Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - články

Patrik Eliáš: Umíme vyhrávat i bez Brodeura

Exkluzivní interview pro časopis Pro Hockey

Na konci listopadu Patrik Eliáš táhl své New Jersey Devils z ligového podpalubí zpět mezi nejlepší týmy NHL. V pěti zápasech v řadě nasbíral celkem 11 bodů (4+7). Hlavně díky němu Devils dokazovali, že umí vyhrávat, i když jim v brance nestojí Martin Brodeur.
Autor: Petr Novotný
 
V této sezoně sbíráte body docela zajímavým způsobem. Z prvních 21 zápasů jste bodoval jen v jedenácti, ale ve většině z nich (konkrétně v sedmi) jste si připsal body minimálně dva. Máte pro to nějaké vysvětlení?
Nemám. Podle mě hráči psychicky pomůže, když dá gól nebo získá bod hned na začátku zápasu. Pak si s pukem dovolí víc. Zrovna včera jsme hráli proti Floridě, měl jsem hromadu šancí, určitě víc než v těch předchozích, ale bod jsem si nepřipsal ani jeden. Někdy to jde skoro samo, jindy vůbec, to nejde vysvětlit.
 
Mezi Čechy jste právě teď na 2. místě, před vámi je jen Aleš Hemský. Sledujete bodování krajanů?
Abych pravdu řekl, tak ani ne. Vím, když se někomu daří, ale abych si listoval v tabulkách, to ne. Už mám pár let odehraných, takže se nepotřebuju s někým srovnávat. Jde mi o to, abych byl se svou hrou sám spokojený. Chci se hokejem bavit a když se mi to daří, tak se to většinou projeví i ve statistikách.
 
Kdybyste tedy byl nejproduktivnějším Čechem, tak by to pro vás nic neznamenalo?
Kvůli tomu hokej nehraju. (úsměv) Ale jsem tu proto, abych týmu pomáhal vyhrávat a součástí toho je, abych střílel góly a vytvářel šance. A pak se to objeví nejen v týmových tabulkách, ale i v těch individuálních.
 
Když se vrátíme o pár týdnů zpět, připadalo mi, že na vás po zranění Martina Brodeura padla deka. Prohráli jste pět z následujících šesti zápasů. Cítili jste bez něj větší tlak?
Bohužel se nám v té době zranilo několik hráčů, snad šest nebo sedm kluků ze základní sestavy. Prakticky v každém zápase jsme o někoho přišli. Přitom jsme nehráli špatně. Minimálně ve třech utkáních z těch pěti jsme měli na vítězství, jenže jsme nedokázali vstřelit góly. Naopak bych řekl, že jsme přišli na způsob, jak zápas prohrát. Zatímco my se nemohli trefit, tak nám góly do branky padaly skoro samy.
 
Právě, nemohl to být nějaký blok kvůli Brodeurově absenci?
Podle mě to nebylo tím, že by si hráči řekli, že když nám nechytá Brodeur, tak nemůžeme vyhrát. V šatně jsme se o tom, že je zraněný, vůbec nebavili. Nic takového ve smyslu: „Co teď budeme dělat, když Martin nechytá?“ Oba gólmani – jak Kevin Weekes, tak Scott Clemmensen – chytají od té doby velmi dobře.
 
Nemuseli jste tedy upravit styl hry? Nic jste nezměnili a šli jste do zápasu, jako by byl Brodeur v brance?
Určitě. Hlavně v těch posledních šesti zápasech jsme hráli nejlepší hokej od začátku sezony. Zbytečně jsme nepanikařili s pukem, hráli jsme trpělivě, snažili se i bez kotouče a věřili si. Na ledě to bylo znát. Ať byl stav jakýkoliv, tak nikdo na ledě nezmatkoval a měli jsme hru pod kontrolou.
 
Komentátor Larry Brooks v New York Post psal, že by vás vedení Devils mělo vyměnit. Vnímáte nějak tyhle zprávy?
Tyhle zprávy nečtu, ale občas se ke mně donesou. Chápu, že novináři se snaží dělat svou práci, ale většinou je to jen nafouklá bublina. Stejně jako v tomhle případě.
 
Brooks vám vytýkal, že se z vás stává neviditelný muž. Že už nedominujete jako dřív. Neuvažoval jste někdy o tom, že by vám výměna mohla pomoct? Že byste dostal nový impulz?
Myslím si, že nepotřebuju motivovat do zápasů. Vždycky mám do hokeje chuť a nesouvisí to s tím, jestli na sobě mám dres New Jersey, nebo ne. Jsem sice v jednom týmu 13 let, ale na tom nezáleží, jestli se člověku daří, nebo ne. Nejde přece hráče hodnotit jen podle bodů, statistiky kolikrát dost zkreslují. Nikdy jsem o sobě nepochyboval, vím, co v hokeji umím.
 
Všiml jsem si, že vám kolísal čas na ledě. Čím to bylo?
Zas tak veliké výkyvy to nebyly. Jedenáct minut jsem hrál jen jednou, když jsem dostal pukem do obličeje, tak jsem v půlce zápasu musel do nemocnice. (Eliáš se do hry ještě stihl vrátit a zbytek zápasu dohrál s oteklým obličejem, pozn. red.) Ale jinak jsem chodil na led pravidelně od 17 do 22 minut.
 
Dříve jste si moc nerozuměl s trenérem. Už jste si případná nedorozumění vyříkali?
Doufám, že to tak je. Ale je jasné, že když se nedaří, tak občas dojde k nějakým konfliktům. Což není na škodu. Je potřeba si věci vyříkat, abychom věděli, co od sebe očekáváme.
 
Ani když jste čtyřikrát v řadě prohráli, tak se v šatně nic nedělo?
Samozřejmě pak padla nějaká kritika. Ale byla míněna obecně na nejlepší hráče týmu, což beru i na sebe. Když se týmu nedaří, tak je na nejlepších hráčích, aby mu pomohli. Ale je potřeba se podívat i na důvod neúspěchu. Jak jsem říkal, nehráli jsme špatně, ale neproměňovali jsme šance. Musím říct, že jsem tehdy hrál s klukama, kteří mají na starosti hlavně bránění. Nastupovali jsme proti nejlepším řadám soupeřů, takže jsme se do šancí moc nedostávali. Pak samozřejmě záleží na tom, co se od hráče čeká. Jestli má dávat góly a sbírat body, musí být nasazovaný do situací, kdy toho může dosáhnout.
 
Což vám tedy trenér Brent Sutter neposkytl.
Měli jsme několik kluků zraněných, třeba Briana Rolstona s Bobbym Holíkem, takže se muselo se složením pětek trochu míchat. Je na trenérovi, aby přišel na správné složení útoků. Jenže je také třeba, aby těm klukům dal nějaký čas, aby to mezi nimi mohlo začít fungovat. Náš trenér je známý tím, že pětky rád točí, a byly doby, kdy jsem nehrál se stejnými spoluhráči víc než jeden zápas. To vás samozřejmě ovlivní. Sehranost útoků potřebuje nějaký čas a musí se vybudovat. Teď se to prokázalo. Posledních pět, šest zápasů jsem byl zase v útoku se Zubrusem a Giontou, všem se nám velmi dařilo a hokej jsme si užívali.
 
Jste patronem mezinárodního mládežnického turnaje. Vzpomínáte občas na doby, kdy jste byl malý kluk a jezdil hrát hokej?
Určitě. Třeba vzpomínám, jak jsme cestovali na podobné víkendové turnaje. Tehdy jsme bohužel neměli možnost hrát na takové akci, kde má zastoupení přes šest zemí. Pro ty kluky je to obrovská zkušenost. Když jsme náhodou hráli proti cizincům, tak to pro nás byl svátek. Ale myslím, že to teď kluci budou vnímat podobně.
 
Vybavujete si nějakou konkrétní příhodu?
Jé, toho je tolik. Třeba když jsme jezdili autobusem k zápasům. Seděli jsme vzadu na báglech, rodiče vepředu, bavili jsme se, zpívali. Před zápasem jsme zastavili na smažák s hranolkama, to pro nás byl zážitek. Teď když se k tomu vracím, jakou roli to sehrálo v mé pozdější kariéře, tak tomu skoro nemůžu věřit. Ale patřilo to k tomu. Tyhle víkendové turnaje, kdy jsme jezdili například do Uherského Hradiště, jsou nezapomenutelné.
 
Co by si měli kluci z takového velkého turnaje odnést?
Měli by tam být hráči z Kanady, USA, Ruska a dalších zemí. To jsou hokejové velmoci. Už u dětí je znát styl hokeje. Pro děti je hodně důležité sledovat, jak se od sebe ty styly liší, jakým způsobem kdo hraje, a vzít si z toho to nejlepší.
 
Jako první Čech máte internetové stránky napojené přímo na nhl.com.
Přemýšlel jsem o tom už delší dobu, ale neměl jsem kolem sebe správné lidi, kteří by to uměli dělat. Zatím jsme se zaměřili na českou verzi, anglická by měla být spuštěna v prosinci, je pro mne důležité mít kontakt s fanoušky i s novináři. Máme velký ohlas, protože média z těch stránek často čerpají. Chci, aby byly zaměřené i na můj nehokejový život. Musím zmínit Pavlínu Drtinovou, která mi s tím obrovsky pomáhá a je po každém zápase ve 3 hodiny ráno vzhůru a čeká na můj komentář.
 
Český hokej v posledních letech trochu sklouzl ze světové špičky. Souhlasíte? Kudy vede cesta zpět ke zlatým medailím?
Byl bych rád, kdyby se čeští hokejisté znovu vrátili v NHL i ve světě na špičku a dělali fanouškům radost. Myslím, že hráči, kteří mají zkušenosti a něco dokázali, by se měli věnovat mládeži. Chtěl bych, aby fanoušci věděli, že se snažíme, že nejsme jen kluci, kteří se zajímají sami o sebe, ale že nám záleží na mládeži a na dětech a přejeme si, aby český hokej šel zase nahoru.

Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné