Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

ProHockey 5-6/2016

ProHockey 5-6/2016

Obsah PH 5-6/2016 - Na trhu od 6. května!

6 Úvod

8 Dopisy

10 Novinky

16 Pohled do budoucnosti

18 Příběh z obálky

Connor McDavid

24 Top 30

Přehled před draftem

29 Průvodce výstrojí

Gabriel Landeskog

30 Budoucí hvězda

Auston Matthews

34 Team News

Zásoby talentů

42 Kvíz & Fakta PH

44 Mužstvo měsíce

Montreal Canadiens

50 Nováček

Shayne Gostisbehere

54 Portrét hvězdy

Mats Zuccarello

60 Novinky

64 Pohled z redakce

 

18 Příběh z obálky: Connor McDavid

Dorazila nová superhvězda

„Viděl jsi, co udělal?“ Takhle zní jedna z nejčastějších vět fanoušků, kteří sledují zápas, v němž hraje Connor McDavid. Tenhle 19letý útočník se už zařadil mezi absolutní elitu NHL. Co všechno může v kariéře dokázat? Na to odpoví jen čas.

Autor: Kevin Allen, USA Today

Craig Button, bývalý generální manažer Calgary Flames a jeden z nejrespektovanějších hokejových komentátorů současnosti, který pracuje pro stanici TSN, jednou popsal Connora McDavida takto: „Má rychlost Pavla Bureho, ruce Maria Lemieuxe a hlavu Waynea Gretzkyho.“

„Něco takového se v jednom balení asi nikdy neobjevilo,“ říká Button.

Button popisoval věci, které McDavid má. Jenže je tu i něco, co nemá, čímž se také odlišuje od dalších hvězd NHL. Nevytvořila se kolem něj skupina kritiků, kteří by o něm neustále šířili jedovaté, nenávistné komentáře. Nemá pravidelné posluchače, kteří by volali do rozhlasových pořadů a snižovali jeho schopnosti. I v češtině se pro takové lidi začal používat výraz trollové.

Kolem Sidneyho Crosbyho jsou trollové. Další se soustředí na Alexe Ovečkina. Henrik Lundqvist, Patrick Kane, Jamie Benn i Tyler Seguin mají své trolly. McDavid je nemá.

„V Edmontonu jdou trollové po Tayloru Hallovi, Leonu Draisaitlovi nebo Ryanu Nugentu-Hopkinsovi,“ říká Bob Stauffer, komentátor Oilers, který má v Edmontonu vlastní talk show. „Ale žádný z těchto trollů zatím nehází špínu na McDavida, protože o něm zkrátka nemůžete říct nic špatného. Zatím se chová a hraje tak dobře, že ani neustálí kritici na něj nic nemají.“

McDavidova šikovnost je tak ohromující, že i škarohlídi ho musí chválit. Steven Stamkos, kapitán Tampa Bay Lightning, řekl v září, že McDavid už je lepší hokejista. A to v té chvíli neměl edmontonský centr za sebou ještě ani jeden zápas v NHL.

„Slovíčko, které v souvislosti s ním padá nejčastěji, zní ‚šílené‘. Lidé říkají, že je prostě šílené, co všechno dokáže,“ říká Stauffer. „Už nyní ovládá věci, které ostatní neumějí. Každý den fanoušky baví. Díky němu stojí za to chodit do arény, dívat se na zápasy v televizi, a dokonce je i poslouchat v rádiu.“

Když si uvědomíte, že v éře Waynea Gretzkyho neexistoval internet a sociální média, snadno se dá říct, že McDavid je v Edmontonu ještě populárnější, než býval Gretzky.

„Connor ještě nikdy nezklamal,“ říká Button. „Na juniorském mistrovství světa vybojoval zlato a nyní ho sledujeme, jak dominuje v NHL.“

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

 

24 Top 30

Přehled před draftem

Zde je přehled nejžhavějších talentů před vypuknutím letošního draftu

Autor: Jonathan Lindquist

30 Mitchell Mattson

C, Grand Rapids High (USHS), 193 cm, 86 kg

Vysoký, přesto pohyblivý centr se silovým pojetím hry. Umí podržet puk a dobře rozdělovat přihrávky spoluhráčům. V univerzitním hokeji letos sbíral body pravidelně, až nenasytně.

 

29 Dillon Dubé

C, Kelowna Rockets (WHL), 178 cm, 82 kg

Velice rychlý a technicky vybavený útočník, který získal v posledních třech letech nějaký mistrovský titul. Snaží se následovat slavného hráče z NHL, jehož by bylo možné popsat úplně stejně.

„Srovnávat se s ním mohu jen těžko, ale Patrick Kane je podle mého názoru určitě jeden z nejšikovnějších útočníků v NHL. Všechno dělá v neskutečné rychlosti, navíc má úžasnou střelu. Hrozně rád ho sleduji a velmi by se mi líbilo si s ním zahrát,“ odpověděl Dubé na otázku ohledně svého vzoru.

 

28 Pascal Laberge

C/PK, Victoriaville Tigres (QJMHL), 185 cm, 78 kg

Řada zranění v letošní sezoně zabránila Labergeovi naplno ukázat svůj potenciál. Zodpovědný, chytrý, komplexní útočník, který plní práci v defenzivě, ale zároveň se předvedl jako šikovný tvůrce hry. Jen zřídka sám zakončuje, vždycky se snaží ještě přihrávkou najít spoluhráče.

 

27 Vitalij Abramov

LK/PK, Gatineau Olympics (QJMHL), 175 cm, 77kg

Nezvykle malý hokejista, který nahrazuje chybějící vzrůst rychlostí, technikou a citem pro hru. Fyzické předpoklady by mohly zájemce odradit, Abramovovým ofenzivním schopnostem se však v letošním draftu vyrovná jen málo jmen. Před začátkem sezony se mladý Rus vydal za moře, do kanadské juniorské soutěže QMJHL, aby se lépe přizpůsobil severoamerickému pojetí hry. Bodově se prosazuje s nebývalou pravidelností už od samého začátku.

 

26 Rasmus Asplund

C/LK, Färjestad (Elitserien, Švédsko), 180 cm, 80 kg

Nevysoký, ale velice chytrý hráč se skvělým přehledem o dění na ledě a schopností vyslat své spoluhráče do šance. Určitě by měl zapracovat na zakončení, aby se stal pro soupeře větší hrozbou.

„Není to zrovna čahoun, ale určitě má schopnosti, které z něj mohou udělat zajímavé jméno pro NHL. Zdobí ho dobrý cit pro hru, vysoká hokejová inteligence a šikovné ruce při vhazování. Není těžké pochopit, proč bývá srovnáván s Henrikem Zetterbergem,“ prohlásil Uffe Bodin, šéfredaktor serveru hockeysverige.se.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

30 Budoucí hvězda: Auston Matthews

Výjimečný případ

Zvláštní talent. Neobvyklý příběh. Ojedinělá cesta. Auston Matthews vyrostl v Arizoně, což není zrovna kolébka hokeje. Rok před draftem, když desítky Evropanů migrují do Severní Ameriky, aby se vystavili zrakům scoutů klubů NHL, on opustil Národní rozvojový program USA a vypravil se do Švýcarska. Upsal se týmu Lions z Curychu. Jakkoliv se to může zdát jako úlet, jeho tah dával smysl. Ale bylo to správné rozhodnutí? Až budoucnost odpoví.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Jak si počínal na ledě. Jak působil při rozhovoru před kabinou v pražské O2 areně... Čerstvě osmnáctiletý Matthews vypadal víc jako muž než jako chlapec, když loni v říjnu přiletěl do Česka, aby se v Lize mistrů střetl se Spartou.

Vysoký. Statný. Sebevědomý. Zvyklý na pozornost novinářů. Pohodlně zapadající mezi profesionály z klubu ZSC Lions. Proč dobrovolně zmizel z dohledu zvědů z NHL a vypravil se na dobrodružství do Evropy? Na širší kluziště?

„Věřil jsem, že právě tady se můžu nejvíc zlepšit – v kvalitní soutěži, v silném mužstvu,“ prohlásil po dopoledním rozbruslení. „Nastupuju proti dospělým, mnozí mají zkušenosti z NHL. Opravdu hodně se tady naučím.“

Jen o pár minut dříve, hned za střídačkami, vyprávěl o vzácném talentu kouč Marc Crawford: „Skvěle sem zapadá. Švýcarská NLA oplývá rychlostí. Trénujeme ve vysokém tempu. Využíváme skoro stejnou taktiku, jaká je běžná v NHL. Neztrácíme čas a energii cestováním. Myslím, že tohle je nejlepší prostředí pro jeho rozvoj. Dokázali jsme mu nabídnout hodně výhod.“

Co se mohlo zdát jako risk, pravděpodobně se vyplatilo.

Zůstal jedničkou

Loni o prázdninách se zdvořile omluvil šéfům Everett Silvertips z juniorské WHL, kteří vlastnili jeho práva pro CHL, a několika zájemcům z univerzitní NCAA. Společně s matkou, rodilou Mexičankou, a svou starší sestrou se místo toho přestěhoval do Curychu.

V následujících sedmi měsících podstoupil skoro 50 zápasů v dresu Lions v NLA, Švýcarském poháru a Lize mistrů. Ve 36 utkáních základní části NLA posbíral 46 bodů (24+22). Zúčastnil se mistrovství světa dvacítek ve Finsku, kde se (stejně jako v NLA) prosadil do All-Star Teamu. Na jaře se chystal na šampionát dospělých do Moskvy. Náramně pestrá byla jeho evropská pouť.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

44 Mužstvo měsíce: Montreal Canadiens

Plán na posezonní období: 10 kroků

Ano, zranění Careyho Price v této sezoně týmu Montreal Canadiens ublížilo. Jenže absence jejich nejužitečnějšího muže odhalila spoustu slabin, na jejichž odstranění je třeba rázné řešení. Proto nabízíme plán záchrany Habs na posezonní období.

Autor: Kevin Allen

Šlo o zranění, které bez debat v této sezoně způsobilo největší škody. Craig Button, bývalý generální manažer Calgary Flames a velmi respektovaný hokejový komentátor, říká, že všechny analýzy, které hodnotily propad Montreal Canadiens v tomto ročníku, začínaly a končily zraněním brankáře Careyho Price.

„Když přijdete o postavu, která získala cenu pro nejužitečnějšího hráče pro svůj tým v rámci celé ligy, prostě nemůžete hrát stejně, jako kdyby pořád byla v sestavě,“ říká Button.

Buttonovo hodnocení míří na fakt, že týmy nesmějí na kolapsy způsobené zraněními reagovat přehnaně. Jenže Priceův dlouhodobý výpadek znamenal totální rozložení týmu, jež naprosto odhalilo, že Canadiens jsou na svém gólmanovi extrémně závislí. Bez něj rozhodně nejsou obdivuhodným mužstvem. Přinejlepším jsou průměrným mužstvem. Přinejhorším jsou skupinou hráčů, kteří mohou pokoušet štěstí, že se dostanou do play off. A letos jim prostě nepřálo.

Pozitivní stránkou Priceova dlouhodobého zranění je, že poskytlo generálnímu manažerovi Marcu Bergevinovi naprosto jasný obrázek, co je s jeho týmem špatně. Když Price v sezoně 2014/15 vyhrával pro Canadiens zápasy fantastickými zákroky, slabiny Habs zůstávaly skryty. Zato když byl po většinu ročníku 2015/16 mimo hru, Canadiens naplno odhalili, kým doopravdy jsou.

Dobrou zprávou pro Canadiens je, že zatím nemají důvod se bát, že by se Priceovo zranění prodlužovalo nebo opakovalo. Dlouho však nechtěli sdělit, co konkrétně se mu stalo. Až po sezoně vydali zprávu, že si přetrhal vazy v pravém koleni.

„Věřte mi, nic špatného jsme neudělali,“ říká Bergevin. „Ani lékaři neudělali nic špatně. Bylo nám řečeno, že u takového stavu je potřeba minimálně šestitýdenní klid... Doufáme, že se uzdraví a už se k tomu nebudeme muset vracet.“

Když se novináři Bergevina ptali, jestli Price bude zdravý, aby mohl chytat na World Cupu, prohlásil: „Rád věřím tomu, že bude v září připravený na 150 procent.“

Mezitím se očekává, že Bergevin se bude přes léto hodně snažit, aby svůj tým zrenovoval. Pokud bude Price v pořádku a povede se mu mužstvo posílit, klidně se může stát, že Montreal poskočí z pozice mimo play off mezi širší skupinu kandidátů na Stanley Cup.

V každém případě, na Bergevinově seznamu, co je třeba udělat, na prvním místě stojí: Zajistit, aby byl Price zdravý. A zde jsou ostatní body:

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

50 Nováček: Shayne Gostisbehere

Krotitel duchů

Bojíte se duchů? Inu, pokud byste byli soupeři Philadelphia Flyers, tak byste se jich bát asi měli. Shayne Gostisbehere, jemuž se přezdívá Ghost (což česky znamená duch), trhá v této sezoně obrany soupeřů na kusy. Přečtěte si příběh o tomto nováčkovi, jenž začíná nakukovat mezi elitní beky.

Autor: Bill Meltzer

Žádný hráč Philadelphia Flyers dosud nezískal Calder Trophy, cenu pro nejlepšího nováčka National Hockey League. 23letý obránce Shayne Gostisbehere může být tím, kdo to změní.

Začalo se mu přezdívat „Ghostbear“ (Medvědí duch), „Ghostbuster“ (Krotitel duchů) nebo prostě jen Ghost (Duch). Zcela nečekaně se z něj stala konkurence nováčků, u nichž se o Calder Trophy mluvilo od začátku sezony. Jeho jméno se tak objevovalo vedle Artěmije Panarina (Chicago), Dylana Larkina (Detroit), Jacka Eichela (Buffalo) či Connora McDavida (Edmonton), přestože ten přišel kvůli zranění o 37 zápasů.

Čím více bylo odehraných zápasů, tím vážněji se o Gostisbehereovi uvažovalo jako o žhavém kandidátovi na cenu pro nejlepšího nováčka. Gostisbehere například vytvořil nový rekord NHL – jako první nováček-obránce bodoval v 15 zápasech v řadě (mezi 19. lednem a 20. únorem). Dále si připsal klubový rekord – žádný jiný zelenáč mezi obránci Flyers ještě nikdy nedal 17 gólů. Na Gostisbehereovi bylo navíc obdivuhodné, že 15 z těchto gólů bylo buď vyrovnávacích, nebo díky nim šli Flyers do vedení.

Přestože Gostisbehere oplývá zdravým sebevědomím, i jeho přece jen překvapilo, jak moc se mu po vstupu mezi profesionály dařilo v ofenzivě. Přesto jako správný týmový hráč často chválil hlavně spoluhráče a velkou zásluhu na svých úspěších připisoval jim.

„Kdybyste mi před sezonou řekli, že se mi bude takhle dařit, tak bych si o vás myslel, že jste se zbláznili,“ říká Gostisbehere. „Patří za to dík mým spoluhráčům a také trenérům, že mi k této situaci pomohli. Kdyby jich nebylo, neměl bych nejmenší šanci, že by se mi něco takového povedlo.“

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

54 Portrét hvězdy: Mats Zuccarello

Po hrozivém zranění hraje v životní formě

Když se v šatně New York Rangers zeptáte kohokoliv na Matse Zuccarella, uslyšíte stále stejnou odpověď – tenhle maličký útočník má úžasnou pracovní morálku a mezi spoluhráči je oblíbený. Minulou sezonu mu přitom ukončilo tak ošklivé zranění, kvůli kterému se bál, zda vůbec ještě bude moct hrát hokej. Přečtěte si, jak se tenhle norský hokejista vrátil zpět na vrchol.

Autor: Varpu Sihvonenová

Mats Zuccarello má pro strach uděláno. Do každého souboje a do každé skrumáže vletí rovnou po hlavě. Přitom to není tak dávno, kdy by tomuhle popisu jen tak někdo nevěřil. Neprošel draftem a během hokejového vývoje musel překonat bezpočet překážek. V květnu 2010 s ním Rangers podepsali smlouvu jako s volným hráčem, ale stálé místo v sestavě si vybojoval až o tři a půl roku později. Nyní patří k jejich klíčovým hráčům.

Měří jen 170 centimetrů, takže nebylo moc lidí, kteří by věřili, že by se dokázal prosadit v NHL. Zato pozornost novináře Pata Leonarda z New York Daily News si získal hned.

„Okamžitě mě napadlo, že Zuccarello je velmi šikovný hokejista, který by se mohl proměnit v ofenzivní zbraň, ale že se tehdejšímu kouči Johnu Tortorellovi nebude líbit. Myslím, že jsem v obou věcech měl pravdu. Naštěstí pro Zucca mu vedení Rangers věřilo, zvláště poté, kdy ho přivedlo zpátky po výluce, když předtím strávil celou sezonu v KHL,“ říká Leonard pro časopis ProHockey.

Zuccarella si oblíbili jak spoluhráči, tak fanoušci a zanedlouho se proslavil i mimo New York.

„Překonal všechna očekávání a pravděpodobně dosáhl víc, než sám věřil,“ pokračuje Leonard. Když se o Zuccarellovi baví s vyhledavači talentů z ostatních týmů nebo s lidmi z managementu, pokaždé dojde na stejná jména.

„Prvním hráčem, na kterého se ptají nebo o kterém mluví – samozřejmě po úvodní chvále Henrika Lundqvista, je Zucc. Generální manažeři ostatních klubů ho milují.“

Jeho zápal pro hru je nakažlivý

Antti Raanta, náhradní gólman Rangers, také Zuccarella chválí. Sice zmíní jeho nevysokou postavu, ale hned dodává, že je to výborný bruslař a že skvěle pracuje s hokejkou.

„Jasně, že je malý, ale umí vytvořit gólové šance, protože má pro hokej neskutečný cit a skvěle bruslí. Je to chytrý hráč. Navíc umí střílet góly, nejen na ně přihrávat. Má tvrdou a přesnou střelu,“ říká Raanta.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné