve druhém ročníku postoupil s Devils až do finále Východní konference, v němž vypadli po sedmizápasové bitvě s pozdějšími vítězi Stanley Cupu New York Rangers. Už následující rok ho však vyhráli, když ve finále přetlačili Detroit. Je úplně jedno, že šlo jen o výlukou zkrácenou sezonu.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

 

46 Portrét hvězdy: Tomáš Plekanec

Mistr nenápadnosti

Tomáš Plekanec je jedním z deseti útočníků, kteří od výluky v roce 2005 odehráli v NHL nejvíce zápasů. Žádný český hokejista za tu dobu neposbíral více bodů než on a nedal víc gólů. Historickými tabulkami Montrealu se krůček po krůčku posouvá vzhůru a nechává za sebou jednu legendu za druhou. Když hraje reprezentace, on vyjíždí na led a na hrudi má nažehlené kapitánské céčko. Přesto přese všechno není v novinách ani v televizi nějak „přeplekancováno“. Útočník Montrealu Canadiens je prostě mistr nenápadnosti.

Autor: Roman Jedlička
Až jednou skončí s hokejem, buďte si jistí, že se z něj nestane politik. Nebude ani týden co týden vystupovat v televizi jako analytik při přímých hokejových přenosech. Nebude se nikde na otevíracích večírkách pražských butiků producírovat po boku manželky Lucie, která je známou zpěvačkou a herečkou. Proč? Červené světýlko na kameře ani osvětlená pódia a záře reflektorů prostě není nic, co by ho magicky přitahovalo.

 „Nejsem typ člověka, který by se ukazoval na kamery nebo to nějakým způsobem vyhledával,“ říká Plekanec v rozhovoru pro ProHockey. „Nemám to tak, že vidím kameru a řeknu si, tam musím být. Někdo to má rád, ale mně to nic neříká. Pokud se mnou někdo chce dělat rozhovor, tak jsem vždycky ochotný a neřeknu ne. Ale sám se nijak neukazuju.“
Obránce Roman Hamrlík strávil v Montrealu s Plekancem čtyři roky a dobře ho zná. „Tomáš nemá potřebu řešit něco před kamerami a vyprávět si o tom s novináři,“ říká o bývalém spoluhráči. „Když si chce něco vyříkat s ostatními, tak to udělá na tréninku nebo v letadle.“

Acta non verba

Činy, ne slova. Tohle krátké latinské přísloví přesně odráží celou Plekancovu kariéru. Někdo namluví miliony slov, ale na ledě nic nepředvede. Někdo si nepotrpí na dlouhé věty a mluví za něj výkony. Pro Plekance tohle platilo od samého začátku v zámoří. Když v roce 2002 přišel do Montrealu, Canadiens ho ihned poslali na farmu v AHL. V tu dobu vůbec neuměl anglicky, a tak se musel soustředit jen na to, aby hrál dobře hokej.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné