Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - články

Osm? Klidně mohly být tři body!

            To je něco! Ne, nečekal jsem, že pro třech odehraných zápasech bude v kolonce výher českého týmu číslo tři, následované numerem osm, jež značí počet bodů národního týmu z úvodního trojboje – Rusko, Lotyšsko, Švédsko.

            Přiznám se, že po zápase s Ruskem jsem nečetl rozhovory s hráči, ale pakliže si byli vědomi toho, že je před nimi těžký zápas, tak obavy byly na místě. I já jsem byl podobného názoru. S Lotyšskem jsme měli vždy problémy. Není to jednoduchý sok. Například ve Vancouveru před šesti lety jsme postoupili až brankou v prodloužení v olympijském osmifinále. A navíc byl soupeř při chuti po uhraném bodu se Švédy. Času na odpočinek bylo málo. Kluci se dostali do postele určitě po půlnoci. Regenerace je ve sportu důležitá. Spánek také, ačkoliv ta poslední noc před zápasem byla rozhodující.

Zopakovat pro některé Čechy životní hru z klání proti Rusku? To bylo praktické nemožné. Dám jasný příklad – vezměte si tenisty. Nedávno Jiří Veselý porazil Novaka Djokoviče, a v následujícím zápase (o den později) proti žebříčkově hůře postavenému hráči uhrál tři gemy.

Jenže začátek zápasu napovídal o jasné výhře svěřenců trenéra Vůjtka. Tomáš Plekanec vstřelil dva góly. U tohoto hráče se musím na chvíli zastavit. Jeho národní cítění je úžasné. Nikdy neodmítne reprezentovat. Vypadá jako introvert. V kabině toho asi moc nenapovídá, ale tam, kde je potřeba jít příkladem – na ledě – tam maká na 100%.

Z české strany přišlo možná lehké podcenění za dvougólového vedení.  Bylo jasné, že neprůstřelnost gólmanů nemůže trvat celý šampionát. Lotyši se postupně chytli a zápas otočili. Česko se štěstím srovnalo. Třetí branka ve Francouzově síti mohla tým, který je zcela nezkušený, odrovnat, ale nestalo se. V nájezdech to provedl Kašpar velice šikovně. Nakonec jediný zásah v této loterii zařídil Čechům vydřené dva body.

A to je někdy více než výhra o pět branek. Mužstvo si stoprocentně bylo vědomé, že mohlo odejít poraženo.

V pondělí proti Švédům nastal stejný scénář, akorát s tím rozdílem, že vedl protivník 2:0 po prvních dvaceti minutách. Hokejistům se lvem na dresech odskakovaly puky. Rozehrávka byla chabá. Zdá se mi, že led v Rusku není zrovna nejlepší. Je vidět, že venku je slunečno.

Ale zpět k zápasu se severským nároďákem. Řeknu to podruhé, ale tenhle tým má charakter. Vůbec na něm nebylo znát, že ztrácí 0:2. Druhou třetinu jsme začali hráče ve žlutomodrém přebruslovat. To je věc celkem ojedinělá. Zaslouženě jsme zápas otočili a vyhráli 4:2.

Podívejte se na vyrovnanost českého mužstva. Rozdíl mezi první a čtvrtou formací je decentní. Skórovat z týmu může kdokoliv. Ano, tohle je hlavní česká doména.

Nejdůležitější bude připravit se na čtvrtfinále. A tam už je jedno na koho jdete. Setkávám se ve svém okolí s názory, že by bylo lepší ve skupině prohrát, aby byl nároďák trošku při zemi. Zbývají čtyři soupeři. Kazaši – Rusové vám určitě potvrdí, že tento soupeř je nepříjemný. Norové – ani ty nelze podceňovat. Dánové – ti trápili v první třetině Švédy a rozhodně neexistuje žádný zákon, který předepisuje českou výhru. A na závěr asi soupeř nejtěžší – Švýcarsko. S touto zemí máme v hokeji potíže od překvapivé prohry v Turíně 2006. Zase se budeme muset smířit s tím, že to bude bušení do obrany. Domnívám se, že zápas se nezvrhne  v nějakou gólovou přestřelku. Ve čtvrtfinále MS před třemi lety jsme s nimi ztratili 1:2. Týmž výsledkem (ale po nájezdech) jsme vyhráli v Praze před rokem v základní skupině.

Tohle mistrovství není špatně rozehrané. V klíčových chvílích se může projevit určitá nezkušenost. Krátkodobé turnaje jsou úžasné v tom, že rozhodují maličkosti. Vše se může obrátit v jeden moment třeba k horšímu (v Německu 2010 jsme také nečekali zlato, avšak po duelu s Kanadou se Češi nastartovali). Každopádně, zatím se mi líbí česká hra.

Co se mi líbilo ještě více, to byla pokora Davida Pastrňáka v rozhovoru pro Sport. Přišla otázka na zlatou generaci českého hokeje, načež útočník vyjmenoval jména hráčů s obrovskou úctou. Každé vyslovení začalo: „Pan Hašek, pan Patera…“ Tohle se dnes u mladých hráčů moc nevidí a celkově u dnešní mládeže.

Doufám, že se vám budou zamlouvat následující dny šampionátu a třeba se budeme radovat z cenného kovu.

                                                                       Vít Muzikář

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné