Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

ProHockey 10/2016

ProHockey 10/2016

Obsah – ProHockey 10/2016

Průvodce sezonou 2016/17 je na stáncích od 27. 9.!

6 Úvod

8 Dopisy

10 Novinky

16 Příběh z obálky

Brent Burns

22 Průvodce výstrojí

Anton Stralman

24 Speciál z Instagramu

Jak hvězdy trávily léto

28 Top 15

Nováčci

34 Trenérský koutek

John Tortorella

38 Průvodce sezonou NHL 2016/17

40 Sloupek Kevina Allena

42 Rozšiřování NHL do Las Vegas

44 Statistické zajímavosti

46 Tipy na sezony 2016/17

49 Hokejové fórum

50 Východní konference

82 Západní konference

110 Novinky

114 Příští číslo

 

 

16 Příběh z obálky: Brent Burns

Miluje život, zvířata a... hokej

Možná vám přijde, že Brent Burns, obránce San Jose Sharks, má rád pozornost, a proto ji k sobě poutá nepřehlédnutelnou vizáží i velmi otevřenou povahou. Jenže tak to vůbec není. Jde o milého a srdečného člověka, který si prostě naplno užívá života.

Autor: Varpu Sihvonenová

Na Burnse, jednoho z finalistů Norris Trophy, jsem se ptala jeho spoluhráče, útočníka Joonase Donskoie. Jaký je, když kolem nejsou novináři a on je v šatně jen s ostatními hráči z týmu? Prý se říká, že mu velká pozornost dokonce není moc příjemná. Čím méně je kolem lidí z médií, tím víc se rozmluví. A rád si povídá o tématech, která obvykle pro hokejisty nejsou zrovna typická – o literatuře, zvířatech, dobrém víně nebo armádě.

„Je to pozitivní člověk, který si na nic nehraje. Je upřímný i k sobě. Je přesně takový, jak se chová. Dodává energii celé šatně. Nikdy ho nevidíte znaveného nebo skleslého a tímhle pozitivním přístupem nakazí všechny ostatní,“ vysvětluje Donskoi.

A navíc jde o výborného hokejistu.

„Jsem fakt rád, že ho máme v týmu,“ říká se smíchem Donskoi a dodává: „Je důležitou součástí našeho mužstva. Je šikovný a výborně bruslí. Obrovsky nám pomáhá na obou koncích kluziště.“

San Jose se ve finále Stanley Cupu střetlo s Pittsburgh Penguins, jejichž obránce Olli Määttä mohl Burnse poznat podstatně lépe než během základní části, kdy spolu Sharks a Pens hrají pouze dvakrát.

„Je to jeden z jejich nejnebezpečnějších hráčů, zvláště v útočné třetině. Hned se pozná, že dřív hrál také útočníka,“ říká Määttä. „Je velký a silný a dobře ví, jak toho využít ve svůj prospěch.“

Takhle barevné obleky a tetování jen tak neuvidíte

Všichni o něm říkají, že je dobrák, byť trochu výstřední. On sám se popisuje jako „praštěný osel“. Vždycky si dělal věci po svém. Prý má prostě rád život, i když ostatním může připadat trochu divoký. Jakmile ho něco zaujme, naprosto se do toho ponoří. Rozhodně s ním není nuda a život vedle něj musí být stejně pestrobarevný jako jeho oblečení. Věřte, že byste ho rozhodně nepřehlédli. Jako byste se vrátili do 70. let minulého století a zavítali na slavný festival Woodstock. Nebo možná máte takhle barevné sny, když vás trápí horečka. A ještě nemluvíme o jeho tetování.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

28 Top 15: Nováčci

Přichází čas Maple Leafs

Hned tři hráči Toronto Maple Leafs se objevili v každoročním žebříčku, ve kterém redakce ProHockey srovnává ty nejžhavější kandidáty na zisk Calder Trophy NHL. Pro torontský klub asi sezona i tak skončí závěrem základní části, ale pro těžce zkoušené fanoušky by se měl následující ročník stát tak toužebně očekávaným zábleskem světlejší budoucnosti.

Autor: Uffe Bodin

V sezoně 2016/17 si organizace Toronto Maple Leafs připomene slavné i méně slavné historické milníky. Leafs oslaví stoleté výročí svého založení, ale zároveň také uplyne již padesát let od chvíle, kdy se Javorové listy naposledy radovaly ze zisku Stanley Cupu. Do roku 1967 vyhrálo Toronto Stanley Cup třináctkrát, od této chvíle se ovšem svatému grálu hokejového světa ani nepřiblížilo. Pro věrné fanoušky klubu se poslední desetiletí proměnila v nekonečné a toužebné čekání na nějaký ten úspěch. Klub se v řadě případů stal obětí svých přílišných ambicí, což vyústilo v bídné výsledky na ledě a jen jakési polovičaté pokusy o přestavbu mužstva.

Když v roce 2014 převzal roli prezidenta Maple Leafs Brendan Shanahan, nastala změna kurzu, který by slavný klub mohl přiblížit špičce NHL. Namísto pokusů vybřednout z krize pomocí předražených volných hráčů a nákladných trejdů se Shanahan snaží o dlouhodobější strategii. Cestu by v budoucnu měly vytyčit vhodné volby v draftu.

A právě tato změna nás přivádí k letošnímu boji o Calder Trophy, vždyť redakce ProHockey zařadila do svého žebříčku hned tři mladíky z Maple Leafs. A co víc, všichni tři zdobí ty nejvyšší příčky našeho pořadí. V posledních letech totiž vedení Toronta použilo své volby v draftu na tři hráče, kteří by společnými silami mohli dokázat vrátit Maple Leafs onu ztracenou slávu. Auston Matthews, Wiliam Nylander a Mitchell Marner určitě ještě nejsou dostatečně vyzrálí na to, aby táhli klub v nejbližší době, ale určitě dají fanouškům důvod užít si sté výročí v historii klubu i bez účasti v play off.

Zde je patnáct nejžhavějších nováčků letošní sezony NHL.

Poznámka: mezi nováčky jsou v NHL zařazeni hráči, kteří v lize odehráli méně než 25 zápasů, nebo v každé z posledních dvou sezon nenastoupili více než šestkrát. Navíc hráč nesmí být k 15. září roku, ve kterém začíná daná sezona, starší než 26 let.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

34 Trenérský koutek: John Tortorella

„Chceme dojít až na vrchol“

ProHockey se setkal s kontroverzním koučem týmu Columbus Blue Jackets. Dokáže John Tortorella tenhle ambiciózní, leč nevýrazný celek ukočírovat správným směrem?

Autor: Andreas Jemn

Tahle rvačka málem ukončila trenérskou kariéru Johna Tortorelly. Poslední skandál byl zkrátka na vedení Vancouveru už příliš. Určitě si vzpomínáte na výjev, kdy rozčilený Tortorella pronikl do šatny Calgary Flames a začal šermovat pěstmi. Krátce nato dostal od šéfů Canucks padáka a následující rok strávil doma, v depresích a bez zaměstnání. V tu chvíli se však objevil tápající klub z Columbusu, který se rozhodl dát Tortorellovi novou šanci.

Není žádným tajemstvím, že Tortorella má horkou hlavu. Cholerická legenda ztratí velice lehko kontrolu nad svým chováním a navíc se domnívá, že má ve všech případech pravdu. Jen velice zřídka dokáže Tortorella přiznat chybu. Vždycky se přece začali hádat ti druzí.

Zdá se, že vedení klubu, hráči i fanoušci v Columbusu mají tento přístup rádi. Vždyť po šestnácti sezonách s největším úspěchem spočívajícím ve dvou účastech v play off, které skončily hned v prvním kole, už by se od týmu dal žádat nějaký ten vavřín. A Tortorella v minulosti ukázal, že je schopný na vítězství dosáhnout.

„Dostali jsme do Columbusu trenéra, který umí poskládat všechny dílky na své místo. Tortorella je obrovsky zkušený kouč,“ prohlásil Niklas Evertsson, bývalý scout Columbusu, který nyní pracuje pro New Jersey.

Poslání, vyplývající z upoutávkového videa na zápasy Blue Jackets, zní jednoznačně. „Existuje jen jeden cíl, a to vyhrát Stanley Cup.“ K tomu má sice klub ještě skutečně daleko, teď se však na lavičku postaví trenér, který Stanley Cup v minulosti vyhrál. John Tortorella dovedl v roce 2004 k prvnímu, a prozatím i jedinému triumfu v NHL tým Tampa Bay Lightning.

„Blue Jackets jsou dobrou a kvalitně řízenou organizací. Jsem hrdý a raduji se z možnosti tento klub reprezentovat. Jistě tu bude i určitý tlak, ale hokej se hraje pro vítězství. Stejně jako všichni ostatní v NHL chceme i my dojít až na vrchol,“ prohlásil John Tortorella.

(Celý článek si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 

50 Východní konference

Boston Bruins

Vydrží Chára další rok?

Pátrání Bruins po elitním obránci na trhu připomínalo hledání malby od Picassa ve světě umění. Jestliže někdo něco takového má, jen velmi nerad se s tím loučí. A když už by takový kousek někdo prodal, většinou požaduje mnohem vyšší cenu, než jste ochotni zaplatit.

Generální manažer Don Sweeney sice nebyl úspěšný při snaze změnit vizáž defenzivy, ale při proměně útoku se mu dařilo podstatně lépe, protože podepsal smlouvu s komplexním útočníkem Davidem Backesem.

Jeho představa je taková, že dvaatřicetiletý Backes bude hrát v centru třetího útoku, ale když budou Bruins potřebovat vstřelit gól, pošle ho trenér na křídlo jedné z prvních dvou řad.

„Ještě pořád mám spoustu sil a slušnou kondici,“ prohlásil Backes po příletu do Bostonu.

Bruins totiž v létě přišli o Louiho Erikssona, jemuž skončila smlouva, takže potřebovali jinou ofenzivní zbraň. Také očekávají, že David Pastrňák se bude zlepšovat stále stejným tempem a výrazně přispěje ke zvýšení produktivity.

Jisté obavy panují, co se týká defenzivy, protože Zdeno Chára oslaví v průběhu této sezony 40. narozeniny. Vyplatili tedy ze smlouvy Dennise Seidenberga, aby si vytvořili více prostoru pod platovým stropem. V době uzávěrky tohoto čísla stále ještě hledali možnosti, jak defenzivu vyztužit a koho dalšího případně pozvat do tréninkového kempu.

Chára pořád bude hrát na nejvyšší úrovni, ale Bruins ho nechtějí během základní části strhat. Jenže když nikoho podobně dobrého neseženou, Chára bude muset strávit na ledě mnohem víc času, než by se jim líbilo.

Analýza týmu

Brankáři: Na závěrečné tiskové konferenci po minulé sezoně popíchl generální manažer Sweeney brankáře Tuukku Raska, aby znovu objevil své magické schopnosti. Když se novináři Sweeneyho ptali, kdo je v Bostonu nedotknutelný, zmínil pouze útočníka Patrice Bergerona, ale ne Raska. Na svého gólmana nabídl dva pohledy – sice ho pochválil, ale zároveň podotkl, že toto nebyl jeho nejlepší ročník. Přesto nikdo nevěří, že by ho Bruins skutečně chtěli vyměnit. Zřejmě ho jen chtěli motivovat k lepším výkonům, aby znovu dominoval jako dřív. Aby se Bruins dostali do play off, bude muset chytat jako kandidát na Vezina Trophy.

Obrana: Kdyby byl Zdeno Chára o deset let mladší, asi bychom o tuhle defenzivu neměli obavy. Torey Krug je kreativní, ofenzivně laděný bek, který umí řídit přesilovky. Adam McQuaid je slušný a stabilní defenzivní zadák. John-Michael Liles už má nejlepší léta za sebou. Kevan Miller při svých nejlepších výkonech spolehlivý, ale nic víc. Je snadné pochopit, proč Bruins tak zoufale hledají někoho, koho by mohli postavit do první obranné řady. Potřebují získat beka, jako je Kevin Shattenkirk nebo Cam Fowler.

Útok: Díky Patrici Bergeronovi, Davidu Krejčímu a Davidu Backesovi mají Bruins velmi slušně obsazený post centra. Brad Marchand zatím překonával očekávání ohledně střeleckých schopností. Ale zvládne zopakovat sezonu, kdy dal 37 gólů? Pravděpodobně ne, takže i když zůstane zdravý, zastaví se někde mezi 25–30 brankami. Krok kupředu ve vývoji udělal Ryan Spooner. Možná se tomu těžko věří, ale s 36 asistencemi se vyrovnal Bergeronovi. V tomto ročníku by mohl posbírat přes 50 bodů. Otázka je, kdo nahradí výpadek 30 gólů, které dal Eriksson? David Pastrňák by mohl poskočit z 15 na 20–25 branek. Backes by měl nastřílet 20 gólů. Přispět by mohli také Seth Griffith nebo Frank Vatrano.

Management: Dlouhodobá strategie Dona Sweeneyho se nemění, byť není úplně jasná, protože Bruins už dvakrát za sebou nepostoupili do play off. Sweeney v roce 2015 vyměnil mladého beka Dougieho Hamiltona, jenže teď se ukazuje, že přesně takového obránce by Boston potřeboval. Sweeneyho nejlepší rozhodnutí bylo nechat si kouče Claudea Juliena, jehož trenérské schopnosti dokážou vykompenzovat některé slabiny Bruins. Jestliže se však Boston znovu nepodívá do play off, jak Sweeney, tak Julien by se měli bát o místo.

Hodnocení ProHockeye

Brankáři: 7 Obrana: 6 Útok: 7 Management: 7 Přesilovky/Oslabení: 7

Celkem: 34/50

ProHockey předpovídá

Jestliže Chárovi nepřijde do obrany někdo na pomoc, Bruins do play off nepostoupí.

(O všech týmech si můžete přečíst buď v tištěné, nebo elektronické verzi časopisu ProHockey.)

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné