Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - archív

Pro Hockey 3/2013

Pro Hockey 3/2013

NA TRHU OD 12. 3. 2013!

5 Úvod

6 Novinky

16 Henrik Lundqvist

22 Pro Mask

24 Aleš Hemský

28 Top 15: Arény Západní konference

36 Drobnohled: Gabriel Landeskog

38 Kvíz

40 Krvavá zranění

44 Mužstvo měsíce: Dallas Stars

50 Talentovaní mladíci a krajánci

54 Legendy: Syl Apps

56 Team News

64 Hokejové fórum

66 Down Goes Brown

 

16 Henrik Lundqvist

„Budeme bojovat až do padnutí“

Pro Hockey se setkal s nejlepším gólmanem hokejového světa, který sní o Stanley Cupu pro své milované New York Rangers. Podle řady expertů by se Henrik mohl na Manhattanu zařadit mezi nesmrtelné legendy. Na následujících řádcích vypráví o honu za novými trofejemi.

Autor: Linus Hugosson

New York Rangers mají velké štěstí, že rok 1994 nelze skandovat tak lehce jako rok 1940. Po řadu dlouhých let museli hráči v klasických modrých dresech trpět posměch fanoušků soupeře, který jim připomínal poslední výhru ve Stanley Cupu: „Nineteeeeen Fooooorty.“ Tuto tradici živili hlavně příznivci Islanders, kteří se po zisku čtyř titulů v začátku osmdesátých let mohli právem cítit na koni.

Dobu temna ukončil až triumf Rangers v play off 1994, první titul hrdého klubu po předlouhých 54 letech. Říkalo se, že kletba je konečně prolomena.

V současné době se mohou hráči Rangers uklidňovat, že jejich klub zatím žádná další kletba nepostihla. Faktem ale je, že od momentu, kdy Mark Messier spasil všechny Rangers a přinesl zpět do Madison Square Garden nejslavnější hokejovou trofej, o jejímž zisku sní všichni hokejisté světa, se už žádný další týmový úspěch nekonal. Z hráčů, kteří se tehdy zasloužili o poslední triumf Rangers, zůstává v NHL již jen jediný mohykán – čtyřicetiletý Alexej Kovaljov, který nyní hraje za Florida Panthers. V létě pak vedení Rangers draftovalo hráče, jemuž ve chvíli, kdy Messier zdvihl pohár nad hlavu, nebyl ani měsíc.

V „nejslavnější aréně světa“ se ale začínají dít velké věci. Hlavním důvodem, proč fanoušci opět začínají věřit ve velký úspěch, je chlapík pocházející ze švédského lyžařského střediska ?re. Právě on je totiž v současnosti považován za nejlepšího hokejového brankáře na světě. Henrik Lundqvist, nebo „Král Henrik“, jak mu říkají na Manhattanu, je bezesporu základním kamenem, na němž spočívají naděje klubu na úspěch v play off NHL. Po minulé sezoně si odnesl Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana NHL, teď se jeho pozornost zaměřila na nejprestižnější týmovou cenu hokejového světa.

„Letos se chceme zapojit do boje se vší vážností,“ ubezpečuje nás Henrik Lundqvist na začátku dlouhého rozhovoru. „Všichni hráči jsou po minulém ročníku hodně hladoví. Cítíme šanci a z loňského putování play off jsme se hodně poučili.“

Pohádková cesta, kterou Lundqvist zmiňuje, dovedla Rangers až do finále Východní konference proti odvěkému rivalovi z New Jersey. V této sérii pak týmu Rangers chyběly pouhé dvě výhry k postupu do prvního finále od roku 1994.

„Loni jsme měli opravdu velkou šanci,“ povzdechl si Lundqvist. „Proti Jersey jsme ale nedokázali předvést, co v nás je. Oni byli hodně silní, ale my jsme navíc nebyli tak dobří, jak bychom si představovali. Bylo to zkrátka zklamání.“

 

22 Soutěž Pro Mask!

VYTVOŘTE SI VLASTNÍ MASKU!

Konečně přišel čas velké soutěže Pro Hockey v navrhování gólmanských masek.

Je nám velkou ctí vyhlásit společně s kouzelníkem maskového designu masek Davidem Gunnarssonem populární soutěž časopisu Pro Hockey o fantastickou cenu – vítězný návrh bude zvěčněn na opravdové brankářské masce!

K vytvoření vlastního návrhu na dekoraci brankářské masky můžete použít libovolné nástroje – štětce, pastelky, křídu či počítač, hlavně ale popusťte uzdu fantazii a kreativitě!

Pro inspiraci se můžete vždy podívat na Davidovu internetovou stránku www.daveart.com.

Nejlepší příspěvek vybere samotný David Gunnarsson, který následně vítězný návrh přenese ve svém ateliéru na skutečnou masku.

Nezmeškejte šanci vyhrát něco opravdu speciálního!

Příspěvky do soutěže musí být zaslány do 10. dubna na adresu:

 

Egmont ČR, s.r.o.

Pro Mask

Žirovnická 3124

106 00 Praha 10

Svou kresbu můžete i naskenovat a zaslat na e-mail: petr.novotny@egmont.cz

 

Do soutěže můžete zaslat libovolný počet návrhů, nezapomeňte ale každý řádně označit svým jménem, adresou a e-mailovou adresou či telefonem. Vítěze vyhlásíme v čísle 7-8/2013 (číslo o Stanley Cupu). Hodně štěstí!

David Gunnarsson navrhuje masky pro řadu špičkových brankářů hokejového světa. Jeho službám věří i nejvíce gólmanů v NHL, mezi stálé zákazníky patří například Henrik Lundqvist (NY Rangers), Kari Lehtonen (Dallas Stars), Pekka Rinne (Nashville Predators), Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets) či Tomáš Vokoun (Pittsburgh Penguins).

 

24 Aleš Hemský

Záhada jménem Hemský. Kam s ním?

Stále je jednou ze záhad posledních deseti let v NHL, že se Aleš Hemský nestal jednou z nejzářivějších hvězd soutěže. Vždyť se nad ledem málem vznáší. S holí to snad nikdo neumí jako on. Sestřih jeho nejkrásnějších gólů by mohl aspirovat na filmového Oscara za ztvárnění ideálu sportovního umění. Útočník edmontonských Oilers však navzdory výjimečnému talentu nevyhrává bodování NHL ani nesbírá individuální trofeje. A zdá se, že ani letos neprorazí.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Hokejistův otec Petr Hemský to říká už dlouho: „Přál bych si kluka vidět vedle Ovečkina nebo Crosbyho, vedle někoho, kdo využije šance, které Aleš vytvoří. Pak by klidně udělal 100 bodů za sezonu.“

Už mnohokrát se zdálo, že Oilers vymění Hemského do jiného klubu. V edmontonských novinách by skoro mohli mít pravidelnou rubriku „Kam dnes jde Hemský“. Jenže téměř 12 let po draftu nastupuje „Hemmer“ stále za klub s ropnou kapkou ve znaku.

A doufá, že tým, který v posledních letech při každoročním draftu teenagerů verbuje jednu potenciální superstar za druhou, konečně přestane brázdit dno tabulky Západní konference, postoupí do play off a udělá v něm pořádný rozruch.

Vždyť Oilers naposledy hráli o Stanley Cup před sedmi lety, kdy senzačně dokráčeli do finále (proti Carolině) a jen jediné vítězství je dělilo od poháru. Od té doby se v Edmontonu mluví o zázračné budoucnosti, jenže ta se stále jaksi odmítá dostavit.

V minulých třech letech skončil v NHL dvakrát poslední a jednou předposlední. Zatímco Taylor Hall, Jordan Eberle, Ryan Nugent-Hopkins nebo Nail Jakupov ještě mají dost času udělat díru do světa, Hemskému bude letos třicet a jeho profesionální kariéra je zřejmě za polovinou.

Konečně fit

V minulé sezoně nastřílel 10 branek v 69 zápasech. Letos jich měl 7 už po 14 utkáních. Kdyby tento průměr udržel v běžné základní části o 82 partiích, překonal by Hemský čtyřicetigólovou hranici. To by byl neskutečný výkon na notorického nahrávače, jemuž i otec vyčítá, že se málo tlačí do koncovky.

Možná k tomu přispěla skutečnost, že Hemský junior si poprvé po letech připadal fit. Vymotal se totiž z úmorného kolotoče zranění – operace – rehabilitace. Dvakrát mu v létě spravovali porouchaná ramena. Hemský poté nemohl pořádně trénovat, připadal si jako sešněrovaný ve svěrací kazajce, což je pro bravurního „míchače“ s pukem dost zásadní omezení.

 

28 Top 15: Arény Západní konference

Přečtěte si druhou část žebříčku, v němž pro vás Kevin Allen zhodnotil všechny arény v NHL. Tentokrát jsou na řadě hokejové chrámy Západní konference.

Autor: Kevin Allen

1 Nashville Predators

Bridgestone Arena 46

Umístění: 10 – Nashvillská aréna leží uprostřed města zasvěceného hudbě ve stylu country. Lépe umístěnou halu v NHL asi nenajdete.

Komfort pro fanoušky: 9 – Predators prosluli jako klub, který se o zábavu fanoušků během zápasů stará nejlépe v lize. Rozhodně není na škodu, že na tribunách často sedí velké hvězdy „country music“. Například (v Americe) slavný Vince Gill je držitelem permanentky a sedává v jedné z prvních řad. Maskot klubu Gnash je jednou z nejzábavnějších postaviček v NHL.

Atmosféra: 9 – V aréně vystupuje kapela, která fanoušky baví o přestávkách. Často se k mikrofonu postaví dokonce i hokejové hvězdy. Jednou si takhle zazpíval obránce Hal Gill, který pak požádal zpěvačku Carrie Underwoodovou, aby se k němu přidala. Ta je provdaná za útočníka Mikea Fishera, takže neodmítla. Vše podporují stále lepší a zábavnější hrou na ledě i sami Predators.

Šatna/prostory pro hráče: 7 – Útulné šatny dostaly před rokem novou podobu, protože se na nich podepsaly záplavy, které město postihly.

Restaurace: 10 – Do Nashvillu jezdí hráči (i fanoušci) z ostatních týmů rádi, protože centrum města je zároveň centrem zábavy. Hlavní třída je lemována restauracemi a bary a v každém z nich hraje večer nějaká kapela. Všechna mužstva však nakonec stejně zamíří na pár drinků do Tootsies, jednoho z nejznámějších „saloonů“ ve městě.

Oblíbený hráč: Shea Webera, kapitána Preds, fanoušci obdivují díky jeho hokejovému umění. Hned za ním byste v oblíbenosti našli brankáře Pekku Rinneho.

Nejvíce nenáviděný hráč: Ryan Suter z Minnesota Wild. V létě 2012 z Nashvillu jako volný hráč odešel a podepsal smlouvu s Wild.

 

36 Drobnohled: Gabriel Landeskog

Z nováčka kapitánem

Gabriel Landeskog, poslední držitel Calder Trophy, ceny pro nejlepšího nováčka NHL, se loni v létě stal nejmladším kapitánem v historii NHL. Je to skutečně týmový hráč. O tom, čemu v této sezoně čelí, čím chtěl být jako malý a vůbec o svém soukromí si popovídal s Varpu Sihvonenovou.

Autor: Varpu Sihvonenová

Kdybyste nehrál profesionálně hokej, čím byste se živil?

Byl bych hasič nebo policista. Mám rád práci v týmu a zároveň se rád podílím na práci pro společnost. A rozhodně zvažuju, že si po skončení hokejové kariéry dodělám vzdělání. (Hm, zpátky do školy po odchodu z NHL? O tom moc mladíků nesní…)

Koho z hokejistů jste v mládí obdivoval?

Samozřejmě hlavně slavné švédské hráče: Petera Forsberga, Matse Sundina a Daniela Alfredssona.

Co děláte, když nehrajete zápas nebo netrénujete?

Jsem v klidu. Podívám se, co za televizní seriály jsem nestihl. Třeba právě teď jsem zabraný do Sons of Anarchy. Také si čtu, hodně mě zajímají sportovní autobiografie. Ta poslední, kterou jsem si přečetl, byla o Bobu Probertovi. (Jmenuje se „Tough Guy: My Life on the Edge“, tedy „Drsňák: Můj život na hraně“ a pojednává o tvrdém životě bitkaře NHL)

 

40 Krvavá zranění

Ledové ostří

Byly to dva krátké okamžiky… Dva zlomky vteřiny, během nichž se vzduchem mihlo nabroušené ostří a nůž se zařízl dvěma hokejistům hluboko do nohy. Nezaviněný střet s bruslí jiného hráče a bylo po sezoně. Ostrá ocel si nevybírá, jestli projede nohou hvězdného hokejisty, nebo obránce, který teprve bojuje o místo v sestavě. Dvě podobné situace vyřadily v únoru ze hry ottawského Erika Karlssona a Zacha Redmonda z Winnipegu. Ten druhý na ledě dokonce bojoval o holý život. NHL už zažila mnoho zranění o brusli soupeře, ze kterých naskakuje husí kůže.

Autor: Roman Jedlička, komentátor NHL na stanici NOVA Sport

Vypadalo to jako normální souboj u mantinelu, kterých jsou v každém zápase desítky. Erik Karlsson z Ottawy bojoval o puk s pittsburským Mattem Cookem. Oba do sebe byli zaklínění a společně vrazili do plexiskla. Jenže Cooke zezadu došlápl do místa, kde soupeři končí brusle, a přeťal mu Achillovu šlachu. „Okamžitě jsem cítil, že mě jeho brusle řízla,“ vyprávěl později mladý Švéd, který loni získal Norris Trophy pro nejlepšího obránce v NHL. „Jenže to jsem ještě netušil, jak hluboká ta rána je.“ Zkusil se na nohu postavit, ale nešlo to. Bolestí se úplně prohnul. Grimasa na jeho tváři hovořila za vše. Výrok lékařů byl nekompromisní: šlacha je rozříznutá na 70 procent, je nutná operace a nejlepší hráč Ottawy zřejmě zmešká celou sezonu.

Mohou speciální ponožky zabránit vážným zraněním?

Hned druhý den po zranění Karlssona se ve většině šaten NHL objevila nová součást výstroje. Kustodi dávali hromadně hráčům pár speciálních ponožek, které jsou šité z kevlarových vláken a podobným zraněním by měly zabránit. Nůž brusle by ponožku zkrátka neměl rozříznout. Není to žádná horká novinka posledních měsíců, ale hráči až dosud tyto ponožky odmítali nosit. Pro někoho jsou příliš nepohodlné, pro jiného teplé, dalšímu v brusli překážejí a jiný je prostě nechce, protože mu to přijde zbytečné. Hráči jsou dospělí a sami se mohou rozhodnout, jestli je chtějí nosit, nebo ne.

 „Myslím, že by si je měli oblékat všichni hráči,“ říkal v pořadu Hockey Night In Canada finský veterán Teemu Selänne. On sám si v roce 1994 prožil úplně stejnou situaci jako Karlsson. I on byl tehdy jednou z největších mladých hvězd v NHL, ale nešťastně ho zasáhla brusle soupeře. Don McSween mu přeťal achilovku dokonce z 80 procent. Selänne byl potom jedním z prvních hokejistů, který začal kevlarové ponožky nosit. „Kdyby to záviselo jenom na mně, zavedl bych je jako povinnou součást výstroje,“ říkal Finský blesk razantně. On dokonce nosí i speciální kevlarové návleky na zápěstí, kdyby ho trefila brusle soupeře. Novinářům v kabině názorně ukazoval, že to funguje – nožem brusle si přejížděl přes zápěstí sem a tam a na ruce neměl ani oděrku.

 

44 Mužstvo měsíce: Dallas Stars

Na cestě k uzdravení

Přečtěte si o obrovských problémech, kterým Dallas Stars museli v posledních letech čelit a do jisté míry je ovlivňují i v současnosti. Bill Meltzer zároveň popisuje naději, k níž se fanoušci Stars upínají – že Dallas v této sezoně uspěje a navždy nechá zapomenout na bankrot, který klub postihl.

Autor: Bill Meltzer

Dallas Stars byli dříve ukázkovým klubem NHL. Dalo se o nich říct: „Takhle má vypadat úspěšná organizace NHL sídlící v hokejově netradičním prostředí.“ Dallas v roce 1999 vyhrál Stanley Cup a několik let patřil k hlavním kandidátům na další vítězství. V roce 2001 otevřel novou arénu American Airlines Center, která lákala početné zástupy fanoušků. Když do Dallasu zavítali kvalitní soupeři, bývala pravidelně vyprodaná. V sezoně 2001/02 vykázali Stars nejvyšší příjmy v celé NHL a finančně zdraví vydrželi až do poloviny minulého desetiletí.

Jenže pak se nad klubem začala stahovat mračna, a to nejen nad sportovní stránkou, ale také nad účetními knihami. Stars za to přitom tak úplně nemohli. Jenže společnost Hicks Sports Group, vedená miliardářem Tomem Hicksem, se dostala do problémů a začala s sebou stahovat i Stars. Netrvalo dlouho a finanční potíže začal mít i sám klub.

Hicks Sports Group si od skupiny bank a finančních investorů půjčila 525 milionů dolarů, aby mohla koupit a provozovat dva profesionální sportovní kluby – Stars a Texas Rangers (baseball). Hicks také vložil do společnosti 85 milionů dolarů ze svého. Jenže v březnu 2009 Hicks Sports Group přestala úvěry splácet.

Následovalo zabavení společnosti věřiteli, což znamená, že banky a finančníci převzali správu i nad Stars a Rangers do chvíle, než se kluby podařilo prodat. Skupina věřitelů čítala v jednu chvíli 40 jmen jednotlivců a firem. Mohlo za to rozprodávání pohledávek uvěrovým fondům.

Podle magazínu Forbes připomínala finanční situace Stars poslední tři roky pod Hicksovou nadvládou meteorit řítící se k zemi. Klub za tu dobu „zvládl“ nasekat dluhy ve výši 92 milionů dolarů. Jen za sezonu 2010/11 přišel o 38 milionů dolarů.

Podobný obrázek byl k vidění i na ledě. Po úspěšné sezoně 2007/08, v níž Stars postoupili až do finále Západní konference (v šesti zápasech vyhráli pozdější celkoví vítězové Detroit Red Wings), se Dallas čtyřikrát v řadě neprobil ani do play off. Dramaticky klesl počet sezonních permanentek. Přetrvávající neschopnost dosáhnout alespoň postupu do vyřazovací části prodeji nepomáhala. Je ale fakt, že k viditelné změně na ledě nedošlo ani po příchodu nového vlastníka.

 

50 Talentovaní mladíci a krajánci

Jsem tu nový. A rád bych zůstal

Čarostřelec Steven Stamkos vylovil puk z branky, aby… Aby si ho slovenský útočník Richard Pánik mohl schovat na památku. Ten černý kotouč totiž Pánik pár chvil předtím dopravil do sítě Caroliny poté, co se prosadil přes českého nováčka Michala Jordána. V nové sezoně NHL se objevilo pár krajanů, jejichž jména zatím znají jen opravdoví experti. Čtěte dál, chcete-li se s nimi seznámit.

Autor: Karel Knap, MF DNES

Centr Vincent Lecavalier rozhodl v prodloužení strhující semifinále World Cupu 2004 Kanada – Česko. Krátce poté při výluce v NHL zvažoval angažmá v pražské Spartě. V Tampě si skvěle rozuměl v jedné lajně s Václavem Prospalem.

Letos v zimě znovu vstoupil do českých hokejových dějin, byť jen ve vedlejší roli. V zápase s Washingtonem přirazil na hrazení obránce Jacka Hillena a pochroumal mu rameno. Ještě nerozumíte? Není divu. Ale vzápětí pochopíte.

„Capitals zapsali jméno Jacka Hillena na listinu zraněných. A z farmy v Hershey povolali jiného beka Tomáše Kundrátka,“ psalo se v médiích.

Ha, už máme jasno, což?

Kundrátek, další český bek Michal Jordán, brankář Petr Mrázek a slovenští forvardi Richard Pánik s Tomášem Tatarem v úvodu sezony vyskočili z AHL mezi hokejovou šlechtu a více či méně na sebe upozornili.

Mrázkův příběh se v magazínu Pro Hockey objevil nedávno, a tak si představme zbylou čtveřici.

 

54 Legendy: Syl Apps

Ideální kapitán Leafs

Syl Apps byl jednou z nejúžasnějších postav v historii NHL. Stal se živoucí definicí odhodlání jak ve sportovní kariéře, tak v normálním životě. Stal se skutečnou hokejovou legendou.

Autor: Tomi Savolainen

Kdybyste se dívali na film o podobném hrdinovi, řekli byste, že to tvůrci s jeho klady přehnali. Jenže Syl Apps skutečně existoval. Nikdy nekouřil, nepil a neklel a zároveň vynikal ve sportu i v úsilí, které vynakládal pro společnost.

Byl tak vychovaný. Vyrůstal v baptistické rodině lékárníka, který ho odmalička vedl podle svého nejlepšího přesvědčení. Apps dostal do vínku neskutečný sportovní talent. Hrál hokej, americký fotbal, závodně běhal a skákal o tyči.

Conn Smythe, generální manažer Toronto Maple Leafs, mu nabídl smlouvu, aniž by ho jedinkrát viděl na ledě. Prý mu stačilo, že ho sledoval, jak hraje americký fotbal. Apps ale odmítl, protože chtěl nejdříve dokončit McMasterovu univerzitu v Hamiltonu. Ve skoku o tyči se stal šampionem britského impéria v roce 1934 a v roce 1936 reprezentoval Kanadu na olympijských hrách v Berlíně, kde skončil šestý.

Apps počítal každý dolar, a když chtěl založit rodinu, obrátil se na Smythe, jestli jeho nabídka stále platí. Smythe souhlasil a Apps se připojil k Leafs. Okamžitě se zařadil mezi hvězdy – nastřílel 16 gólů a přidal 29 asistencí (nejvíce v lize). Celkových 45 bodů stačilo v sezoně 1936/37 na druhé místo bodování. Po sezoně obdržel Calder Trophy pro nejlepšího nováčka. Podobně se mu dařilo i v dalším ročníku (to už získal 50 bodů). Lepší než on byl pouze jeho spoluhráč Gordie Drillon. Leafs třikrát za sebou postoupili do finále Stanley Cupu (1938–40), ale pokaždé prohráli. Apps se pokaždé umístil mezi třemi nejproduktivnějšími hráči Toronta a v roce 1940, když mu bylo 25 let, ho Leafs zvolili kapitánem.

 

56 Team News

Přestupové období 2013

Že už teď píšeme o létě, kdy mnoha hráčům skončí smlouvy a stanou se omezeně nebo neomezeně volnými hráči? Mnohé týmy totiž mohou využít možnosti vykoupit hráče, aniž by tyto peníze museli následně započítávat do platového stropu. Některé kluby navíc můžou mít problémy se pod platový strop vejít, takže na to budou hledět před letošní uzávěrkou přestupů. Proto vám přinášíme rozbor všech týmů, v němž se zaměřujeme na potenciální neomezeně volné hráče (UFA) či omezeně volné hráče (RFA). A také na ty, nad nimiž se vznáší možnost vykoupení ze smlouvy. (Hráč v takovém případě obdrží dvě třetiny ze zbývajícího platu podle smlouvy.)

 

64 Hokejové fórum

Tentokrát jsme našim expertům položili tyto tři otázky:

1)      Gabriel Landeskog byl ve svých 19 letech jmenován nejmladším kapitánem v dějinách NHL. Co si o kapitánství v takto nízkém věku myslíte vy?

2)      Je základní část o 48 kolech důstojnou předehrou pro play off o Stanley Cup?

3)      Měl by si Edmonton ponechat Aleše Hemského, nebo je načase tohoto hráče vyměnit?

 

66 Down Goes Brown

Přehled před olympiádou v roce 2014

I když nová kolektivní smlouva nijak nezmiňuje účast hráčů NHL na zimní olympiádě v Soči v roce 2014, většina odborníků je toho názoru, že liga se proti jejich reprezentování nepostaví. To je celkem optimistická zpráva pro všechny fanoušky, kteří se těší na souboje těch nejlepších hokejistů na světě v dresech národních týmů.

Turnaj je sice ještě daleko, ale proč bychom si nezaprorokovali, jak by nejsledovanější událost zimní olympiády mohla dopadnout. Pojďme se tedy podívat na devět týmů, které mají největší šanci na olympijské zlato.

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné