Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - články

Kluby NHL 2013

 

Kniha Kluby NHL 2013!

Autoři Roman Jedlička, Karel Knap a Jan Velart se zaměřili na popsání těch nejdůležitějších událostí, které se v jednotlivých klubech odehrály. Pro čtenáře je ale popsali včetně zákulisních důvodů, které k oněm událostem vedly. Zároveň velmi fundovaně nastínili možné důsledky, které z nich mohly vyplynout. Čtenáři si tedy mohou přečíst o důležitých trejdech a jejich pozadí, o ekonomických i personálních poměrech v jednotlivých organizacích NHL. A díky této knize si například mohou tipnout, jak se klubům či jejich oblíbeným hráčům může v blízké i té o něco vzdálenější budoucnosti dařit. Kluby NHL 2013 doplňují nádherné záběry z hokejových akcí i unikátní snímky z šaten a širšího hokejového prostředí.

Přímo zde si můžete přečíst ukázku z knihy. Níže najdete článek o Calgary Flames, v pravém horním rohu (nabídku uvidíte pouze po rozkliknutí a přihlášení) ještě kluby Florida Panthers a Philadelphia Flyers.

 

CALGARY FLAMES

 

„Zavolejte doktora! Je čas na pitvu…“ Přesně tohle napsal list Calgary Herald v dubnu roku 2011 po posledním zápase sezony. Flames podruhé za sebou nepostoupili do play off… Slovo pitva ale tehdy mělo spíš význam ve smyslu pitvání se ve zpackané sezoně. Probíraly se zápasy, které se nepovedly, a hledaly se důvody, proč byl minulý ročník neúspěšný.

Editoři listu klidně mohli pomocí kláves CTRL+C a CTRL+V otisknout stejné věty i v dubnu 2012. To Flames nepostoupili do play off už potřetí za sebou. Jenže teď to vypadá, že slovo pitva bylo použité v úplně jiném slova smyslu. Calgary je jako mrtvý pacient. Už se nikdo nepitvá v minulých zápasech a nehledají se důvody dalšího neúspěchu. Je třeba dívat se dopředu a na změny, které tým nutně čekají.

První změnou bylo to, že se generální manažer Jay Feaster po sezoně dohodl na odchodu trenéra Brenta Suttera. Končila mu smlouva, a když se skládaly závěrečné účty, vyšel z toho Brent poměrně špatně. Byl u týmu tři sezony a ani jednou ho nedokázal dovést do play off. „Chci, aby bylo jasné, že trenéra z neúspěchu nikdo neobviňuje. Není to ukazováček, který by říkal: ‚Za všechno může on’,“ vysvětloval rozhodnutí Feaster. Za šest sezon od výluky vyhodili Flames už čtvrtého trenéra. Před Brentem Sutterem podobně dopadli Mike Keenan, Jim Playfair a Sutterův bratr Darryl. Brent přitom u týmu vydržel nejdéle – tři roky.

Feaster musel najít nového kouče a nehledal dlouho. Využil dlouholeté známosti s Bobem Hartleym a oslovil ho. Jediná komplikace byla v tom, že Hartley trénoval ve švýcarském Zurichu a byl zrovna v polovině svého kontraktu. Jenže když v Evropě podepisoval smlouvu, dal si do ní podmínku, že může odejít, pokud dostane nabídku z Calgary, Montrealu nebo Quebecu. Quebec zatím na hokejové mapě NHL stále chybí, ale zbývající dva kluby se Hartleymu opravdu ozvaly. Možná by se hodil víc do Montrealu – i když má jméno, které zní velmi anglicky, je to frankofonní Kanaďan, jehož prvním jazykem je francouzština a v angličtině má výrazný akcent. „Je to rozený vítěz, proto k nám přichází,“ říkal sebevědomě Feaster.

Tihle dva se velmi dobře znají, jsou to velcí kamarádi. Hartley je dokonce kmotrem jednoho z Feasterových dětí. „Je to skvělý člověk, jen se zeptejte mých ostatních dětí. Strýček Bob vždycky přinese nejvíc dárků,“ směje se Feaster. Poprvé spolu začali pracovat před 15 lety. Když v roce 1997 vyhrál v AHL titul tým Hershey Bears, jeho prezidentem byl právě Feaster a trenérem Hartley. Potom se jejich cesty rozdělily, ale byly podobné. Hartley jako kouč dovedl v roce 2001 ke Stanley Cupu Colorado a Feaster byl generálním manažerrm Tampy, která v roce 2004 také vyhrála Stanley Cup. I ve svém švýcarském angažmá dovedl Hartley ZSC Lions k titulu. „Můžu fanouškům slíbit, že jim nabídneme nejen hodně atraktivní hokej, ale ujišťuji vás, že Calgary Flames bude v NHL zase špičkový tým,“ pronášel Hartley na tiskové konferenci.

Po letech tak Calgary zažije spolupracující tandem generální manažer – trenér. To dosud absolutně nefungovalo. Když byl GM Darryl Sutter, tak se s trenérem a zároveň svým bratrem Brentem tak rozhádali, že spolu vůbec nekomunikovali. Chodili okolo sebe na stadionu a jediné, co si řekli, bylo: „Ahoj.“ Když Darryl odešel a nastoupil místo něj Jay Feaster, cestu k Brentovi si nikdy nenašel.

Feaster a Hartley teď stojí před zásadním rozhodnutím. Co dál udělat s týmem? Je třeba ho totálně přebudovat. Jenže když kapitán týmu, držitel všech klubových rekordů a tvář organizace Jarome Iginla slyší slovo přestavba, není si jistý, jestli chce být její součástí. „Nevím, co se tady teď bude dít. Ale jestli chci být v týmu, který se bude stavět od nuly?,“ položil sám sobě otázku. „Asi bych lhal, kdybych řekl, že ano.“ Iginlovi je 35 let, nikdy nehrál za jiný klub než Calgary a touží vyhrát Stanley Cup. V roce 2004 od něj byl pouhý jeden zápas, to Flames ve finále prohráli s Tampou 3:4 na zápasy. Teď ale ví, že pokud klub zahájí totální rekonstrukci a začne z bodu nula, bude trvat několik let, než bude mít šanci na Stanley Cup vyhrát.

Feaster se ale naštěstí pro Iginlu nerozhodl pro to, aby budoval tým od naprostého začátku. Aby se zbavil třeba právě jeho nebo brankáře Kiprusoffa, dostal za ně volby v prvních kolech draftů a pak vybíral ty nejlepší mladíky. Udělal to jinak. Začal přivádět dobré zkušené hráče, o kterých se v NHL moc neví, a ani nejsou příliš drazí. První takovou posilou je český útočník Roman Červenka.

Když s Červenkou podepsal Feaster smlouvu, fanoušci v Calgary museli začít hledat na internetu, aby si o tomto hráči vůbec něco zjistili. To jméno jim nic neříkalo. Vždyť nemá v NHL odehrané ani jedno utkání. Je fakt, že v zámoří zná Červenku jen málokdo. Českým fanouškům ho ale není třeba představovat – všichni si vzpomínají, jak válel za Slavii (v sezoně 2009/10 posbíral 73 bodů), jak se mu potom o rok později dařilo po boku Jaromíra Jágra v ruském Omsku (s 31 góly byl nejlepším střelcem KHL) i jak to minulou sezonu na Sibiři skvěle zvládal už sám bez Jágra (vyhrál kanadské bodování play off). Teď bude zajímavé sledovat, jak si Červenka povede v nejlepší soutěži světa, v NHL. „Červus na sobě maká, dobře ví, že to bude těžký. Nic nepodceňuje,“ říkal trenér Vladimír Růžička, který stál u zrodu Červenkovy kariéry. „V NHL totiž nikoho nezajímá, jestli je mistr světa a jestli válel v KHL. Tam jde zas od nuly.“ Růžička si ale tipnul, že Červenka v Calgary získá víc bodů než Jágr v Dallasu.

„Hodně si od něj slibujeme a hodně od něj taky očekáváme,“ říkal na tiskové konferenci Jay Feaster. „Víme, že je na NHL připravený, že ji může nejen hrát, ale že taky bude platný.“ Sám hráč byl z přístupu Flames nadšený. Měl prý z NHL více nabídek, ale kývnul Calgary, protože z jejich strany byl největší zájem. „Slíbili mi, že budu hrát centra v prvním nebo druhém útoku. Přijeli za mnou až do Ruska a bylo vidět, že o mě hodně stojí,“ pochvaloval si zájem kanadského klubu Červenka. Je pravděpodobné, že si zahraje v útoku s Iginlou. I proto odešel Fin Olli Jokinen.

Červenka dostal ještě jeden důkaz toho, že pro klub hodně znamená. Při příchodu projevil přání, aby mohl nastupovat s číslem 10, které nosí odmalička. Jenže v Calgary už byla desítka obsazená, měl ji Blake Comeau. Vedení klubu ho tedy poprosilo, jestli by se jí nezřekl a on to udělal. „Jsem rád, že budu mít číslo deset,“ říkal radostně Červenka. „Narodil jsem se desátého prosince, už jako dítě jsem tohle číslo nosil a hrál s ním i můj táta.“ Nestává se často, aby hráč, který přichází z Evropy, nemá v NHL odehranou ani minutu a vlastně ho nikdo nezná, dostal číslo, o které si řekne…

Když Červenka podepsal smlouvu, psalo se, že je jednoletá a že si vydělá 3,775 milionu dolarů. Jenže na tyhle peníze Červenka v žádném případě nemůže dosáhnout. Tedy může, ale… Jeho základní plat je 925 tisíc dolarů, ten zbytek jsou bonusy, které se dělí do dvou kategorií. Tu první má nastavenou individuálně a je tajná. Třeba že nastřílí 20 gólů, bude mít 60 bodů, skončí mezi třemi nejlepšími v plus/minus a tak dál. Druhá kategorie bonusů je jasně daná. Když se stane nejlepším nováčkem a získá Calder Trophy, inkasuje 212 500 dolarů, za Hart Trophy 250 tisíc, stejně jako za případnou Conn Smythe Trophy. Z toho je vidět, že na plnou výši bonusů se Červenka nedostane, ale reálně si vydělá okolo dvou milionů dolarů.

Červenka o prázdninách musel v Praze kromě tréninkových dávek polykat i lekce angličtiny. Tímto jazykem se zatím nedomluví, na jeho první tiskové konferenci v Kanadě za něj odpovídal agent Aleš Volek. V kabině mu ale zpočátku mohou pomoci čeští spoluhráči. Za Calgary hraje mladý Roman Horák a v létě z Detroitu přišel i Jiří Hudler. Ten podepsal čtyřletou smlouvu a i o něj vedení klubu hodně stálo. „Šli jsme na to hodně tvrdě,“ popisoval jednání Feaster. „Nebyla to taková ta situace, kdy jen říkáte: ‘Mrkneme, jestli by to nějak nešlo…’ Přišli jsme rovnou s pořádnou nabídkou.” Hudler má za Detroit odehráno více než 400 zápasů a získal s ním Stanley Cup v roce 2008. Vždycky byl ale ve stínu hráčů jako Zetterberg, Dacjuk, Franzen nebo Filppula. Měl omezený čas na ledě, přesto v minulé sezoně nastřílel 25 gólů, z toho jen dva byly při přesilovkách. V Calgary bude hrát v jednom z prvních dvou útoků a může naplno ukázat své schopnosti.

V týmu tedy budou hned tři Češi, z nichž dva by měli hrát v elitních formacích. Nad tím se fanoušci v internetových diskuzích dost pozastavovali. Jay Feaster se ale všem pochybnostem smál. „Víte co, neustále poslouchám, že klub řídí příliš mnoho Američanů... Na střídačce je pro změnu moc frankofonních Kanaďanů... A teď mě obviňujou z toho, že v prvních dvou útocích máme zase moc Čechů,“ kroutil hlavou a dodal, že hráče rozhodně nevybíral podle národnosti, ale podle toho, jak jsou dobří a přínosní pro nový tým.

Calgary už v příští sezoně nechce skončit s vizitkou nejlepšího klubu, který se nedostal do play off. Flames totiž obsadili v tabulce celkové 17. místo, což je v podstatě nejhorší možné umístění. Nebyli tak dobří, aby si zahráli o Stanley Cup, ale nebyli zdaleka tak špatní, aby mohli draftovat mezi prvními. K postupu přitom chybělo málo – třeba o něco lepší úspěšnost při samostatných nájezdech. V konečném hodnocení skončilo Calgary pět bodů za pozdějším vítězem Los Angeles a ty chybějící body mohly uniknout právě v rozstřelech. Flames jich během sezony absolvovali dvanáct, ale vyhráli jen třikrát. I tady možná bude trenér spoléhat na šikovnost Romana Červenky.

Jisté je, že následující sezona bude pro vývoj klubu naprosto klíčová. Pokud se nebude dařit a Flames budou v únoru zase někde těsně za hranicí postupu do play off, Feasterovi už nezbude nic jiného, než vyměnit Iginlu, Kiprusoffa a další veterány a dostat za ně nějaké mladíky, případně posbírat co možná nejlepší volby v příštích draftech. Pak opravdu dojde na to, že se klub začne budovat od bodu nula. První polovina sezony bude tedy zásadní. „Tam se rozhodne, jakou cestou se klub nakonec vydá,“ ví dobře Jarome Iginla – kapitán Calgary. Nebo bývalý kapitán Calgary?

 

ČÍSLO – 588. To je počet zápasů, které bez přestávky odehrál obránce Jay Bouwmeester. Iron Man současné NHL od roku 2003 nechyběl ani v jednom utkání. Přesto stále čeká na první start v play off.

VÝROK – „Deset milionů dolarů na dva roky za Hemského? To je ta nejvtipnější věc, jakou jsem slyšel za hodně dlouhou dobu. Snad se to stane. To je legrace.“

Toto napsal oficiální twitterový účet klubu Calgary Flames. Posměšky na adresu Edmontonu se tam dostaly omylem, jeden ze zaměstnanců si spletl soukromý a oficiální účet. Klub se musel omluvit.

ZAJÍMAVOST – Trenéři vymysleli hráčům zajímavý trest po brutální prohře 0:9 v Bostonu. Všichni hráči bez výjimky museli sedět na svých místech a poskytovat rozhovory novinářům. Opustit místa mohli až poté, co odešel poslední novinář.


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné