Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

Pro Hockey 1/2012

Pro Hockey 1/2012

 

PRO HOCKEY 1/2012 - NA TRHU OD 10. 1. 2012!

5 Úvod

6 Dopisy

7 Novinky

12 Top 100 hráčů 2011

22 Portrét: Tim Thomas

28 Portrét: Claude Giroux

32 V zákulisí: Ice Girls

36 Tampa Bay Lightning

42 Checking: Čeká nás další výluka?

44 Nováček: Gabriel Landeskog

47 Fórum

48 Krajánci: Zrovna jsme tě vyměnili

52 Team News

59 Nominace

60 Seriál o výživě: Rozhovor s Ing. Ivanem Machem

62 Legendy: Patrick Roy

64 Quiz

 

12 Top 100 hráčů roku 2011

S velkou hrdostí vám největší evropský časopis o NHL přináší žebříček sta nejlepších světových hokejistů pro rok 2011. Naše skvělá porota odvedla kvůli hlasování spoustu práce – a na následujících stránkách se můžete ponořit do našeho nejdůležitějšího žebříčku. Přejeme příjemnou zábavu.

Porota

Anssi Alanen, Kevin Allen, Uffe Bodin, Linus Hugosson, Chris Johnston, Karel Knap, Petr Novotný, Tomi Savolainen, Varpu Sihvonenová

 

22 Portrét: Tim Thomas

„Čím jsem starší, tím jsem lepší“

Tim Thomas je jako archivní víno – každým rokem je lepší a lepší. Na jaře 2011 tento sedmatřicetiletý brankář výrazně pomohl Boston Bruins ke Stanley Cupu. I v současné sezoně ukazuje, že nemá v úmyslu vyklízet pozice. Naopak je jasně vidět, že chce obhájit titul pro nejlepšího brankáře v NHL. Ať se na to díváme z kterékoliv strany – Thomas je nyní nejlepším hokejistou na světě.

Autor: Varpu Sihvonenová

Když má hráč NHL tři děti, měl by vyhrát tři Stanley Cupy, aby měl pro každého potomka jeden, je to tak?

„Ne tak zhurta,“ odpovídá Tim Thomas, brankář Boston Bruins. „Měli bychom to brát pěkně popořádku.“

Dobrá. Tim Thomas vyhrál zatím jeden, o dva další by se měl pokusit. Bruins loni v červnu ukončili dvaatřicetileté čekání na slavný pohár a Thomas si z play off odnesl také Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů. A za minulou sezonu také dostal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana.

Můžete srovnat individuální ocenění s tím týmovým? Je něco z toho pro vás cennější?

„Myslím, že týmový úspěch ještě umocňuje ten individuální. Kdybyste vyhrála kteroukoliv z těch individuálních cen, ale unikla by vám ta pro celý tým, necítila byste se tak dobře. Byl by to takový prázdný úspěch,“ odpovídá Thomas.

A vysvětluje to dále: „Ale protože jsme uspěli i jako tým, je paráda užít si i trofeje, které jsem dostal sám. Myslím si ale, že si je užiju mnohem víc, až ukončím kariéru. Protože teď jsme zpátky a znovu hrajeme o to samé.“

Ano, Bruins jsou zpět. S Timem Thomasem jsme se setkali jedno páteční ráno v Ristuccia Memorial Aréně, tréninkovém komplexu Bruins, které se nachází ve Wilmingtonu, na severním předměstí Bostonu. Mužstvo zrovna tvrdě trénuje a v ochozech je spousta fanoušků. Jde o otevřený trénink přístupný veřejnosti. Lidé fandí, fotí a drží v ruce transparenty, na nichž děkují Bruins za Stanley Cup a vyzývají je k dalšímu vítězství.

 

28 Portrét: Claude Giroux

Jak se rodí superhvězda

Srovnávají ho s Bobbym Clarkem nebo Peterem Forsbergem. Jaromír Jágr o něm mluví dokonce jako o „Malém Mariovi“. Jenže Claude Giroux se snaží o zapsání vlastního jména do historie NHL. Roky strávil ve stínu jiných hvězd, ale v této sezoně z něj vystoupil a zamířil rovnou pod nejjasnější reflektory. Pro Hockey vám představuje jednoho z nejlepších hráčů úvodu sezony.

Autor: Chris Johnston

I když Claudeu Girouxovi stékají po tvářích kapky potu, je snadné ho přimět, aby se začervenal. Stačí ho požádat o rozhovor a chtít, aby začal mluvit o sobě.

Stál na chodbě arény vedoucí z ledu do šatny a z hlavy mu stoupala pára, protože měl za sebou další náročné vítězství s Flyers. Opět byl jednou z hlavních postav, ale jakmile se ho novináři zeptali, co stojí za úspěchem, kterého dosáhl, přímo cítíte, jak je nervózní.

Konkrétně v tomto zápase vstřelil dva góly, které se později objevovaly v televizních sestřizích s nejhezčími akcemi, a ještě přidal jednu brankovou asistenci. Stejně nad svým výkonem téměř mával rukou s podobnou skromností, s jakou pilot odmítá chválu po hladkém přistání za silného větru.

„Všichni k vítězství přispěli,“ odpovídal a jako obvykle zaháněl pochvalná slova. „Točíme na ledě čtyři útoky, daří se brankářům i našim obráncům.“

Girouxova hokejová kouzla se objevují tak pravidelně, že už se nad nimi jeho spoluhráči ani nepozastavují. Přitom díky rychlosti a úžasným kličkám doslova ztrapňuje obránce soupeře, kterým nezbývá než ho sledovat, jak v mžiku pádí sám na jejich brankáře.

To ale neznamená, že by si ostatní hráči Flyers neuvědomovali, jak výjimečného hráče v mužstvu mají.

Například Jaromír Jágr, který s Girouxem nastupuje v útoku od začátku sezony, prý musí pozorně sledovat, co se na ledě děje, protože občas mu přistane na hokejce puk i v momentě, kdy by to nikdo nečekal.

 

32 V zákulisí: Ice Girls

Žhavé ledové dívky

Mnoho klubů NHL angažuje sličné dívky jako součást zábavy během zápasů. Ať již tyto slečny uklízejí sníh na ledě, nebo hopsají s pon-pony v hledišti, jejich nejdůležitějším úkolem je zvýšit zájem fanoušků. Eric Stephens, spolupracovník časopisu Pro Hockey, se setkal s Erikou Johnsonovou, členkou týmu Power Players z arény Honda Center v Anaheimu, aby vás nechal nahlédnout do této sféry NHL.

Autor: Eric Stephens

Není to zrovna nejzářivější část její práce, ale určitě je v tu dobu na ni upřena největší pozornost. Mluvíme o momentu během reklamní přestávky, kdy v sexy oblečku vyjede na domácí led Anaheim Ducks s lopatou v rukách, aby uklidila naškrabaný sníh a znovu se mohl hrát hokej.

Když si nazouvá brusle, je to pro ni prý stejně přirozené jako dýchání.

„Jsou to moje zlatíčka,“ říká Johnsonová. „Poprvé jsem stála na bruslích v sedmi letech. Ten pohyb mám v krvi. Myslím, že bruslím lépe než chodím.“

Během rozhovoru je vidět, jak je tahle dvacetiletá neustále usměvavá studentka z Orange County ve městě Irvine temperamentní. Koneckonců živá povaha do věčně slunné jižní Kalifornie výborně pasuje.

A stejně tak se výborně hodí do týmu Power Players, družiny 14 mladých žen, které reprezentují Ducks na ledě při různých akcích pořádaných klubem. Úsměv je pro ně základní podmínkou, ale pro Johnsonovou to není žádný problém.

„Na život se vždycky dívám z té lepší stránky,“ říká. „Vždycky mám dobrou náladu a zůstávám pozitivně naladěná. Jsem vděčná a šťastná, že můžu být součástí téhle organizace a že můžu dělat tuto práci.“

„Pokaždé, když přijdu do práce, říkám si: ‚Jdeme na to. Do toho, Ducks.‘ Podporuju je za všech okolností,“ vypráví.

 

36 Tampa Bay Lightning

Vzrušující. Kontroverzní. Jsou připraveni vyhrát?

Tampa Bay Lightning si musí připadat jako na horské dráze, po které jede od svého debutu v NHL před 19 lety. To je asi nejlepší přirovnání jejich dosavadní existence. Klub se opět vzmohl díky nové, rozumné skupině majitelů, záhadnému kouči a jádru mužstva z hvězdných hráčů. Kevin Allen vám představuje příběh jiskřivých blesků, kteří jsou chvíli úplně nahoře a chvíli úplně dole.

Autor: Kevin Allen

Před 17 lety přišel po výměně Bob Errey, bývalý hráč NHL, do Detroitu a zeptal se dlouholetého, respektovaného detroitského kapitána Stevea Yzermana, co si myslí, že Red Wings musí udělat, aby získali Stanley Cup.

„Odpověděl: ‚Nevím… Ty jsi vyhrál dva poháry (v Pittsburghu), tak bys to měl říct Ty mně,‘“ vzpomíná Errey. „Yzerman se nikdy nad nikoho nepovyšoval. Naopak rád naslouchal druhým. Podle toho se pozná dobrý šéf.“

Šestačtyřicetiletý Errey vnímá, že Yzermanův přístup zůstal stále stejný, i když nyní už dělá generálního manažera Tampa Bay Lightning. Pod jeho vedením se Lightning proměnili z organizace, která sloužila jako odstrašující příklad, v respektovaný klub během pouhých 18 měsíců.

„To není jen tak, že Steve vyhrál Stanley Cup,“ tvrdí Tod Leiweke, výkonný ředitel Tampy Bay. „Kolem toho chlapíka se všechno daří od prvního momentu, kdy vstoupil na led. Teď se ona aura jen přenesla do manažerské kanceláře.“

Od chvíle, kdy Lightning koupil majitel Jeff Vinik (přesně 3. března 2010), začala reorganizace klubu, která dosud může sloužit jako vzor, jak oživit upadající klub National Hockey League. Vinik převzal organizaci od předchozích vlastníků Orena Koulese a Lena Barrieho v úděsném stavu. Ti dva klub vedli, jako kdyby se starali o tým ve Fantasy League. Bolts, jak se Lightning přezdívá, se třikrát v řadě nedostali do play off a fanoušci o ně ztráceli zájem.

 

42 Checking: Čeká nás další výluka?

V Pro Hockeyi jste si už mohli přečíst o potenciální hrozbě dalšího přerušení NHL kvůli vyjednávání mezi hráči a majiteli. V tomto sloupku vám Kevin Allen přiblíží, o co se zřejmě svedou největší bitvy, a poodhalí vám, jaká panuje mezi mocnými lidmi v hokeji nálada: stručně řečeno – všichni jsou k smrti vyděšeni, že by liga mohla přijít o další sezonu.

Autor: Kevin Allen

Pochopit, co nastane v létě tohoto roku, kdy se zástupci National Hockey League a hráčů budou domlouvat na znění nové kolektivní smlouvy, je asi tak snadné, jako kopírovat dráhu skákajícího míče.

Oficiálně nejmocnější mužové NHL tvrdí, že spor mezi basketbalovou NBA a jejími hráči nemá na situaci v hokeji žádný vliv. Ale hokejisté si nemohou nevšimnout, jak jednání v NBA probíhají, a zákonitě je musí napadnout, zda po nich NHL nebude chtít stejné ústupky, jaké  chce NBA po basketbalistech.

Dne 6. listopadu minulého roku dostali basketbalisté od NBA ultimátum – buď přistoupí na 51% podíl ze zisků, nebo majitelé nechají ligu uzavřenou tak dlouho, dokud hráči neodsouhlasí podíl o čtyři procenta nižší.

Vzhledem k tomu, že hokejisté nyní dostávají na platech 57 % ze zisků NHL, což jim až do září zaručuje současná smlouva, je snadné pochopit, proč jsou lidé z vedení NHL nervózní.

Od hráčské asociace NHL (její zkratka je NHLPA) totiž potichu zaznívá, že hráči považují nynější situaci za odlišnou od té v roce 2004. Tehdy bylo jasné, že hráči budou přinuceni se něčeho vzdát ve prospěch majitelů. V té době mělo až příliš týmů vážné ekonomické problémy.

Nyní budou hráči používat argument, že majitelé mají svůj tolik požadovaný platový strop a všichni si na ten koncept zvykli.

 

44 Nováček: Gabriel Landeskog

Bude nejlepší v NHL?

Shoda okolností, nebo znamení? Ve stejný den, kdy dres legendárního Petera Forsberga vystoupal ke stropu arény, jiný Švéd dres Colorado Avalanche oblékl a nastoupil ke svému prvnímu utkání v NHL. Jmenuje se Gabriel Landeskog (čti „landeskůg“) a je mu 19 let. Per Bjurman si s ním popovídal. O jeho parádním debutu, o jeho cestě do NHL a o duelech se supertalentem z Edmontonu.

Autor: Per Bjurman

Když začátkem října vyjel Gabriel Landeskog na led haly Pepsi Center a schylovalo s k jeho prvnímu zápasu NHL, musel se štípnout, aby se ujistil, že to není jen sen.

Ani ne před deseti lety byl ještě sám velkým fanouškem Colorado Avalanche, zdi jeho pokoje doma ve Stockholmu byly polepené plakáty Petera Forsberga, Joea Sakica a Patricka Roye.

A teď tady stál, pod střechou mýty opředeného Pepsi Center, na sobě měl dres Avalanche a před sebou měl skutečný zápas NHL proti věčnému rivalovi coloradského klubu – Detroit Red Wings.

A kdyby jen to!

Zrovna toho večera se v Coloradu konala velká sláva – Avalanche se chystali vyvěsit ke stropu arény dres s číslem 21.

„Bylo to jako ve snu, to musím přiznat. Avalanche jsem jako kluk zbožňoval a fantastické bylo už to, že zrovna oni si mě vybrali v draftu,“ vzpomíná na ten večer devatenáctiletý nováček Landeskog.

 

47 Fórum

Tentokrát naši experti odpovídali na následující otázky:

- Pro Hockey vyhlásil Tima Thomase nejlepším hokejistou roku 2011. Jaká je jeho největší přednost?

- Kdo je nejlepší brankář historie NHL?

- Myslíte, že by se měla nějak upravit věková hranice pro draft?

 

48 Krajánci: Zrovna jsme tě vyměnili

Oba čeští obránci mohli tušit, že jim hrozí trejd. Tomáši Kaberlemu se nepovedl start angažmá v Carolině, s Jaroslavem Špačkem už příliš nepočítali v Montrealu. Přesto měli oba hokejisté zvláštní pocit, když jim v prosinci oznámili: Právě jsme tě vyměnili. Šéfové klubů výrazně zasáhli do jejich životů. A dějiny NHL byly bohatší o jednu zvláštní kapitolu: obchod pouze s českým „zbožím“.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Slavný centr Robert Reichel prohlásil, že se po výměně z Calgary do NY Islanders cítil trochu jako kus masa na trhu. Podobně na tom jistě byly desítky krajanů, které jejich kluby v NHL vyexpedovaly třeba i na druhý konec Severní Ameriky.

Některým trejd v kariéře pomohl, jiným uškodil. Mnozí museli opustit přátele, občas dokonce i rodiny, jež se s nimi nemohly okamžitě přesunout.

O výměnách v NHL by se dala napsat kniha. My však tentokrát vybereme a krátce zmíníme nejzajímavější případy, které se týkaly českých a slovenských hokejistů.

 

52 Team News

Zaměřeno na Evropany

Tentokrát si můžete přečíst o evropských hráčích v jednotlivých týmech NHL. Někde představuje početná skupina hokejistů z Evropy jádro mužstva, jinde jich je pár a mají jen okrajovou roli. V každém případě NHL už dávno není ligou jen pro Kanaďany a pár Američanů jako kdysi. Podívejte se, jak si hráči ze starého kontinentu stojí...

Autor: Jan Velart

 

 

 

60 Seriál o výživě: Rozhovor s Ing. Ivanem Machem

„SPRÁVNÁ STRAVA MŮŽE PRODLOUŽIT KARIÉRU“

Tvrdí to v rozhovoru pro časopis Pro Hockey Ing. Ivan Mach CSc., prezident Aliance výživových poradců ČR a jeden z největších odborníků na sportovní výživu (www.nutris.net) u nás. Tímto rozhovorem začínáme seriál, který bude volně navazovat na seriály o psychické přípravě sportovců a o rozvoji mladého hokejisty. Tentokrát bude o správném stravování pro hokejisty.

Autor: Petr Novotný

 

62 Legendy: Patrick Roy

Ideální bojovník pro play off

Kariéra Patricka Roye se dá rozdělit na dvě části. V každé z nich ale zanechal nesmazatelné stopy. Byl symbolem pro brankářský styl butterfly neboli motýlek. Fanoušci si užívali jeho obrovskou soutěživost, která jako by pocházela z let dávno minulých. Roy čtyřikrát vyhrál Stanley Cup a je dosud jediným hokejistou, jenž třikrát získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off.

Autor: Tomi Savolainen

Patrick Roy se narodil a vyrůstal na předměstí Quebec City a téměř nechtěně se stal členem Montreal Canadiens. Jako malý totiž fandil jejich velkým rivalům Quebec Nordiques. Dětský sen si splnil později a vlastně jen napůl – byl vyměněn do Colorado Avalanche, tedy přestěhovaných Nordiques do Denveru. To ale předbíháme…

Roy chytal v juniorském klubu Granby Bisons a zaujal scouty Canadiens natolik, že ho Montreal v roce 1984 draftoval na 51. místě.

Ke konci třetí sezony v Granby ho Canadiens povolali jako náhradníka. Na jednu třetinu ho dokonce postavili do zápasu NHL, ale to bylo v onom ročníku vše. Roy už se k juniorům nevrátil a místo toho odjel do Sherbrooke, kde měli Habs farmářský tým působící v AHL. Začínalo play off a Roy se vzápětí stal jedničkou a dovedl Sherbrooke Canadiens až k titulu.

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné