Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

ProHockey 4/2018

ProHockey 4/2018

ProHockey 4/2018 je na trhu od 10. 4.!

Obsah PH 4/2018

 

6 Úvod

8 Novinky

14 Průvodce play off NHL

28 Legendy: Brendan Shanahan

32 Top 10: Nejlepší tvůrci hry

40 Nováček: Mathew Barzal

44 Kvíz & Fakta

46 Mužstvo měsíce: San Jose Sharks

52 Dopisy

53 Team News

60 Hokejové fórum

61 Nominace ProHockeye

63 Pohled z redakce

65 Příští číslo

 

 

14 Průvodce play off NHL

Bitva o Stanley Cup

ProHockey hodnotí šance týmů v nadcházejícím play off

Konečně je to tady. Opět jsme se dočkali vrcholu sezony a následující dva měsíce se můžeme těšit na ten nejlepší hokej hraný v nejvyšší intenzitě. Zvládne Pittsburgh porazit sebevědomou Tampu Bay a dosáhnout vítězného hattricku? Dostane se Nashville znovu do finále, kde si už tentokrát nenechá vzít vybojovanou šanci? Nebo se na vrchol protlačí někdo z černých koní – Winnipeg, Boston nebo snad Vegas?

Autoři: Peter Sibner a Uffe Bodin

Co si budeme povídat, ten pravý hokej nastává právě teď. Základní část je příliš dlouhá, aby se všech 82 zápasů dalo hrát opravdu naplno. Když se nepovede jeden zápas, vlastně se nic neděje. Jenže v play off vás může jedna chyba připravit o veškeré naděje. Říká se, že Stanley Cup je nejhůře dosažitelná trofej v severoamerickém profesionálním sportu. Pokud ho chcete vyhrát, musíte tomu po dva měsíce obětovat naprosto vše. Musíte zapomenout na bolest, musíte ze sebe vymáčknout poslední zbytky sil, musíte vše podřídit jedinému cíli – vítězství. Zní to možná dost tvrdě, ale všichni vítězové Stanley Cupu vám potvrdí, že to stálo za to.

V říjnu bylo na startu 31 týmů. Během předlouhých bojů o samotný postup pomalu odpadávají ti slabší. Nakonec zůstane pouhých 16 mužstev. Každé z nich doufá, že tentokrát to vyjde. My pro následující stránky vybrali dokonce jen 12 největších favoritů, u nichž vidíme určité šance na zisk hokejového grálu.

Souhlasíte s našimi prognózami, nebo si myslíte něco jiného? A opravdu hodnotíte nestranně, nebo se necháváte ovlivnit srdcem, které podvědomě přidává body vašemu oblíbenému týmu?

Peter Sibner

Šéfredaktor mezinárodní verze časopisu ProHockey

 

28 Legendy: Brendan Shanahan

Největší mistrův test

Jako hráč střílel puk s chirurgickou přesností a zdálo se, že se nebojí postavit vůbec nikomu. Nyní Brendan Shanahan vrozenou preciznost používá k tomu, aby tým Toronto Maple Leafs vyhrál první Stanley Cup od roku 1967.

Autor: David Kvicklund

Jen málo věcí v životě přináší tak čistou radost jako sport. Navíc v něm není pochyb o výsledcích. Buď vyhrajete, nebo prohrajete. Přitom rozdíly, které dělí vítěze od poražených, jsou mnohdy směšně malé. Přesto je možné najít sportovce, kteří mají vyhrávání v krvi. Prostě vítězí a vítězí pořád dokola. Jde jen o štěstí? Možná do určité míry ano. Pokud však chcete mít ve vitríně poháry z mistrovství světa, olympiády, Canada Cupu a tři Stanley Cupy, určitě potřebujete víc než jen „kapičku štěstí“. Musíte přidat pořádnou porci tvrdého tréninku, talentu, silné psychiky a charakteru, abyste na takovou úroveň dosáhli. Teprve pak se můžete stát vítězem. Takovým, jako je Brendan Shanahan.

V roce 1987 si tehdy 18letého Brendana Shanahana vybrali New Jersey Devils na druhém místě. Volbu odsouhlasil a posléze vyřkl legendární generální manažer Lou Lamoriello, který byl v New Jersey prvním rokem. Zvolil střelce z juniorského týmu London Knights.

„Má přesně takový talent a charakter, který hledáme,“ pronesl po draftu Lamoriello.

 

32 Top 10: Nejlepší tvůrci hry

Žebříček ProHockeye

V hokeji platí, že nejlepší hráči jsou ti, kteří dělají ze spoluhráčů lepší hokejisty. A tak přestože se nejvíce oslavují špičkoví kanonýři, jejich čísla by zdaleka nebyla tak skvělá, kdyby vedle sebe neměli parťáky, kteří jim na gól přesně přihrají. I elitní střelci pak přiznávají, že největší zásluhu na jejich zásazích mají mnohdy ti, kteří celou akci vymyslí a připraví. Tady jsou nejlepší tvůrci hry současné NHL!

Autor: Jonatan Lindquist

Laserově přesná střela a bleskurychlé bruslení vás mohou v moderním hokeji dostat hodně daleko, ale stále je ze všeho nejdůležitější špičkové hokejové myšlení. Nejpádnějším důkazem pro toto tvrzení je bezpochyby nejlepší hokejista všech dob Wayne Gretzky, který sotva někoho uhranul fyzickými proporcemi či tvrdou střelou. Jenže svou chytrostí a neopakovatelnou předvídavostí uměl z obránců soupeře udělat kuželky. Chcete důkaz? Gretzky v kariéře posbíral 1963 asistencí. I kdyby nepřidal jediný gól, pořád by byl nejproduktivnějším hráčem v historii NHL!

I dnes mají někteří hráči schopnost vidět na hřišti to, co všichni ostatní pochopí teprve ve chvíli, kdy to výjimeční tvůrci hry provedou. O takových hokejistech se pak mluví po celé lize. Jejich neobyčejné chápání hry jim umožňuje předvídat, co se odehraje v následujících okamžicích. Nejde tedy jen o naprosto přesné přihrávky, tito hokejisté si zároveň umějí najet do míst, odkud mohou vstřelit branku, ale také třeba zabránit gólu do vlastní sítě. I jejich defenzivní cítění je proto nadprůměrné.

Když jsme sestavovali tento žebříček, nehleděli jsme na pozice. Najdete v něm centry, křídla i obránce. V každém případě však jde o jedny nejlepších hokejistů NHL současnosti.

 

40 Nováček: Mathew Barzal

Mílovými kroky ke hvězdám

Mathew Barzal dostal šanci v dresu New York Islanders na dva zápasy už v minulé sezoně, naplno však tenhle dvacetiletý kanadský talent rozkvetl až v současném ročníku. Barzal si celou NHL získal svou rychlostí i citem pro hru a nyní podle nás právem patří k hlavním favoritům na zisk Calder Trophy.

Autor: Rasmus Kågström

Vraťme se s naším příběhem do 26. června roku 2015.

Ve floridském Sunrise probíhá každoroční draft NHL, kde si jednotlivé kluby vybírají talentované mladíky ze všech koutů světa. Jako první zazní jméno Connora McDavida, který putuje do Edmontonu. Následuje ho Jack Eichel, jehož jméno vyřkl zástupce Buffalo Sabres. V sále sedí nervózní Mathew Barzal a čeká, zda si některý z tehdejších 30 týmů NHL vybere i jeho. Bob McKenzie, vedoucí hokejový expert kanadské televizní stanice TSN, Barzala před draftem 2015 zařadil na deváté místo. Z devátého místa však San Jose Sharks zvolili Švýcara Tima Meiera, jako desáté pak Colorado Avalanche sáhlo po Mikku Rantanenovi. Čas ubíhá a nakonec přichází chvíle, kdy jako šestnáctí v pořadí mají svou volby pronést Edmonton Oilers.

Odvážná sázka Islanders

Namísto zástupce Oilers ovšem na pódium vystoupá komisionář NHL Gary Bettman, aby publiku sdělil, že došlo k výměně. Edmonton Oilers se rozhodli vyměnit své 16. místo, společně s volbou ve druhém kole, ve prospěch New York Islanders, opačným směrem pak putoval vysoce ceněný bek Griffin Reinhart.

Islanders tedy ze šestnáctého místa zvolili Barzala, o kterého stáli natolik, že kvůli němu obětovali jednu z největších nadějí celé organizace.

„To, že kvůli mně vyměnili tak důležitého hráče, jako je Reinhart, svědčí o tom, že o mě opravdu stáli. Chtěl jsem do mužstva, které docení můj herní styl, a jsem hrozně rád, že po mě Islanders sáhli,“ svěřil se Barzal serveru MyNorthwest.com po draftu.

„Tenhle obchod by nikdy neproběhl, pokud by Barzal nebyl stále k dispozici,“ popsal generální manažer Islanders Garth Snow trejd, díky němuž Islanders získali práva na Mathewa Barzala, pro Newsday.

 

46 Mužstvo měsíce: San Jose Sharks

Teď, nebo nikdy?

Hráči San Jose Sharks velice dobře vědí, jaké to je zakopnout téměř na cílové čáře. Stejně dobře však vědí, jak se zvednout a jít dál. Jejich cíl je tak v probíhající sezoně jasný, protože pro celou řadu hvězd Sharks to může být poslední reálná šance sáhnout si na Stanley Cup.

Autor: David Carlsson

V cestě stál bohužel Sidney Crosby ve špičkové formě a zbytek mužstva Pittsburgh Penguins na vrcholu sil. V jiném případě by se pravděpodobně v roce 2016 místo finálové porážky s Penguins radovali ze Stanley Cupu právě hokejisté San Jose Sharks. Namísto toho se museli srovnat s vědomím, jak blízko poháru ve skutečnosti byli.

V severní Kalifornii se o play off z roku 2016 stále hovoří, zároveň jsou však všichni přesvědčeni, že přijde nová šance. Možná už brzy. A možná téměř se stejnými superhvězdami v sestavě.

Není žádným tajemstvím, že zkušené trojici Joe Thornton, Brent Burns a Joe Pavelski začíná docházet čas. Pokud má přijít šance na pohár, musí to být brzy. Vždyť Burns a Pavelski se stále více přibližují pětatřicítce. Navíc než na ni dosáhnou, oslaví Joe Thornton čtyřicátiny.

V době uzávěrky tohoto čísla navíc ještě zdaleka nebylo jasné, že se letos San Jose Sharks vůbec do play off probojují. Přesto je možné prohlásit, že jejich šance vyhrát Stanley Cup nebyly nikdy větší.

Jak se tedy mohli Sharks postavit tak rychle na nohy? Vysvětlení má minimálně dvě stránky: zaprvé – Thornton, Pavelski a Burns v nejlepší formě vlastně nikdy nepřestali být hvězdami světového formátu. Za druhé – mladší hráči v sestavě konečně začínají nést část odpovědnosti za tým a naplňovat svůj potenciál.


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné