Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

Pro Hockey 12/2012

Pro Hockey 12/2012

 

Obsah Pro Hockey 12/2012

 

5 Úvod

6 Novinky

12 Mistrovství světa juniorů

20 Anže Kopitar

24 Top 15 hráčů v exilu

30 Fórum legend

32 Down Goes Brown

34 Jak bude vypadat nová NHL?

40 Hokejové fórum

42Gary Bettman & Donald Fehr

46 John Tavares

50 V brankovišti: Tuukka Rask

55 Hokej a studium – III. díl

57 Dopisy

58 Krajánci ohrožení výlukou

62 Legendy: Theo Fleury

64 Kvíz

 

 

12 Mistrovství světa juniorů

Těžká výzva minikorunek

Průvodce časopisu Pro Hockey nejžhavějším mezinárodním turnajem nadcházející zimy

Na Štěpána bude v ruské Ufě vhozeno úvodní buly letošního juniorského šampionátu. Pro Hockey vám před tímto svátkem hokeje přináší podrobného průvodce, ve kterém autor Uffe Bodin seřadil největší favority na zlato.

Dokáží zopakovat zlatý úspěch?

Po dlouhých 31 letech se loni v kanadském Calgary dočkalo zlatých medailí z juniorského světového šampionátu Švédsko. Reprezentační kouč Roger Rönnberg tak má před sebou těžkou výzvu – tento skvělý úspěch zopakovat. Co bude klíčem ke štěstí? Podle samotného kouče hlavně příliš nepřemýšlet nad loňským zlatem. „Tohle slovo vůbec neberu do úst,“ pokusil se Rönnberg v rozhovoru pro Pro Hockey zbavit nálepky favorita.

Autor: Uffe Bodin

Hodiny v Evropě ukazovaly půl šesté ráno, když 6. ledna vstřelil Mika Zibanejad v prodloužení branku, která rozjásala celé hokejové Švédsko. I přesto, že finálový zápas proti Rusku probíhal velmi časně zrána, neváhalo více než 600 000 Švédů odložit spánek a prožívat se svými mladíky finálové drama. Počty televizních diváků i skvělé přijetí, kterého se švédské reprezentaci dostalo po návratu do Stockholmu, jen dokazují, že zájem o MSJ a atraktivní hokej, který se na tomto šampionátu hraje, na severu Evropy stále stoupá.

Švédský výběr vypadá silně i před začátkem letošního mistrovství, které uspořádá ruská Ufa. Švédský kouč Roger Rönnberg ale nechce o svém mužstvu jako o favoritovi před turnajem vůbec slyšet. On sám se rozhodně nechce loňským úspěchem nijak zvlášť zabývat.

„Ne, tohle slovo vůbec neberu do úst,“ prohlásil Rönnberg s širokým úsměvem.

„Teď se bude hrát o další zlato a další pohár, navíc s podstatně změněným týmem. Ročník 93 nikdy v průběhu svých juniorských let nevyhrál žádné mistrovství a pro mnoho hráčů tak nastává poslední šance něco takového dokázat.“

„Nemůžeme se uspokojit a myslet si, že je jednodušší získat zlato jen proto, že se nám to podařilo loni. Mezi našimi posledními triumfy uplynulo přece jen 31 let a to nejlépe dokazuje, jak těžké je MSJ vyhrát.“

 

20 Anže Kopitar

Z Los Angeles až do městečka Mora

Anže Kopitar se rozhodl nabrat síly na obhajobu titulu ve Stanley Cupu v maličkém městě Mora ve švédském kraji Dalarna. Pro Hockey vám přináší vyprávění o tom, jak klub Mora IK dokázal do své šatny přivést během výluky NHL jednoho z nejlepších hokejistů světa – a také o téměř nemožném úkolu Kings ve chvíli, kdy se NHL opět rozběhne.

Autor: Linus Hugosson

O nejzářivější úlovek během letošní výluky v NHL se postaral klub Mora IK z druhé nejvyšší švédské soutěže Allsvenskan. Příchod držitele Stanley Cupu, superhvězdy Anžeho Kopitara byl ale z větší části dílem náhody.

Před začátkem sezony byl na místo hlavního kouče Mory angažován relativně neznámý Patric Wener a právě jeho kontakty s prominentní slovinskou hokejovou rodinou stály za tímto pozoruhodným příchodem. V době, kdy Wener pracoval pro rakouský klub Red Bull Salcburk, se začal zajímat o Anžeho mladšího bratra Gaspera, jenž tehdy nastupoval za slovinskou juniorku.

„Gasperovo angažmá v Salcburku nebylo nikdy moc aktuální,“ vypráví Wener zástupci Pro Hockeye, „využil jsem ale šanci, když mi zavolal jeho agent s otázkou, zda bychom ho nechtěli vyzkoušet v Moře.“

Kopitar mladší tak v Moře získal zkušební kontrakt.

„Podle mě se ukázal v docela dobrém světle,“ říká Wener. „Byl sice dost pomalý, ale podle mě se tenhle problém dá řešit tréninkem tady ve Švédsku. Náš asistent je bruslařský trenér.“

Gasper Kopitar si nakonec vysloužil dvouletou smlouvu s klubem Mora IK, a když v létě dorazil na místo, doprovázel ho starší bratr Anže.

„Dělal jsem si z Anžeho trochu legraci a ptal se ho, jestli by nastoupil za Moru, pokud by došlo k výluce. On mi pak žertem odpověděl, že klidně,“ říká Wener.

 

24 Top 15 hráčů v exilu

Nejlepší hráči během výluky… a 5 průšvihů

Výluka v NHL je pro všechny zúčastněné dlouhá a nepříjemná, v Evropě má ovšem alespoň jeden pozitivní dopad – evropští fanoušci nemusí za hvězdami z nejlepší hokejové ligy světa cestovat osm a více hodin letadlem. Kteří hráči ale stojí za návštěvu hokejových hal a kteří naprosto zklamali? Pro Hockey vám přináší přehled nejlepších i nejhorších borců z NHL hrajících na podzim 2012 v Evropě.

Autor: Simon Strömberg

15 Mikael Backlund

Centr

Calgary Flames -> Väster?s IK, Allsvenskan, SWE-2

Švédsko se letos na podzim mnoha hvězd v nejvyšší soutěži Elitserien nedočkalo, v druhé lize Allsvenskan se to však hráči z NHL hemžilo. Přes konkurenty typu Anžeho Kopitara či Gabriela Landeskoga ale nakonec nejlepší výkony podával talent z Calgary Mikael Backlund. Třiadvacetiletý Backlund zatím svými výkony za mořem úplně nepřesvědčil, doma ve Väster?s ale přímo explodoval. Do přestávky spojené s Karjala Cupem sbíral v průměru téměř dva body za zápas a zastínil kolegu Patrika Berglunda, který během výluky rovněž nastupoval za Väster?s. Backlund už těžko může hrát lépe a zdá se, že je na NHL připraven kvalitněji než kdykoli v minulosti. Možná nabere i dostatečné sebevědomí na to, aby se z něj stal ten hráč, v kterého vedení Calgary již drahnou dobu doufá.

14 Christian Ehrhoff

Obránce

Buffalo Sabres -> Krefeld Penguins, DEL

Loni v létě se stal německý bek Christian Ehrhoff volným hráčem a nakonec podepsal dlouhou, lukrativní smlouvu s Buffalo Sabres. Očekávání vyplývající z takového kontraktu ale nenaplnil a ve srovnání se sezonou 2010/11 se zhoršil celkem o 18 bodů. Výluka mu tudíž nemohla přijít více vhod a Ehrhoff zamířil do německého Krefeldu posbírat ztracené sebevědomí a taky hromady bodů. Ehrhoff nastřílel v prvních 13 zápasech za Krefeld 8 branek a celkem si držel průměr přes bod na zápas. To jsou určitě pro Christiana i Buffalo hezká čísla, i když jde „jen“ o německou ligu, ve které asi není zase takový problém zazářit.

 

30 Fórum legend

Dominiku Haškovi, Jarrimu Kurimu a Nicklasi Lidströmovi jsme položili následující otázky:

Jak moc vás překvapilo, když vyjednávání došlo tak daleko, až vyústilo v další výluku?

Vidíte podobnost mezi letošní výlukou a výlukou v sezoně 2004/05?

Vedle otázky rozdělení příjmů mezi vlastníky a hráče, který aspekt jednání považujete za pozoruhodný?

Jaký společný základ mohou NHL a hráčské odbory nalézt, aby byl způsobilý garantovat klidnější budoucnost bez dalších výluk?

Měl by Gary Bettman rezignovat, když NHL zažila výluku třikrát za posledních 18 let?

 

32 Down Goes Brown

Sean McIndoe tentokrát zkoušel hráčům radit místo PR agentury…

 

34 Jak bude vypadat nová NHL?

NHL, verze 2.0

Také vás zajímá, jestli NHL stejně jako posledně projde po výluce nějakými změnami? Předkládáme vám výzvy, které ligu čekají. A také možnosti, které se jí nabízejí.

Autor: Kevin Allen

Po další výluce – už třetí za posledních 18 let – bude liga čelit budoucnosti plné otázek. A možná bude muset překonat celkem dost překážek.

V době psaní tohoto článku zatím vůbec nebylo jasné, kdy výluka skončí, ani jak bude nová kolektivní smlouva vypadat. Hráčská asociace totiž vytrvale odmítala ligové návrhy a stále je chtěla přetvářet k obrazu svému. Jakmile ale nová smlouva bude podepsána a začne platit, Pro Hockey vás zpraví o všech jejích důležitých bodech.

Nyní se ale zaměřme na bezpočet všeobecnějších témat. Přečtěte si, jak se NHL může změnit a jak může vypadat.

Pochroumané vztahy

Alex Ovečkin, superhvězda Washington Capitals, označil během výluky majitele klubů NHL za klauny a podvodníky. Brankář Buffala Ryan Miller zase prohlásil, že nechápe, jak se komisionáři NHL Garymu Bettmanovi daří udržet místo.

Hráči regulérně Bettmana uráželi, jako kdyby on byl barbarem, který likviduje hokejový svět, jen kvůli způsobu, jímž jim chtěl během výluky zkrátit podíl na příjmech.

Zástupci klubů se o hráčích takhle nevyjadřovali jen proto, že jim to Bettman pod pohrůžkou vysokých pokut zakázal. Neudržel se pouze detroitský viceprezident Jimmy Devellano, který kromě jiného řekl, že lidé by ligu měli vnímat jako ranč a hráče a další zaměstnance jako „dobytek“. Tahle věta ho vzápětí přišla na 250 000 dolarů. Později ještě jeden ligový představitel – tentokráte už ale pouze anonymně – obvinil odborářského předáka NHLPA Donalda Fehra, že hráče mate a nevysvětluje jim ligový návrh správně.

Díky rozvinutým sociálním médiím se každý den objevilo mnoho komentářů, které jen přilévaly olej do ohně, jenž spolehlivě ničil vztahy mezi ligou a hráči. Pokud bychom použili válečnou terminologii, obě soupeřící strany se podílely na taktice „spálené země“. Ať už by výluka skončila kdykoliv, odhadovalo se, že vztahy mezi ligou a hokejisty budou na nejhorší úrovni od roku 1957, kdy Ted Lindsay zakládal NHLPA a bojoval s ligovým prezidentem Clarencem Campbellem.

 

40 Hokejové fórum

Našim expertům jsme položili tyto tři otázky:

Který reprezentační výběr považujete za hlavního kandidáta na zlato na MSJ 2013?

Je Tuukka Rask připraven na roli prvního brankáře v NHL?

Nadešel podle vás správný čas na to, aby NHL začala plánovat další expanzi? Pokud ano, do kterého města by to mělo být?

 

42Gary Bettman & Donald Fehr

Nejmocnější muži v hokejovém světě

V tomto obsáhlém článku vám Kevin Allen přiblíží Garyho Bettmana a Donalda Fehra, dvě hlavní postavy letošní výluky v NHL.

Autor: Kevin Allen

Gary Bettman

Buffalský brankář Ryan Miller dal během výluky jasně najevo, co si myslí o komisaři Garym Bettmanovi. Prohlásil, že jen kvůli němu požadovali majitelé další ústupky ze strany hráčů, aby mohli podporovat spoustu klubů, které prodělávaly.

„Gary vede tenhle podnik po dvacet let,“ řekl Miller. „Kolik let pod jeho vládou tedy vedlo ke ztrátě? Jak je tedy možné, že je stále ve vedení a pořád má místo?“

Hráči se snažili vylíčit Bettmana jako někoho nekompetentního nebo jako zloducha na způsob Darthe Vadera, největšího ničemu z Hvězdných válek. Zatímco majitelé v něm vidí muže, který vyvedl NHL z dob temna.

Než se Bettman stal v roce 1993 šéfem NHL, o téhle lize se ve Spojených státech amerických téměř nevědělo. Sponzoři se od ní drželi v uctivé vzdálenosti, protože nechtěli být spojováni se sportem, který občas vypadal jako neorganizovaná bitka. Lidé NHL občas přirovnávali k World Wrestling Federation, organizaci fingovaného zápasení v arénách.

Donald Fehr

Komisaře NHL by pravděpodobně potěšilo, kdyby Donald Fehr ve vedení hráčské odborové asociace NHLPA skončil. A hráčům by se určitě líbila varianta, že by se Fehr stal bossem NHL.

Hráči o Fehrovi často říkají, že má předvídavost a vystupování, jež z něj činí ideálního kandidáta na šéfa jakékoliv velké firmy.

„Má tak velký přehled, že se může věnovat jakémukoliv tématu a může ho ovládnout,“ tvrdí Ron Hainsey, obránce Winnipeg Jets.

V kterékoliv analýze Fehrova stylu by se vyjímalo hodnocení, že na lidi působí příjemně, dokonale a je vynikajícím diskutérem. Je velmi inteligentní, takže informace získané při jednání rovnou zpracovává rychle a efektivně.

„Myslím, že jsem ještě nikdy neviděl člověka, který by tak rychle zpracoval komplex právních názorů a prezentoval je tak, aby je všichni okolo pochopili,“ popisuje ho hráčský agent Alan Walsh. „Don nad věcmi přemýšlí z mnoha různých pohledů a neustále vám nabízí nové možnosti, jak k problémům přistupovat.“

 

46 John Tavares

Mise: Dobytí ztracené slávy

John Tavares vždy čelil velmi vysokým očekáváním – koneckonců už v 16 letech ho přirovnávali k Wayneovi Gretzkymu. Ale člověka napadá, jestli té největší výzvě své kariéry nebude muset čelit, až výluka skončí a NHL se znovu rozběhne. Nadešel čas, aby své Islanders znovu dovedl do vyřazovacích bojů.

Autor: Bill Meltzer

Být v draftu NHL vybrán jako úplně první dává člověku jistý pocit výjimečnosti. Ale zároveň to na něj vytváří tlak po celou jeho kariéru. A když k tomu přidáte srovnání k takovému hokejovému géniovi, jakým byl Wayne Gretzky, může se tento tlak stát až nesnesitelný.

John Tavares, hvězda New York Islanders, se nikdy nesoustředil na to, aby naplnil nerealistická očekávání, která do něj snad někteří lidé vkládali. Plně se soustředil, aby v NHL zanechal svou vlastní stopu, a zároveň se snažil pomoci strádajícím Islanders, aby se z nich znovu po mnoha letech stal skutečný kandidát na Stanley Cup.

Tavares se během prvních tří sezon v NHL vypracoval mezi solidně produktivní útočníky. Většina 22letých hokejistů v National Hockey League by s ním jistě ráda měnila, protože 84 gólů, 118 asistencí a 202 bodů, které Tavares nasbíral, to jsou velmi slušné statistiky. Jenže Tavares není jen obyčejným mladým hráčem. Tenhle kluk byl na NHL připravený ještě předtím, než oslavil 17. narozeniny. Tíha, jež doléhá na superhvězdy NHL, na něj padla ještě dřív, než vůbec odehrál své první střídání mezi hokejovými profesionály.

Jeho kritici často poukazují na fakt, že jeho statistiky jsou dosud úctyhodné, ale rozhodně ne fantastické. Čísla z jeho prvních tří sezon hodně blednou v porovnání s těmi, která získali v prvních třech letech v NHL Gretzky, Mario Lemieux, Eric Lindros a Sidney Crosby. Tavaresův vývoj místo toho spíš kopíruje hráče, jako jsou Vincent Lecavalier či Joe Thornton. Ve skutečnosti má lídr produktivity Islanders o něco náskok před statistikami, které v prvních třech profesionálních sezonách nasbírali jak Lecavalier, tak Thornton.

 

50 V brankovišti: Tuukka Rask

Jsi připravený na výzvu, Tuukko?

Kde byl Tuukka Rask, když jeho kolega z Bostonu Tim Thomas oznamoval, že si hodlá rok odpočinout od hokeje, to nevíme. Zato s pravděpodobností hraničící s jistotou oznamujeme, že víme, kde bude stát, až začne sezona NHL – v brankovišti Boston Bruins. Nejdříve se rozehřál v české extralize, ale pak se vydal zpět, aby se připravil na největší příležitost ve své kariéře.

Autor: Varpu Sihvonen

V září se Tuukka Rask, brankář Boston Bruins, nemohl dočkat, až se znovu dostane do hokejové akce. Nebylo divu, nechytal od 3. března, kdy si přivodil zranění břišních svalů. Jenže v NHL do branky nemohl kvůli výluce.

Rask tedy zvažoval nabídky ze Švédska a Česka. Nakonec dal přednost české extralize.

Přirozenou volbou by se zdálo Raskovo rodné Finsko, ale věděl, že tamní SM-Liiga nechtěla brát příliš mnoho hráčů z NHL, kteří by po pár měsících zase odešli. A také si prý chtěl vyzkoušet něco nového.

Raskův agent Bill Zito popsal jeho rozhodování v září takto: „Chce chytat na vysoké úrovni. Plzeň je krásné město, kde se hokeji daří.“

Rask znal dosud z Česka jen trochu Prahu, kterou navštívil ještě jako junior. A pak se do ní podíval ještě na začátku sezony 2010/11. Tehdy přijel s Bruins do O2 areny v rámci akce NHL Premiere Prague. Boston pak tuto sezonu zakončil ziskem Stanley Cupu.

Raskovi tedy nechyběla motivace, i když zastavoval puky v Plzni místo toho, aby si poprvé v kariéře okusil život brankářské jedničky v NHL. Hned v prvním extraligovém utkání si připsal vítězství, když pochytal 27 z 31 střel. Pomohl Plzni k vítězství nad Spartou. I nadále chytal výborně a držel Indiány na špici extraligové tabulky.

 

58 Krajánci ohrožení výlukou

Kvůli výluce se veteráni ocitli… na prahu důchodu

Každého z hokejistů se smlouvou v NHL ukrutně štvalo, že ligu ochromila výluka. Některé z nich však tato skutečnost drásala ještě víc. Jaromíru Jágrovi, Romanu Hamrlíkovi, Petru Sýkorovi, Michalu Handzušovi nebo Ľubomíru Višňovskému užírala zbytečky kariér. Řada českých i slovenských hráčů se zvolna loučila se zápasy, góly, miliony korun i nadějemi na poslední večírek se Stanley Cupem.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Kanonýr Petr Sýkora zprvu bedlivě sledoval jednání Bettmanovců a Fehrovců o kolektivní smlouvě (CBA). Po slušné minulé sezoně, v níž se obdivuhodně vrátil do NHL a nasázel za New Jersey 21 gólů, doufal, že si ještě aspoň jeden rok může v klubu svého srdce odkroutit.

Pravda, nepatřil zrovna mezi oblíbence svéhlavého kouče Petera DeBoera, který ho v jednu chvíli v play off přestal stavět.

A ano, Devils se topí ve finančních problémech, pročež generální manažer Lou Lamoriello obrací takřka každý dolar. Sýkorovi, jemuž vypršel roční kontrakt, stále opakuje: „Buď trpělivý, počkej.“

Život i kariéru pětatřicetiletému křídlu přesto nejvíc ničil parazit zvaný „lock out“. Nebýt jeho, Lamoriello by dost možná DeBoera zpracoval. Vždyť „Sykkie“ se neohání nějakými přemrštěnými finančními požadavky. S kumpánem Patrikem Eliášem pořád dovede rozebrat leckterou obranu. Střelu má svižnou a přesnou jako málokdo.

Jenže výluka uspala říši zvanou National Hockey League jako zlá čarodějnice království v pohádce o Růžence. Sýkora trénoval v Brně s amatéry a čekal, jak se zapeklitá situace v zámoří vyvine. Nicméně časem otupěl.

„Chodí mi infomaily od NHLPA, ale už jsem se přestal stresovat,“ řekl v listopadu. „Stejně s tím nic nenadělám. Žiju jiný život. Chodím se dívat, jak hraje syn Nicholas. Pálí mu to jako mně, vidím se v něm. Po nějakých osmnácti letech budu na Vánoce v Česku, tak se těším.“

 

62 Legendy: Theo Fleury

Prošel si peklem

„Kulička nenávisti.“ Nezapomenutelná přezdívka Thea Fleuryho dostala po odhalení hrozivého příběhu z jeho mládí zcela jiný rozměr. Zatímco se snažil zbavit závislostí na alkoholu a tišících lécích, které ho ohrožovaly přímo na životě, zvládl také odehrát 15 sezon v NHL, na něž by mohl být kdokoliv velmi hrdý.

Autor: Tomi Savolainen

Obyvatelé městečka Russel v kanadské provincii Manitoba nemohli tušit, že v hokejové škole, kam v roce 1982 poslali mladého Thea Fleuryho za veřejně vybrané peníze, potká Grahama Jamese, scouta Winnipeg Jets. A už vůbec si nedokázali představit, co mu James může provést.

Třináctiletý kluk odcházel z domova, kde vládl alkohol. Fleury si proto veškerou nejistotu vybíjel na ledě, ale zároveň bylo na první pohled vidět, že má ohromný talent. Ten ohromil i Jamese: slíbil, že Fleuryho dostane do hlavní juniorské ligy, jakmile dosáhne potřebný věk.

Až když Fleury skončil s hokejem, vyšlo najevo, že se Jamesovi zalíbil i jinak a že ho coby trenér v týmu Moose Jaw Warriors po dva roky sexuálně zneužíval stejně jako jeho bratrance. Toto bezpráví, k němuž se James přiznal a za něž byl v roce 2012 odsouzen ke dvěma letům vězení, dohnalo Fleuryho k alkoholu a drogám, s nimiž zápasil prakticky po celou svou kariéru. James ale neničil život jen Fleurymu a jeho bratranci. Odešel do týmu Swift Current, kde zneužíval další mladé hokejisty včetně Sheldona Kennedyho, který jako první na chování tohoto devianta upozornil už v roce 1996.

Fleury se připojil ke klubu Warriors, když mu bylo 16 let. Drobný útočník se každý rok ve WHL zlepšoval a ve čtvrté sezoně mezi juniory (1987/88) dokonce společně s Joem Sakicem vedli tabulku produktivity se 160 body.

 

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné