Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

Pro Hockey 2/2012

Pro Hockey 2/2012

 

5 Úvod

6 Dopisy

7 Novinky

12 Téma měsíce

Pittsburgh Penguins

18 V brankovišti

Kari Lehtonen

22 Žebříček

Kaufy a propadáky

28 Checking

29 Fórum

30 Nováček

Ryan Nugent-Hopkins

34 Drobnohled

Sheldon Souray

36 V Zákulisí

Kustodi v NHL

39 Seriál o výživě

40 Tváří v tvář

Kessel vs. Seguin

46 Přestupové fámy

50 Krajánci a Jaroslav Halák

54 Legendy

Ron Francis

56 Team News

64 Quiz

 

6 Dopisy

SOUTĚŽ O DRES WINNIPEG JETS!

Autor Dopisu měsíce v příštím čísle od časopisu Pro Hockey dostane dres týmu Winnipeg Jets. Dopis musí být s hokejovou tematikou, nesmí obsahovat více než 250 slov a musí do redakce dojít do 20. 2. 2012! Tuto cenu věnovala firma NHL Fanda (www.fanda-nhl.cz).

 

12 Téma měsíce: Crosby a Penguins

Sidney Crosby – Největší hvězda všech dob

Ne, nenavrhujeme, aby čtyřiadvacetiletý Sidney Crosby byl zmiňován ve stejné souvislosti jako Wayne Gretzky jakožto nejúžasnější hokejista, který kdy žil. Ale pokud jde o humbuk, který kolem Crosbyho panuje – v tomto ohledu se kapitánovi Pittsburgh Penguins nemůže nikdo rovnat. Přestože v roce 2011 nastoupil pouze do deseti zápasů, jeho jméno se v médiích a na sociálních internetových sítích zmiňovalo nejčastěji ze všech hokejistů.

Autor: Kevin Allen

O důležitosti superhvězdy NHL Sidneyho Crosbyho nejlépe vypovídají čísla. Pozor, nemáme na mysli góly a asistence. Když Pittsburgh Penguins hráli v roce 2009 finále Stanley Cupu, přišlo jim 350 žádostí o novinářské akreditace. V listopadu minulého roku, kdy Crosby nastoupil do svého prvního zápasu po 350 dnech dlouhé vynucené pauze kvůli otřesu mozku, dorazilo do Penguins přes 250 akreditačních přihlášek.

Povědomí o Crosbym je tak veliké, že bychom se mohli začít bavit o tom, zda už se nestal hvězdou NHL, o níž se nejvíc mluví.

„Lidé se dozvěděli, že bude hrát, pouhých 28 hodin před zápasem, přesto přišlo tolik zástupců médií,“ říká Tom McMillan, viceprezident Pittsburgh Penguins.

Na ten den se neplánoval žádný hokejový přenos v celostátních televizích v Kanadě ani ve Spojených státech, ale pak najednou jak Canadian Broadcasting Corporation (CBC), tak Versus (patří do skupiny NBC) změnily na večer program, aby mohly utkání vysílat. Nakonec ten zápas Penguins proti NY Islanders přenášely celkem čtyři stanice. Americká celostátní sportovní televize ESPN se hokeji do ledna většinou moc nevěnuje, přesto se její vedení rozhodlo pro živé vstupy z Pittsburghu každou hodinu po celý den.

Když Crosby do toho střetnutí skutečně nastoupil, bývalý hráč Penguins Phil Bourque prohlásil, že nadšení se v tu chvíli „dalo přirovnat k sedmému finálovému zápasu o Stanley Cup“.

„Tohle všechno jen vypovídá o tom, že Sidney Crosby už přesahuje hranice hokeje,“ tvrdí McMillan. „A hokejistů, kterým se v minulosti něco takového povedlo, mnoho není.“

 

18 V brankovišti: Kari Lehtonen

Díky němu se „Hvězdy“ rozzářily

Dallas Stars se dlouho vezli na vítězné vlně hlavně díky brankáři Karimu Lehtonenovi. Finský gólman konečně naplňuje svůj potenciál a každý v týmu souhlasí s tvrzením, že je to právě on, kvůli komu se Stars v první části této sezony tak dařilo.

Autor: Varpu Sihvonenová

Přesuňme se zpět do října minulého roku. Dallasu, jemuž odešel elitní centr Brad Richards, věřil málokdo. Prý naděje na to, že by si v Západní konferenci vybojoval místo pro play off, byla minimální. Zvlášť když hraje v silné Pacifické divizi. Jenže Stars vstoupili do ročníku výtečně. Z velké části za to vděčí svému brankáři Karimu Lehtonenovi. V říjnu byl zvolen druhou hvězdou měsíce v rámci celé NHL. Vychytal osm výher, prohrál jedinkrát. V průměru pouštěl pouze 1,75 gólu za zápas a pochytal 94,7 % všech střel, které mířily na jeho branku. Jeho skvělé výkony navíc podpořily parádně sehrávaná oslabení Stars. Trenér Glen Gulutzan byl z osmadvacetiletého Fina doslova nadšený.

„Je tak dobrý. Není pochyb o tom, že je to jeden z nejlepších brankářů v lize. Ještě to musí potvrdit v delším časovém rámci. Nejen kvůli sobě, ale aby si ho dostatečně všimla celá liga. Stačí se jen podívat na jeho čísla a je vám jasné, jak důležitý je pro náš klub,“ chválil Lehtonena.

Kouč si myslí, že jeho statistiky jsou dostatečně výmluvné a dokazují, jak je „Lehts“ pro Stars cenný.

Lehtonenův úžasný start však poničilo jeho prokletí. Po celou kariéru v NHL jej provázejí zranění. Chatrné zdraví se projevilo i tentokrát a vyřadilo ho ze sestavy. Dne 26. listopadu v zápase proti Phoenix Coyotes ho trefil puk do pravého stehna tak nešťastně, že mu poranil třísla. On se ale dokázal sebrat i z horších krizí.

 

22 Žebříček: Kaufy a propadáky

Již počtvrté vám Pro Hockey přináší každoroční žebříček nejpřeplacenějších a nejpodceňovanějších hokejistů v NHL. Letos jsme se navíc zaměřili na nejvýhodnější i ty nejméně výhodné operace na letním trhu volných hráčů.

Autor: Uffe Bodin

Když NHL zavedla po výluce v ročníku 2004/05 platové stropy, bylo hlavním záměrem především přibrzdit přímo překotný nárůst hráčských platů v lize. O více než šest let později můžeme konstatovat, že efekt, který zavedení platového stropu mělo na hráčský trh, byl poměrně krátkodobý. Sedm sezon od zavedení platových stropů se maximální částka, kterou může klub vydat na gáže svých hokejistů, zvýšila z 39 na 64,3 milionu dolarů. Faktem také je, že minimální částka, která na platy musí v každém klubu putovat, činí v současnosti 48,3 milionu dolarů, tedy téměř o 10 milionů výše, než původně zamýšlená maximální částka.

Se stoupajícími platovými rozpočty se také zvyšuje počet nevýhodně či chybně uzavřených hráčských kontraktů. Hlavně ale roste negativní dopad těchto chyb. Především 1. července, tedy v den, kdy se otevírá trh s volnými hráči, jsou jednotlivé kluby schopny téměř zoufalým způsobem vyhazovat peníze a dělat při uzavírání smluv pořádné „boty“, což vyplývá i z našeho žebříčku nejvíce přeplacených hokejistů. Dalším problémem jsou nesmírně nákladné dlouhodobé kontrakty, jejichž závažnost začíná některým klubům konečně docházet. Vincent Lecavalier, Alexandr Ovečkin a Ilja Kovalčuk jsou příklady hráčů, kterým se povedlo podepsat „megasmlouvu“ smlouvu ve chvíli, kdy hráli naprosto fantasticky. Ve všech třech případech ale panují oprávněné obavy, zda v sobě tito hráči mají dostatek schopností, aby se peníze, které jim kluby dávají, vyplatily po celou dobu trvání smluv.

Co se týče nejhůře zaplacených hráčů, je klíčovým faktorem správné načasování. V řadě případů z našeho přehledu došlo k podpisu smlouvy ještě nějaký čas před tím, než daný hokejista prožil v NHL herní průlom. Tímto způsobem udržely kluby jejich platy na úrovni, jež se vzhledem k dnešním výkonům hráčů zdá téměř neakceptovatelná. Právě tento cit pro správný moment dělá z určitých generálních manažerů téměř geniální stratégy.

Poznámka: Veškeré údaje o smlouvách jsou převzaty ze serveru nhlnumbers.com. Za zmínku rovněž stojí, že všechny nováčkovské kontrakty jsou z našich výpočtů vyjmuty, protože jejich výše je pevně daná a odráží tarif, podle kterého základní plat nesmí v prvních třech letech překročit 925 000 dolarů.

 

28 Checking

Statečná dvacítka: záblesk naděje v české hokejové krizi

Česká reprezentační „dvacítka“ podala na posledním mistrovství světa sympatický výkon. Že by na tom český hokej nebyl tak špatně? Karel Knap ve svém sloupku tvrdí, že k optimismu bychom měli mít ještě dlouhou cestu.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Když jsem viděl, jak se čeští hokejoví junioři na šampionátu v Kanadě rvou s vysoce favorizovanými Američany, trochu jsem se zastyděl. Před turnajem jsem jim vůbec nevěřil. Obával jsem se, že potřetí za sebou spadnou do skupiny o udržení. A doufal jsem, že nesestoupí.

Oni ale v provincii Alberta bojovali tak, že si získali místní obecenstvo, které při českém vítězství nad USA skandovalo „Go, Czechs, go!“ Jejich gólman Petr Mrázek se díky skvělým zákrokům i oslavným gestům po nich stal jednou z hvězd mistrovství. A jen sporný ruský gól v prodloužení jim zatarasil senzační postup do semifinále.

Přiblížili se medaili, skončili pátí. Klobouk dolů, pánové! Optimistům se možná mozkem prohnala myšlenka: Vždyť ono není s tou naší hokejovou mládeží tak zle…

Televizní spolukomentátor Milan Antoš bezprostředně po výhře nad Američany dokonce vykládal cosi o „škarohlídech“, kteří kritizují výchovu talentů v Česku. Polehčující okolností mu budiž pochopitelná euforie z překvapivého výsledku.

 

29 Fórum

Tentokrát jsme se ptali na tyto otázky:

Který klub vyšel vítězně z trejdu Seguin/Kessel – Boston, nebo Toronto?

Mělo by vedení NHL rozšířit koncept Winter Classic a pořádat více zápasů pod otevřeným nebem?

Mysleli jste si, že bude Ryan Nugent-Hopkins tak skvělý již v letošní sezoně? Jaké tajemství se za jeho úspěchem skrývá?

 

30 Nováček: Ryan Nugent-Hopkins

Překvapivě dobrý

Jen málokdo čekal, že Ryan Nugent-Hopkins bude připravený hrát v NHL už od této sezony. A hle, povedlo se. Tenhle hubený teenager si dokonce několikrát vysloužil přirovnání k nejlepšímu hokejistovi všech dob Wayneovi Gretzkymu.

Autor: Chris Johnston

Musíte ho vidět, abyste tomu uvěřili. Je jasné, že spousta lidí, kteří později referovali o draftu v Minnesotě, Ryana Nugenta-Hopkinse nikdy předtím neviděli hrát hokej. Když ho zavolali na pódium, protože se stal jedničkou draftu, měl si na sebe obléci velký dres Edmonton Oilers. V tu chvíli se všichni zaměřili na jeho hubenou 183 centimetrů vysokou a pouhých 74 kilo vážící postavu, která vypadala v širokém dresu snad ještě hubenější.

Těch, kteří v tu chvíli věřili, že Nugent-Hopkins by mohl rovnou naskočit do sestavy Edmonton Oilers, bylo pár, pokud vůbec někdo. Vždyť i vedení mužstva si dávalo velký pozor, aby okolo osmnáctiletého kluka zbytečně nevzbuzovalo velká očekávání.

A tak se stala vcelku neobyčejná věc – jedničku draftu hodně lidí prostě přehlíželo. Vše se změnilo velmi brzy... hned po začátku základní části. Nugent-Hopkins hned v prvním týdnu své kariéry v NHL vstřelil hattrick a přibližně o měsíc později si v jednom zápase připsal pět asistencí. Nebylo potřeba zdůrazňovat, že tenhle „hubeňour“ na NHL má.

Během té doby si dokonce vysloužil přirovnání k jinému velmi štíhlému centrovi Oilers – nejproduktivnějšímu hokejistovi v historii NHL, Wayneovi Gretzkymu.

„Je docela legrace to slyšet,“ říká Nugent-Hopkins. „Hádám, že to prostě znamená, že lidé o mně uvažují v milých souvislostech.“

Těžko očekávat, že by kdy mohl ohrozit Gretzkyho rekordy, přesto je na první pohled spojuje víc než jen podobný typ postavy. Je to například výjimečně skvělý přehled o hře, cit pro rozdělování puků spoluhráčům, aniž by se u toho nechali „sestřelit“ soupeři, z nichž je většina podstatně větší.

 

34 Drobnohled: Sheldon Souray

„Mám příliš mnoho aut“

Obránce Sheldon Souray je po roce stráveném v AHL zpět v nejlepší hokejové lize na světě. Rád se pochlubí, že umí velmi dobře grilovat, má spoustu automobilů a dokonce umí poradit hollywoodským producentům.

Autor: Varpu Sihvonenová

Sheldon Souray, zadák Dallas Stars, proslul drtivou střelou, takže není divu, že se mu přezdívá „Hammer“ (kladivo). Podvědomě soucítíte s brankáři, kteří se jeho ranám musí stavět do cesty. Normální by vám totiž připadalo, kdyby utekli nebo by se alespoň za každou cenu snažili pukům vyhnout.

Sheldon během klubové soutěže v roce 2009, kdy patřil Edmonton Oilers, napálil puk do branky rychlostí 171,7 km/h. Byl by to rekord NHL, jenže není oficiální. Za ten se totiž považuje jen rekord naměřený během dovednostních soutěží na Utkání hvězd. Takže oficiálním držitelem rekordu je bostonský kapitán Zdeno Chára, který vystřelil puk rychlostí 169,6 km/h.

 

36 V Zákulisí: Kustodi v NHL

Neviditelné hvězdy

Pach potu, parfémů a masážních přípravků se mísí v hokejové kabině New York Rangers. Po zemi jsou poházené plastové lahve, trička, ponožky, pantofle a mokré ručníky. Henrik Lundqvist, Marián Gáborík nebo Brad Richards zrovna odjeli do hotelu. A zatímco si v centru města vyrážejí na přepychovou večeři, někdo po nich musí uklidit. Kdo? Bruce, Reg, Acacio, Jim, Jason, aneb Rychlá rota Rangers. A já jim při tom mám pomoct.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Když se „noví“ Winnipeg Jets loni v létě připravovali na svou první sezonu ve městě, snad všechny jeho obyvatele zachvátila určitá míra šílenství. Fanoušky, reportéry, obchodníky i samotnými hokejisty cloumalo vzrušení.

Málokdo si zachoval úplně klidnou hlavu. Jedním z chladnokrevných byl Jason McMaster. „Nenechávám se tím vším moc strhnout,“ řekl pro magazín The Hockey News. „Prostě se snažím co nejlíp dělat svou práci. Nerozhlížím se, co se děje okolo, co píšou v novinách a co vysílá televize.“

Kdo je tenhle pan Nevzrušený? Kustod týmu Jets. Muž, který ví, že on a jeho kolegové musejí zajistit, aby mužstvu a trenérům nic nescházelo. Aby se mohli starat jenom o hru. Nadšení ve Winnipegu, který vyhlížel návrat NHL dlouhých 15 let, samozřejmě dobře vnímal. Zároveň se ale co nejvíc koncentroval na svůj „job“.

Každý tým v National Hockey League má četu podobně oddaných dříčů. Měl jsem tu čest pozorovat v akci RRR, čili Rychlou rotu Rangers, když Gáborík a spol. v rámci evropského turné přiletěli v září na pár dní do Prahy.

Slavné „Blueshirts“ tu hostila Sparta, která mi dovolila, abych se na pár dní stal členem party, která v zákulisí zajišťuje vše, co je potřeba.

 

40 Tváří v tvář: Kessel vs. Seguin

Výměna z roku 2009 bude navždy tyto dva hráče stavět proti sobě, lidé je stále budou porovnávat. V tomto roce dostává jejich „duel“ punc pořádné rivality, protože jak Phil Kessel, tak Tyler Seguin spolu mohou soupeřit i v počtu bodů. Ale kdo z nich je lepší? Pro Hockey vám napoví.

Autor: Kevin Allen

I dva roky po velkém trejdu, který přivedl Phila Kessela z Bostonu do Toronta, by prý torontský generální manažer neváhal ani chvilku a uskutečnil by ho znovu. Nejlepší na tom je, že naprosto stejně odpovídá i Peter Chiarelli, Burkeův protějšek ve službách Bruins.

Ve světě, kde se neustále poměřuje úspěch a selhání pomocí vítězství a proher se Toronto Maple Leafs i Boston Bruins cítí jako vítězové výměny, díky níž Kessel 9. září 2009 odešel z Bostonu do Toronta.

„Phil byl kanonýr, kterého jsme potřebovali, ten typ hráče, který většinou není k mání,“ říká Burke.

Však také nebyl zadarmo. Maple Leafs za něj museli obětovat dvě své volby v prvním kole draftu a jednu ve druhém. A protože se Torontu v oné sezoně nedařilo, Bruins mohli díky tomu v draftu 2010 volit na celkově druhém místě. Bruins volbu použili na Tylera Seguina, u něhož je po roce a půl zřejmé, že má potenciál stát se jedním z nejlépe hrajících útočníků v lize.

 

46 Přestupové fámy

Pro Hockey vám nabízí poodhalení největších přestupových „drbů“. Na následujících řádcích si můžete přečíst o hráčích a týmech, jež se pravděpodobně budou podílet na ruchu v nejbláznivější den hokejového roku – 27. února, kdy bude končit možnost přestupů v NHL.

Autor: Chris Johnston

Předvídat možné výměny, které se uskuteční na poslední chvíli, je tentokrát ještě obtížnější než obvykle.

Před ligou stojí vyjednávání nové kolektivní smlouvy mezi hráči a majiteli, takže kluby budou možná udílet generálním manažerům o trochu jiné příkazy než v minulosti. I tak ale zřejmě zůstane klasické rozdělení na kupující a prodejce. Zatímco některé týmy se budou chtít v rámci platového stropu maximálně posílit, jiné budou chtít co nejvíc ušetřit. Otázka je, nakolik půjde o sportovní hledisko a nakolik o nejistotu, kterou s sebou přináší očekávané vyjednávání o kolektivní smlouvě.

Nejistotu podporuje i fakt z minulého roku – v roce 2011 bylo v den uzávěrky přestupů vyměněno nejméně hráčů za posledních 10 let. Bylo uskutečněno pouze 16 trejdů, které se týkaly 35 hokejistů.

Jedno ale můžeme zaručit: k několika trejdům před 27. únorem stoprocentně dojde.

Pojďme se podívat na jména hráčů, o nichž se v souvislosti s výměnami v poslední době mluvilo nejvíce.

 

50 Jaroslav Halák a krajánci

„Jaro“ a jeho úžasná zima

Aby publikum v montrelském Bell Centru po prohraném zápase místních Canadiens aplaudovalo soupeři, je běžné skoro jako třicetistupňový pařák v lednové Bratislavě nebo projev upřímné pokory od Jiřího Paroubka. Vida, stalo se! Tedy ne že by globální oteplování pokračovalo takovou rychlostí. A ne že by politický buldozer náhle slevil ze své průraznosti… Ovšem skutečně se stalo, že se v Montrealu se bouřlivě tleskalo protihráči – brankáři, který domácím nepustil ani jeden gól.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Poslední lednový zápas ukončil Jaroslavu Halákovi rekordní vítěznou sérii a pokazil mu statistiky. Přitom v Detroitu rozhodně nevyhořel. Pustil jen tři góly a byl zvolen druhou hvězdou večera.

V předchozích týdnech ale chytal tak znamenitě, že čestná porážka 1:3 v Joe Louis Areně, kde už spoustu let vládnou Detroit Red Wings, byla jeho nejhorším zápasem v prvním měsíci roku 2012.

Leden náramně vyšel Halákovi i jeho St. Louis Blues. Šestadvacetiletý Slovák z osmi utkání sedm vyhrál, dostal pouhých 11 branek (měl průměr 1,36 na utkání a úspěšnost 94,6 %). V Montrealu, proti Dallasu a Edmontonu uhájil nulu. Šestkrát ho vybrali mezi tři hvězdy zápasu. Ve všech gólmanských statistikách NHL se v uplynulém měsíci držel v absolutní špičce a dál stupňoval svou výkonnost, kvůli níž na podzim fanouškům Blues zněly v hlavách smutné noty.

Halákovi se nedařilo, ztratil pozici jedničky, mužstvo klopýtalo. „Bylo to jako noční můra,“ řekl novinářům. „Ale musel jsem zapomenout a začít znova.“

Povedlo se. I když to nebylo jednoduché.

 

54 Legendy: Ron Francis

Klidná síla

Útočník Ron Francis strávil v NHL 23 let, ale ani jednou nebyl zvolen do All-Star Teamu. Přitom to byl velmi šikovný tvůrce hry, který ve svých prvních 16 sezonách jen dvakrát nedosáhl na průměr bodu za zápas. V současnosti mu patří čtvrtá příčka v historické tabulce produktivity, v počtu asistencí je dokonce druhý. Na své pouti po NHL dvakrát vyhrál Stanley Cup v jednom klubu a pomohl najít tvář jinému.

Autor: Tomi Savolainen

Ron Francis byl výborný vůdce, ale k hokeji nepřistupoval s takovou zarputilostí jako Mark Messier. Spíš bychom ho mohli přirovnat k Jonathanu Toewsovi, současnému kapitánovi Chicago Blackhawks, jemuž se přezdívá „Captain Serious“ (Kapitán Vážný). Stejně jako Toews dnes, i Francis se stal tváří svého klubu už jako mladý kluk. Byl dokonce jedním z nejmladších kapitánů v historii NHL.

Narodil se v městečku Sault Ste. Marie v kanadské provincii Ontario a jako junior hrál za místní klub Greyhounds. V roce 1981 ho draftoval na čtvrtém místě čerstvý klub NHL Hartford Whalers, který ještě nedlouho předtím patřil do konkurenční WHA. Francis ale následující sezonu po draftu ještě začal mezi juniory v OHL. Brzy vévodil produktivitě celé ligy, takže si ho Whalers vytáhli do prvního týmu a už si ho nechali.

Francis si okamžitě vybojoval post prvního centra. Patřil mu prakticky po celých 10 let, kdy za klub hrál. Whalers ale jakožto ligový nováček plnili roli otloukánka. Do play off se s Francisem podívali až v roce 1986. O rok dříve byl Francis zvolen kapitánem. Bylo mu pouhých 22 let.

 

56 Team News

Speciální týmy, tak se označují řady, které chodí na přesilovky a oslabení. Mnohdy právě na nich záleží, zda mužstvo uspěje, nebo ne. Nabízíme vám tedy pohled na komanda, která se mají postarat o skórování při početní výhodě, nebo ta, která mají soupeřům ve vstřelení branky při oslabení zabránit. Konkrétní statistické údaje se datují k 23. lednu 2012.

Autor: Jan Velart


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné