Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - články

Hokejové kartičky – sběratelská vášeň – všechny díly

 

I. Set, základní druhy karet a pojmy spojené s balením karet
Hokejové kartičky. Každý z vás se s nimi už určitě setkal. A většina z vás si asi aspoň jeden balíček kartiček koupila. Ale co s nimi dál? Jaké karty byste měli sbírat, jakou asi mají hodnotu, co od nich můžete čekat? Na tyto a mnohé další otázky se vám v pravidelném seriálu bude snažit odpovědět Lukáš Velecký, který se sbírání kartiček věnuje už mnoho let. V prvním díle vás seznámí se základními pojmy, bez jejichž znalosti se neobejdete.
Autor: Lukáš Velecký

 
Možná se ptáte, proč se taková spousta lidí rozhodla sbírat hokejové karty. Kartičkám se věnují lidé, pro které je hokej v NHL neodmyslitelnou stránkou života. Právě díky tomuto koníčku se můžou přiblížit svým idolům a stát se svým způsobem součástí nejlepší hokejové ligy světa. Zvláště dnes, v době, kdy obstarat kartičku s kouskem výstroje svého „hrdiny“ není zas takový problém. Kolika z vás se zatajil dech při pohledu na nějaký nádherný exemplář vytažený zrovna z toho vašeho balíčku? Vzpomínám si, když se mi podařilo natrefit na kartičku se čtyřmi kousky výstroje Martina Brodeura. Pocházely z All-Star Game a karta byla limitována do deseti kusů. Začal jsem křičet a běhat po celém domě. Ten pohled musel stát opravdu za to. I když je to více než pět let, pamatuji si doslova každý detail. Zrychlující tlukot srdce, vnitřní napětí a tu ohromnou vlnu nadšení a nepopsatelného štěstí, když jsem uviděl nápis Complete Package a známý obličej. V životě jsem v balíčku nenašel nádhernější kartu. Obdobný pocit se dostavuje pokaždé, když se vám podaří rozšířit sbírku o kousek, po kterém toužíte delší dobu. Celý život je především o plnění snů a právě spoustu těch hokejových si dokážeme splnit díky sbírání hokejových kartiček... Pojďme si projít pár základních pojmů.
 
Základní set (base set) – ve většině případů tvořený pouze řadovými kartami. Součástí může být tzv. subset, jedná se o několik karet se stejnou tematikou – např. hráči z All-Star Game. Číslování karet navazuje postupně na kartičky jednotlivých týmů.
 
Základní karta (base nebo common card) – stavební kámen každého setu. Dříve platilo, že tyto karty nejsou nijak limitovány. S vydáváním exkluzivních sérií, jako jsou např. The Cup, se může stát, že narazíte i na řadovou kartu o 249 kusech. Např. série ITG Ultimate Memorabilia obsahovala v každém balíčku jednu „řadovku“ o 45 kusech.
 
Paralelní karta – karta se liší od základní verze barevným provedením či limitací. Ta může být uvedena jak na přední, tak na zadní straně. U některých sérií limitace není uvedena, ale ví se, že je vyrobeno třeba 100 kusů dané barevné varianty. Příkladem můžou být Victory Gold. Paralelní karty mají samozřejmě vyšší hodnotu, toto pravidlo však nemusí platit u tzv. rookie cards (nováčkovských karet).
 
Inzertní karta – karta vkládaná do balíčků v určitém poměru. Drtivá většina inzertních karet není nijak limitována, ale najdou se samozřejmě i výjimky. Poměr 1:10 znamená, že kartičky dané inzertní série jsou vkládány do každého desátého balíčku.
 
SP = short print – tento pojem značí karty vydané v malém nákladu. Se zkratkou se můžete setkat u velkého druhů karet, nejčastěji však u memorabilií nebo podepsaných karet. Existuje i verze SSP (super short print, tedy ještě mnohem limitovanější edice).
 
RC (rookie card) – jedná se o karty určitého hráče z jeho první sezóny. Nejlepším nováčkům jsou vydávány desítky RC karet. Mnohé RC karty jsou limitovány, existují RC doplněné o podpis daného hráče, často v kombinaci s kouskem dresu nebo kombinaci podpisu a patche (nášivky). Od sezóny 2000/01 platí, že nováčkovská karta může být vydána až poté, co hráč nastoupí v oficiálním zápase NHL. U brankáře stačí, pokud se objeví na střídačce jako náhradník.
 
Redemption karty – po výluce získala firma Upper Deck pětileté exkluzivní právo na vydávání karet. Vzhledem k množství připravovaných sérií a faktu, že si sběratelé žádají stále větší množství „podpisovek“, se stává, že hráči nestihnou podepsat všechny požadované kartičky včas. Proto jsou do balíčků vkládány tzv. redemption cards, tedy výměnné karty. Po setření dostanete kód, který stačí zadat na stránkách výrobce. Pokud karta není skladem, obvykle ji obdržíte během 3 až 4 měsíců. Poštovné jde samozřejmě na účet výrobce, proto se nemusíte bát této možnosti využívat.
 
Pack – balíček, momentálně se jejich cena pohybuje od 99 centů až po 600 dolarů (na českém trhu od cca 50 Kč až po několik tisíc korun)
 
Box – krabice obsahující určitý počet balíčků. Při koupi jste se mohli setkat s pojmem hobby nebo retail. Jedná se o dvě verze. Dražší hobby obsahuje některé cenné série navíc, retail je o ně naopak ochuzena. Snem každého sběratele je vytáhnout z balíčku nějakou hodnotnou kartu. Bylo by škoda se o tuto možnost ochudit tím, že si koupíte o něco málo levnější retail verzi. Naopak někdy výrobce připraví pro retail verzi levnou inzertní sérii, kterou v hobby verzi nenajdete. Drtivá většina sérií existuje pouze v jedné verzi, hobby a retail se rozlišuje např. u Artifacts, UD Series 1 & 2. Nejlepší radou je tedy pořádně prostudovat seznam inzertů a v případě jakýchkoliv neshod se zeptejte prodejce. Ten vám jistě rád poradí.
 
Case – „velká krabice“ obsahující několik boxů, u většiny sérií 10–12. Pokud koupíte celou case, výrobce garantuje určitý počet lepších karet. Například u série UD Series 1 nebo 2 máte zaručenou patch kartu o 15 kusech. Pojem „case hit“ značí právě kartu, která se objevuje třeba jen jedna na case. V tomto případě máte samozřejmě velké štěstí.

Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné