Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - články

Crosby byl skvělý. Bez debat!

Sidney Crosby je ve své době nejlepším hokejistou na světě a už nyní náleží i k nejlepším hráčům v historii. Jen těžko je možné to zpochybňovat. Je mu teprve 29 let a už dvakrát vyhrál Stanley Cup, dvakrát olympiádu, mistrovství světa a spoustu individuálních ocenění včetně Conn Smythe Trophy, což je poslední přírůstek do sbírky.

I kdyby ukončil kariéru hned zítra, určitě by byl zvolen do Hokejové síně slávy. A když zůstane zdravý a vydrží mu motivace, má před sebou třeba ještě deset výborných sezon. Přitom ještě před pár měsíci se někteří experti (a vás čtenáře nevyjímaje) dohadovali, jak rychle jeho kariéra uvadá. Je pravda, že v prvních týdnech právě uplynulé sezony ničím nepřipomínal dominantního hráče, kterým býval dřív. Co s ním bylo?

A stal se „zabijákem“ trenérů? Přesně o tom se v médiích hojně diskutovalo. Nyní víme, že jsme byli svědky zatím nejdelšího výpadku formy v jeho kariéře. Brali jsme jako samozřejmost, že je superhvězda a že prostě hraje skvěle. Jinak jsme ho ani neznali, vždyť je to Crosby! Netrvalo dlouho a všechny kritiky utichly. Od začátku ledna nebyl žádný hráč v NHL produktivnější než on. Zase hrál tak, jak jsme byli zvyklí – nejlepší hráč v NHL, mašina na body a nyní ještě výborný kompletní hokejista. Co víc k tomu dodat? Je skvělý, ale zároveň je to pořád jen člověk.

 

Lídr Penguins

Pojem „hokejový lídr“ nemá přesně stanovenou definici, je nemožné to přesně změřit. Ale když jsem poslouchal Crosbyho trenéry a spoluhráče, nabyl jsem přesvědčení, že celý tým byl velmi pozitivně ovlivněný tím, že mu kapitán šel dobrým příkladem.

„Od poslední výhry Stanley Cupu dospěl, naučil se, jak se má zklidnit a jak může zklidnit celé mužstvo. Všem ukazoval skvělý přístup,“ prohlásil jeho spoluhráč, brankář Marc-Andre Fleury v rozhovoru pro Sportsnet.

Přestože dneska existují statistiky prakticky na všechno a hráčův výkon se dá změřit z desítek různých hledisek, Crosbyho význam pro tým se prostými čísly vyjádřit nedá.

„Jeho statistiky neumějí naplno ukázat, jak svému týmu pomáhá vyhrávat,“ říká kouč Mike Sullivan.

Možná vám přijde troufalé, když v ProHockeyi bez ostychu píšeme, že Crosby je nejlepší hokejista na světě, ale co potom říkáte na slova člověka, který by měl vědět, jak se pozná skutečný význam hráče na mužstvo.

„Často si hledám, kdy bude hrát, protože jeho hru obdivuju. Myslím, že není žádné tajemství, že je to v tomhle sportu ten nejlepší hráč. Bere hokej přesně tak, jak by se brát měl. A vždycky to tak dělal.“

Takto o Crosbym hovořil Wayne Gretzky...

 

Linus Hugosson

Šéfredaktor mezinárodní verze ProHockeye


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné