Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - články

Slovníček hokejových výrazů

V každém vydání Pro Hockeye odteď najdete výraz, který se běžně používá v NHL a kterému možná úplně nerozumíte. Pokusíme se vám ho vysvětlit, aby mezi námi bylo jasno.  

 

Waiver list

V překladu „listina volných hráčů“. Každý klub má soupisku aktivních hráčů (roster), seznam zraněných hokejistů (injury list) a taky waiver list.

V okamžiku, kdy hráče jejich kluby už dále nechtějí (z výkonnostních či finančních důvodů), zapíší ho na listinu volných hráčů – waiver list. Čtyřiadvacet hodin si je pak může bez náhrady vybrat kterýkoliv z týmů NHL (v případě většího zájmu mívá přednost hůře umístěný klub).

Pakliže si hráče nikdo nevezme, může s ním klub dál nakládat podle svého – nechat si ho, poslat ho na farmu nebo po vzájemné dohodě třeba do Evropy.

Waiver je tedy jakási přestupní stanice. Váže se k němu ještě řada dalších pravidel (existuje třeba i tzv. re-entry waiver, na němž se někteří hráči ocitají při návratu z farmy do prvního týmu). Ale ta už by se do našeho slovníčku nevešla.

 

Original Six

„Původní šestka“. Pod tímto pojmem se skrývají kluby, které nesoupeřily v NHL od jejího začátku, jak by mohl název napovídat, nýbrž v jejím klasickém období 1942–1967: Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, New York Rangers, Boston Bruins, Detroit Red Wings, Chicago Blackhawks. Montreal v této éře vyhrál Stanley Cup 10x, Toronto 9x, Detroit 5x a Chicago 1x. Všech šest tradičních týmů působí v NHL dodnes a patří mezi ligovou šlechtu.

 

Escrow

Obecně: Peníze uložené na účet pro přesně definované použití v budoucnosti. V případě NHL je to jakási záloha, kterou liga zadržuje z platu každého hráče. V této sezoně je to 13,5 %, Sidney Crosby tedy v základní části nevydělá 8,7 milionu dolarů, ale pouze 7,5 milionu.

Escrow je jakousi pojistkou pro případ, že by NHL nevydělávala podle předpokladů. V předchozích třech ročnících však příjmy ligy rostly, a tak hokejisté po sezoně dostali všechny pozastavené peníze (a ještě nějaké úroky k tomu).

Letos to vzhledem k prohlubující se světové finanční krizi může být jinak. V následující sezoně pak escrow pravděpodobně vzroste na nějakých 17–20 %, jak v lednu připustil Paul Kelly, šéf hráčské asociace NHLPA. A kdo ví, zda tyto peníze nakonec propadnou NHL, nebo přijdou na konta hokejistů…

 

Trade deadline

Uzávěrka přestupů, jedno z nejdůležitějších dat v kalendáři každé sezony NHL. Letos byla stanovena na 4. března, přesně na 3.00 PM ET (15.00 na východním pobřeží Severní Ameriky, 21.00 středoevropského času). Po ní už si kluby NHL nesmějí mezi sebou vyměňovat hráče. Když už byl český obránce Filip Kuba v březnu 2000 po „trade deadline“ vyměněn z Floridy do Calgary, nemohl ve zbytku sezony za Flames nastoupit.

V posledních letech trejdů v NHL ubylo, ale krátce před uzávěrkou se jich pravidelně několik desítek objeví. Kluby se podle postavení v tabulce obvykle rozdělí na „buyers“ (kupce, kteří shání posily pro play off nebo boj o postup do něj) a „sellers“ (prodávající, kteří na play off nemyslí a zbavují se dobře placených veteránů a hokejistů, jimž v létě končí smlouva, aby ušetřili a získali za ně třeba výběry v draftu).

Pro fanoušky je to strhující období, v němž pozorují, zda se jejich tým řadí mezi „buyers“, nebo „sellers“. V roce 2008 takhle například ambiciózní Pittsburgh přivedl z rezignované Atlanty skvělého útočníka Mariána Hossu (končil mu kontrakt) za talentované mladíky a výběr v prvním kole draftu.

„Deadline“ má zajistit, aby se v úplném závěru sezony, kdy část klubů úplně ztratí naději na postup do Stanley Cupu, dramaticky neměnil poměr sil mezi týmy. Uzávěrka je proto asi měsíc před koncem základní části, kdy se o účast v play off ještě pere většina mužstev.

 

No trade clause

Ustanovení ve hráčské smlouvě, podle něhož nesmí být hráč vyměněn do jiného klubu bez svého souhlasu. Generální manažeři touhle výsadou obvykle oceňují hvězdy, na nichž chtějí postavit svůj tým.

V kontraktech ji měli třeba čeští beci Tomáš Kaberle a Pavel Kubina, když hráli za Toronto Maple Leafs. Jenže Torontu se dlouhodobě nedařilo, chtělo své mužstvo od základů přestavět a vsadit na trpělivou práci s talenty. Proto před uzávěrkou přestupů zvažovalo, že by je vyměnilo. Kaberle i Kubina prohlásili, že v Torontu hrají rádi, ale že se v něm nehodlají držet za každou cenu.

A tak Kaberle manažeru Brianu Burkeovi předložil seznam klubů, do nichž by byl ochoten odejít, kdyby musel. Oba Leafs později skutečně vyměnili a Tomáš Kaberle tak díky výměně získal v roce 2011 s Bostonem Stanley Cup.

„No trade clause“ může být i časově omezená – platí od určitého data a klub s ním do té doby může nakládat dle libosti. A někdy ani ona hokejistu od trejdu neochrání – pokud manažer na hráče tak dlouho tlačí, aby tuto klauzuli zrušil, hráč nakonec souhlasí. Kdo by také chtěl hrát v klubu, kde o něj není zájem, že?

 

Power forward

Někdy se tento termín překládá jako „silový útočník“. Power forward bývá pro kouče pokladem: umí si díky svým fyzickým přednostem udělat prostor kolem brankoviště, málokdo ho odtlačí nebo obere o puk. K tomu mívá pohotové ruce, jimiž doráží a tečuje střely spoluhráčů. Příklady? Gordie Howe, Cam Neely, Keith Primeau, Brendan Shanahan, Jarome Iginla, Milan Lucic…

 

Farm team

Rezervní tým, farma. Klub v nižší zámořské soutěži (AHL, případně ECHL), který má smlouvu o spolupráci s klubem NHL. Slouží jako hráčská záloha a především jako vychovatelna talentů.

Například Toronto Maple Leafs mají farmu přímo ve městě (Toronto Marlies). Když se jakémukoliv týmu v NHL zraní hráč, mohou odtud neprodleně povolat náhradníka. A platí to nejen pro hráče.

Příklad? Když se Pittsburghu v sezoně nevedlo, propustil kouče Michela Therriena a náhradu (Dana Bylsmu) našel na farmě ve Wilkes-Barre. Další trenérský příklad? Ottawa, Binghamton, Cory Clouston.

V bojích o Stanley Cup nejlepší hráči z rezervy trénují s týmem NHL (pokud jim už skončilo play off v AHL) a jsou připraveni kdykoliv naskočit.

 

Entry Draft

Vstupní draft. Každoroční dražba talentů do NHL. Koná se v červnu, kluby si v ní systematicky rozebírají výkvět jedné hokejové generace z celého světa. Většinou osmnáctileté mladíky, ale někdy i starší hráče, kteří na sebe upozornili později.

Týmy volí v předem stanoveném pořadí, určeném úspěšností v uplynulé sezoně a draftovou loterií. Pořadí od jedničky do třicítky platí v každém kole, jichž v poslední době bývá sedm. V konkrétních případech se ale pořadí může změnit, s volbami v draftu se totiž dá do poslední chvíle obchodovat. V roce 1999 například Brian Burke, tehdejší manažer Vancouveru, umně „vykšeftoval“ druhou a třetí volbu, aby mohl draftovat obě dvojčata Sedinova.

Klub má po draftu dva roky, v nichž si může vybraného hokejistu zavázat smlouvou. Pokud tak neučiní, hráč může být draftován do jiného týmu.

Draft má v zámořských sportech velkou tradici. Ten letošní byl 47. vstupním draftem v NHL. Je to významná společenská událost, která zároveň významně ovlivňuje rozvržení sil v lize.

 

Draft lottery

Draftová loterie se koná po skončení základní části NHL a může ovlivnit pořadí, v němž kluby volí v draftu.

Dřív měl automaticky právo první volby nejhorší tým ligy, jenže občas vzniklo podezření, že některé mužstvo ve druhé půlce sezony schválně prohrává, aby mohlo v draftu vybírat jako první (např. Pittsburgh v roce 1984, kdy byl k mání Mario Lemieux).

V současnosti se u nejhorších 14 týmů vychází z pořadí po základní části, ovšem loterie ho může změnit – klub smí podle pravidel postoupit nejvýš o čtyři místa a spadnout maximálně o jedno. Draftové pořadí od 15. do 30. místa se určuje podle úspěšnosti mužstev v play off.

 

Scout

Zaměstnanec klubu NHL, který má na starosti sledování hráčů, kteří působí v jiných týmech. Nejčastěji scouti sledují v juniorských, univerzitních a evropských soutěžích mladíky, které by jejich klub mohl draftovat, případně získat jako volné hráče. Vynikající scouty mají Detroit Red Wings. Díky nim dokážou i z pozdějších kol draftu vylovit úžasné talenty.

Scouti ovšem mohou pozorovat i hokejisty jiných mužstev NHL, jež by jejich zaměstnavatel mohl získat výměnou. Zároveň při svých cestách sbírají informace o soupeřích – o formě jejich hvězd, přesilovkových vzorcích a podobně.

 

Ice time
Čistý čas strávený na ledě. V NHL se každému hráči pečlivě měří každá vteřina. Zaznamenává se čas odehraný při vyrovnaném počtu mužů na ledě (even strength – ES), v přesilovkách (power play – PP) i v oslabení (shorthanded – SH). Špičkoví beci odpracují za večer 25–30 minut, nejvytíženější útočníci hrají přes 20 minut. Naopak bitkaři nebo hráči ze čtvrté lajny se do boje dostanou třeba jen na 5 minut.

 

Shutout
Vychytaná nula. Když brankář nepustí v zápase ani jeden gól. 12. října vyhrál Phoenix nad San Jose 1:0 na penalty. Shutout (čti šadaut) si do statistik připsali oba ruští brankáři Brzygalov i Nabokov, protože góly v rozstřelu se do základních statistik nepočítají. Pokud se gólmani jednoho mužstva v průběhu utkání střídají a ani jeden z nich neinkasuje, pak „shutout“ sdílejí společně.

 

Shootout
Pozor, neplést se „shutoutem“. Shootout (čti šúdaut) je penaltový rozstřel, který NHL zavedla od sezony 2005/06 v případě remízy po základní hrací době a pětiminutovém prodloužení. V něm se rozhoduje o vítězi utkání, který získává bonusový bod do tabulky. V NHL mají oba týmy tři pokusy. Pakliže po nich zůstává „plichta“, pokračuje se po jednom nájezdu na každé straně až do úplného rozhodnutí. Občas se shootout protáhne, takže se dostane i na hráče, kteří nepatří mezi ofenzivní hvězdy. 26. listopadu 2005 ukončil zápas New York Rangers – Washington v 15. sérii až zadák Marek Malík fintou, při níž si prostrčil hůl mezi nohama.
 

Plus/minus
Hodnocení účasti na ledě při vstřelených a obdržených brankách. Plusový bod dostávají hokejisti, kteří byli na hřišti v okamžiku, kdy jejich mužstvo dalo gól (při vyrovnaném počtu hráčů nebo v oslabení). Minusový bod se započítává hokejistům, kteří byli na kluzišti, když jejich tým inkasoval (při vyrovnaném počtu hráčů nebo v přesilovce). Za vstřelený gól v přesilovce a inkasovaný v oslabení se plusové a minusové body neudělují.

 

Faceoffs
Buly. Zkratka FOW znamená faceoffs won (vyhraná vhazování), FOL faceoffs lost (prohraná vhazování). FO% je úspěšnost na buly. Hranice (ne)úspěchu je 50 % (stejný počet vyhraných i prohraných vhazování). Mezi nejlepší krajany v první třetině sezony patřili Hanzal (PHO, 52,4 %), Lang (PHO, 52 %) nebo Prospal (NYR, 51,5 %). Vyhrané buly je, když tým získá puk po vhození do trvalého držení.

 

Hits
Srážky. Bodyčeky. Statistici v NHL evidují i „hity“. Čeští ani slovenští hráči ve fyzickém kontaktu nevynikají. V počtu srážek byl na začátku prosince v lize nejvýš 66. Sobotka (BOS, 51 hitů v 17 utkáních). Na 79. místě byl Chára (BOS, 46/26) a 84. Hanzal (PHO, 45/26). V posledních letech počet bodyčeků i jejich tvrdost stoupá. Stejně jako na buly mají týmy i na hity své specialisty.
 

GAA
Goals against average, průměr obdržených branek na zápas (přesněji na 60 minut strávených na ledě). Byla to velká událost, když se Dominik Hašek v sezoně 1993/94 dostal pod dva góly na utkání (1,95). Dokázal to jako první brankář NHL po 20 letech. V minulém ročníku měl Tim Thomas průměr 2,10 a o rok dřív Jevgenij Nabokov 2,14.

Save percentage
Úspěšnost zásahů. Udává se v procentech. Když floridský Tomáš Vokoun při nedávném vítězství ve Philadelphii 4:1 chytil 30 z 31 střel, jež mířily na jeho branku, vychází z toho úspěšnost 96,8 %. Dlouhodobě se však hvězdy NHL pohybují mezi 91 a 93 procenty. Haškův rekord je ze sezony 1998/99, kdy zastavil 93,66 % střel. Loni vedl ligu Thomas s úspěšností 93,27 %, za ním byl Vokoun – 92,56 %.

 

Wins
Vítězství. Hvězdy v silných týmech jich za sezonu zvládnou přes 40. Výhra se brankáři do statistik připisuje, stojí-li na ledě v okamžiku, kdy jeho mužstvo dává rozdílový gól. Hypotetický příklad: Atlanta vede nad Pittsburghem v 5. minutě 2:0, Ondřej Pavelec si natáhne tříslo, místo něj nastupuje Johan Hedberg, který utkání dochytá. Zápas skončí 5:1, ale výhra podle pravidel patří Pavelcovi.
Podobné je to s porážkami. Další příklad: Pavelec střídá Hedberga v 10. minutě za stavu 0:4. Pustí už pak jen jedinou ránu, Atlanta dotahuje, podlehne těsně 4:5, ale porážku stejně „vyfasuje“ Pavelec. Hedbergovi se ani v jednom případě čísla v kolonkách „vítězství“ a „porážky“ nemění.
Výhra v prodloužení nebo po penaltách se gólmanům počítá jako výhra. Porážka v prodloužení nebo po penaltách (OTL – overtime loss) se vede zvlášť, nikoliv jako normální porážka.
 

Bodycheck
Vražení tělem do těla soupeře, jeho účelem by mělo být oddělení protihráče od puku, nikoliv jeho fyzická likvidace.

 

Pokecheck
Obranný zákrok holí, třeba vypíchnutí nebo odebrání kotouče po nadzdvihnutí soupeřovy čepele. Vyniká v něm například Nicklas Lidström.

 

Interception
Označuje zásah do protivníkovy přihrávky, třeba Wayne Gretzky dokázal skvěle číst hru, předvídat protivníkovy pasy a včas do nich strčit hokejku.

 

Takeaway
Statistický pojem – získání kotouče některým z výše popsaných způsobů. V posledních letech nejvíc „takeaways“ v NHL zaznamenal Pavel Dacjuk.
 

UBI (upper body injury) – zranění v horní části těla (výraz se používá pro zastření přesného místa zranění, aby se na něj soupeři následně nemohli zaměřit).

LBI (lower body injury) – zranění v dolní části těla.

Fracture – zlomenina.

Sprained knee ligaments – natažené kolenní vazy.

Concussion – otřes mozku.

Separation – vykloubení (hlavně u ramena).

Tear – přetržení (např. torn ligaments = přetržené vazy).

Bruise – pohmoždění.
 

Barn
Stáj nebo chlév, v hokejovém prostředí domácí aréna.

 

Beer league
Není to soutěž v pití piva, nýbrž označení pro rekreační hokejovou ligu v Kanadě.

 

Biscuit
Doslova sušenka, v přeneseném významu puk.

 

Blindside hit
Hit ze strany nebo zezadu, jednoduše z prostoru, který hráč nemůže zrakem kontrolovat. Příkladem je podlý atak Cookea z Pittsburghu na Savarda z Bostonu. Právě takové hity směřující na hlavu soupeře jsou podle nového pravidla v NHL považovány za faul.

 

Butt-ending
Zákeřný faul, úder protihráče tím koncem hole, za který se obvykle drží.
 

Buttefly
Kdepak, nezabloudili jsme do přírodopisu. Motýla totiž tak trochu připomíná brankář, když padne do rozkleku a horní část branky vykrývá lapačkou a vyrážečkou. Buttefly je tedy gólmanský styl, který v 60. letech začal nahrazovat „standup style“, při němž brankáři zůstávali co nejčastěji stát, a snažili se přitom vykrýt soupeři střelecký úhel.

 

Buzzer beater
Gól, který padl těsně před sirénou, která ukončuje třetinu. Dřív panovaly spory o tom, zda puk přešel brankovou čáru včas, či nikoliv. V moderní době se podobné situace řeší s pomocí videa.

 

Cannon
Nic těžkého, prostě bomba, pecka, pumelice. Rána jako z kanónu.

 

Change on the fly

Střídání v nepřerušené hře. V uplynulém play off se při střídání nezvykle často chybovalo. Rozhodčí pak pískali přestupek „příliš mnoho hráčů na ledě“.

 

Cherry picker

Žádný sběrač třešní! Ani s oblíbeným kanadským televizním komentátorem tenhle termín nemá nic společného. Cherry picker je vychytralý hokejista, který se při hře nepředře a čeká na přihrávky do brejku. Nebrání, nebojuje, jen „sbírá třešinky“.

 

Chin music

Pokus vystrašit brankáře soupeře prudkou střelou mířící na jeho hlavu. Třeba Bobby Hull, který už v 60. letech pálil rychlostí 160 km/h, používal tuhle taktiku, zvláště při úvodních střídáních.

 

Cinderella

Popelka. Odstrkovaná, podceňovaná, opomíjená. V zámořském sportu se tak říká týmu, který v základní části postává stranou a rozzáří se až v play off. Jako to například letos v NHL předvedli Canadiens nebo Flyers.

 

Central Scouting Bureau
Neboli CSB. Organizace zastřešená NHL. Vede evidenci talentů, kteří by se mohli dostat do ligy, a řadí je do žebříčku podle toho, jak by se v ní mohli uplatnit. Byla založena v roce 1975 Jackem Buttonem, hokejovým odborníkem, jenž pracoval pro Pittsburgh a Washington. Žebříček CSB slouží klubům jako podklad při draftu.

 

Clutch and grab

Jaromír Jágr by vám o téhle strategii mohl vyprávět celý večer! V 90. letech se totiž v NHL zdaleka nepískalo držení a hákování tak přísně jako dnes. Proto mohli obránci viset na ligových hvězdách často beztrestně. Sidney Crosby by se uvztekal, kdyby musel strpět, co snášeli Jágr, Bure, Kariya, Sakic a spol.

 

Coach’s corner

Koučův koutek se jmenuje asi nejslavnější pětiminutový pořad v Kanadě. Populární mluvka (a bývalý kouč v NHL) Don Cherry v něm káže národu, co je dobré a co je špatné v hokejovém světě. Velký patriot často kritizuje Evropany a hájí Kanaďany. Jeho „corner“ je součástí slavného bloku Hockey Night in Canada.

 

Commissioner

Šéf ligy neboli komisař. Prvním a zatím jediným komisařem se v roce 1993 stal Gary Bettman (před ním se bossové ligy nazývali titulem prezident). Bettman, vystudovaný právník z New Yorku, je zaměstnáván majiteli klubů a je považován za nejmocnějšího muže v hokejovém světě.

 

Cooperalls

Módní výstřelek z 80. let. Philadelphia Flyers a Hartford Whalers tehdy vyměnili tradiční hokejové kalhoty a stulpny za jakési kalhoty vyrobené firmou Cooper. Oba týmy je používaly jen jednu sezonu a pak se vrátily ke klasice.

 

Counterattack

Protiútok. Kontr. Velká zbraň. Pokud tým při výpadu vpřed přijde o puk, musí si hned dát obrovský pozor na protiakci. Trenéři v zámoří leckdy zakazují svým hráčům kličkovat při přechodu přes protivníkovu modrou čáru, protože hrozí ztráta, po níž se útočící mužstvo nestihne otočit a včas vrátit se soupeři, kteří uhánějí na opačnou stranu.

 

Crease

Gólmanova zóna. Brankoviště. V území, jež je na ledě vyznačené modrou barvou, je brankář hájen. Pokud se v něm útočící hráč jen na chviličku zastaví, může být hra přerušena a vhazuje se ve středním pásmu. Pokud dokonce vrazí do gólmana, měl by být vyloučen. Pokud v brankovišti, byť jen jednou bruslí, stojí dřív, než k němu přiletí puk, následný gól neplatí.

 

Cut

„To make the cut“ znamená přežít škrty na soupisce v tréninkovém kempu. Ze seznamu, na němž na startu soustředění bývá třeba 60 jmen, postupně mizí hráči, které šéfové klubu posílají na farmu nebo do juniorských soutěží. „Cut“ je hrozba. Kdo mu unikne, zůstává v NHL, v nejlepší lize světa.

 

Cycling

Bostonský obránce Chára rád sleduje cyklistiku, dřív si o prázdninách sám vyšlápl na kole nějaký ten alpský kopec. Jenže my tentokrát máme na mysli něco jiného. Hokejový cycling (rotace) občas Chárovi přidělává starosti. Je to vířivý pohyb útočníků, při němž si v rohu soupeřova obranného pásma předávají puk tak dlouho, až se s ním dostanou do střelecké pozice.

 

Dance

Edmontonský bek Šmíd vyzval provokatéra Averyho z NY Rangers k „tanci“. Jenže on odmítl. Nebyla to pánská volenka a nešlo o valčík. Šmíd při listopadovém zápase v Madison Square Garden chtěl chlapsky pomstít Averyho hit na svého spoluhráče. Výraz „dance“ se totiž v zámoří používá jako označení pro bitku. Je nutno dodat, že jakmile Šmíd polevil v pozornosti, Avery se na něj zákeřně vrhnul a pěstí ho srazil na led.

 

Dangle

Když jsme byli u tanečků, slovem „dance“ se označuje též individuální akce, při níž šikovní hráči jako Crosby, Hemský nebo Dacjuk protančí obranou soupeře. Mistři kliček a fint s pukem ovládají umění, pro které v angličtině existuje výraz „dangle“. V plné jízdě se zvednutou hlavou míchají s kotoučem a beci se jen modlí, aby nebyli zesměšněni.

 

Digger

Bez dělníků, kteří dokážou vybojovat puk ve skrumážích, těžko nějaký tým vyhraje významnou trofej. Digger (doslovně přeloženo kopáč) poctivě napadá a ačkoliv třeba neumí čarovat s pukem, pro své mužstvo je nepostradatelný.

 

Dive

Je dost potupné, když se o sobě hokejista dozví, že je „diver“. Simulant. Často chce hráč otrávený těsným bráněním ukázat rozhodčímu, jak je mu „ubližováno“ a přifilmuje pád. Někdy tím může pomoci svému týmu, když si vykoleduje vyloučení soupeře. Ale ve hře drsných chlapů zároveň riskuje dobrou pověst.

 

Doghouse

A mazej do boudy! Když se pes proviní, pán ho zažene do jeho příbytku. V hokeji to funguje podobně. Přestane-li hráč plnit svoje povinnosti, kouč ho nechává sedět na střídačce nebo dokonce na tribuně. „Bouda“ se používá jako trest i motivace. Když naštvaný hokejista dostane další příležitost, snaží se trenérovi ukázat, že se spletl. V prosinci se v doghousu ocitl Jakub Voráček – na dvě utkání vypadl ze sestavy Columbusu, to další pak rozhodl trefou v prodloužení.

 

Drill

To slovo zní drsně. A opravdu to bývá dřina, když se chce hokejista zlepšit v technice bruslení, při vhazování nebo třeba ve střelbě z voleje. Díky speciálním cvičením (drills) se pracovitý hokejista může stát hvězdou. V zámoří existují trenéři (skill coaches), kteří se specializují na konkrétní dovednosti a pracují na nich s hráči po běžných trénincích (nebo před nimi), případně o prázdninách.

 

Drop pass

Nebezpečná zbraň, ale taky hodně riskantní řešení, z něhož hrozí bleskový protiútok. Česky se nejčastěji překládá jako zadovka. Bez dívání předává hokejista puk spoluhráči, kterého tuší za sebou. Často tak překvapí soupeře a vytvoří šanci pro svůj tým. Někdy však překvapí i spoluhráče a pak z toho může být malér na druhé straně kluziště.

 

Dynasty

Tento termín už zřejmě patří do historie. Od zavedení platových stropů se už v NHL takřka nedá zopakovat vítězná jízda, jakou kdysi několikrát předvedli Montreal Canadiens, v úvodu 80. let New York Islanders nebo vzápětí Edmonton Oilers. Vyhráli Stanley Cup několikrát za sebou a stali se vládnoucí dynastií. Příklad Chicaga, jež v létě kvůli platovému stropu muselo rozprášit tým šampionů, ukazuje, že v nejbližší době se podobné šňůry triumfů zřejmě nedočkáme.

 

Eating the puck

Občas se hokejista obětuje, aby zachránil svůj tým. Nemusí přitom zrovna „sežrat“ kus tvrdé černé gumy. Tohle slovní spojení se používá pro situaci, při níž hráč (většinou obránce) v držení kotouče u mantinelu snese i tvrdý hit od napadajícího protivníka a ochrání puk za každou cenu, aby ho nepustil do šance.

 

End to end

Taková specialitka už se v současnosti vídá málokdy. Největším mistrem v této disciplíně byl zřejmě Bobby Orr. Legendární bostonský obránce totiž hlavně díky svým fantastickým bruslařským schopnostem dokázal vzít kotouč za vlastní brankou a projet s ním přes celé hřiště (z jednoho konce na druhý).

 

Equalizer

Možná jste tohle slovo slyšeli ve spojení s audio technikou, v hokeji však nejde o „vyladění“ zvuku. Equalizer je hodně důležitý gól, kterým se srovnává skóre. Zvlášť v závěru utkání má taková trefa ohromnou cenu.

 

Faceoff

Tento výraz nemá nic společného s procesem odstraňování pleťové masky z obličeje. V hokeji je to okamžik zahájení hry. Buly. Zvlášť v obranném či útočném pásmu (a tím spíš v oslabení, přesilovce nebo napínavé koncovce utkání) může mít (ne)úspěch na vhazování zásadní důsledky. Když získáte puk, můžete vzápětí zakončit (případně vyhodit). Prohrajete-li buly, ztrácíte čas a síly bojem o kotouč (ocitnete se soupeřovým pod tlakem).

 

Face wash

Pro osoby s vyvinutým čichem může být tento zákrok tuze nepříjemný. Obnáší velmi intenzivní kontakt soupeřovy rukavice s protihráčovým obličejem. Pachateli zpravidla nejde o hygienu oběti, ačkoliv by tomu doslovný překlad tohoto slovního spojení i samotný akt (otírání vnitřní části rukavice o tvář) mohl nasvědčovat. Vzhledem k tomu, že řádně obnošená hokejová rukavice leckdy dost páchne, bývá face wash při potyčkách drsnou zbraní.

 

Fantasy league

Díky tomuto vynálezu můžete ve svém týmu mít Ovečkina i Crosbyho. Fantasy league je čím dál populárnější zábava, při níž mohou sportovní fanoušci z celého světa soutěžit v manažerských dovednostech. Na různých serverech existují různé varianty lig, vztahujících se k různým reálným soutěžím (NHL, NBA, MLB…). Váš úspěch závisí na tom, jaké hráče si do týmu vyberete a jak se jim daří ve skutečnosti.

 

Farm team

Když hokejistu pošlou na farmu, nečeká ho brigáda na statku. Nemusí se bát, že místo bruslí vyfasuje holínky a že místo rolby bude denně potkávat traktor. Přesto není převelení z NHL na farmu pro hráče příjemné. Týmy NHL totiž mají svá rezervní (farmářská) mužstva v nižší lize AHL, kde se otloukají jejich mladí talenti i dospělí muži, kteří se zrovna nevejdou do sestavy v NHL.

 

Feather pass

V češtině se používá výraz „žabka“. Peříčková přihrávka směle přeletí čepele všech protivníků a snese se přesně na hůl spoluhráče, který může rovnou bez dlouhého zpracování pálit. Ovládal ji především Wayne Gretzky, mezi její české mistry náleží Pavel Patera nebo Richard Král.

 

Five hole

Díra číslo pět? Ano, jednička a dvojka jsou horní rohy branky, trojka a čtyřka jsou v její dolní části. Pátá díra se střelci otevírá v okamžiku, kdy gólman padá do rozkleku, a nachází se mezi jeho nohama. V našich krajích se ráně mezi betony říká „jesle“ nebo „housle“, v zámoří se mluví o five hole.

 

Flamingo

Výskyt plameňáka je v NHL naštěstí čím dál vzácnější. Pro gólmany je však tento živočich postrachem. Říká se tak spoluhráči, který před střílejícím soupeřem v poslední chvíli (podobně jako zmíněný opeřenec) zvedne nohu, aby ho puk netrefil. Svému brankáři tak způsobí velmi nemilé překvapení, když mu ránu nejprve zacloní a pak ji na něj náhle pustí.

 

Flopper

Ani gólmana, který se často plácá po ledě, už v lize jen tak nenajdete. Takřka všichni současní brankáři mají vybroušený styl a téměř dokonalou techniku zákroků. Označení „flopper“ zní hanlivě, přesto se v dějinách najde pár mužů, kteří uměli úžasně padat. Třeba Lorne Worsley nebo Dominik Hašek svými zákroky budili údiv expertů, přesto patří k nejlepším v historii.

 

Franchise player

Hráč, okolo kterého se dá postavit hokejový klub. V posledních letech se objevily tři výtečné exempláře: Sidney Crosby, Alex Ovečkin a Jonathan Toews. Jsou tvářemi, kapitány a hlavními hvězdami Penguins, Capitals a Blackhawks. Podobný význam pro klub by brzy mohli mít Steven Stamkos (Tampa), Taylor Hall (Edmonton) či John Tavares (NY Islanders).

 

Garbage collector

Těžko předpokládat, že by si hráči NHL po sobě v kabině uklízeli a sbírali odpadky. Přesto mezi nimi jsou „sběrači smetí“. Třeba Michal Handzuš (San Jose) nebo Milan Michálek (Ottawa) se potloukají okolo brankoviště a čekají na to, co k nim odpadne. Číhají na odražené puky, které umějí pohotově uklidit do branky.

 

Give-and-go

Dej a jeď. Jednoduchý, leč nesmírně účinný hokejový prvek. V češtině se pro něj používá výraz „narážečka“. Jeden hráč přihraje druhému a projede kolem protivníka, za nímž přijímá pas od parťáka, který mu puk poslal z voleje. Při správném načasování se taková akce obtížně brání.

 

Goon

Žádného takového člověka mezi českými a slovenskými hokejisty v NHL nenajdete. Goon je čistokrevný bitkař, jinak nepoužitelný rváč, který neumí a nechce hrát s pukem. Díky pranicím se do elitní ligy prosadil například David Kočí, ale i ten se snažil vylepšovat bruslení a techniku, aby byl použitelný do všech situací. Goon je všeobecně vymírající druh.

 

 


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné