Pro Hockey
Pro Hockey na FaceBooku

Pro Hockey - články

Tlak na Rusy? To si nedovede nikdo představit!

Ne! Nemohl jsem uvěřit, že Rusové pískají na své oblíbence a na hráče ze srdce Evropy ztrácí propastné tři góly. Do konce zbývalo něco málo přes minutu. Ano, hokejový dějepis si pamatuje případy, kdy se podařilo skóre otočit během pár sekund. Jenže to nestalo. Česko – Rusko 3:0 tak zní překvapení v úvodní den světového šampionátu. Ale proč sborná zápas ztratila?

To je mi malinko záhadou, ale postupně nacházím jisté obrysy tohoto (pro Rusy) začarovaného obrazu, který tak krásně nakreslil český tým. Tři ruské fauly za první třetinu jsou moc. Když se na ně podíváme hlouběji, hlavní příčinou provinění se proti pravidlům takhle často v začátku utkání může být přemotitovanost. Dacjuk a spol. byli pod obrovským tlakem (zdůrazňuji obrovským). Nesouhlasíte?

Odpoledne před zápasem jsem otevřel noviny a přečetl si rozhovor s ruským bekem Jemelinem. Odhodlání? To nechybělo. Ale co interview postrádalo, to jsou rozhodně dlouhé odpovědi ze strany beka Montrealu. Naprosto strohé. Může to o lecčems vypovídat. Jsem si jistý, že Znarokova družina musí cítit tlak ze strany celého národa.

Na olympiádě v Soči před dvěma lety ho nezvládla. I tehdy poskytoval kapitán Pavel Dacjuk velice nedlouhé rozhovory novinářům. Ano, tento muž, společně třeba s Panarinem (ten má úžasné ruce, to jsem ještě neviděl), může vést Rusko za zlatem (ono se na východě ani na nic jiného neslyší).

Jenže v prvním zápase mi přišli domácí neskutečně svázaní. Ruské kombinace byly hrány na příliš velký počet přihrávek. Zkrátka, byly překombinované.

Že Češi vyhrajou? To jsem nečekal. Že Furch udrží všechny střely soupeřů před brankovou čárou? To už vůbec ne! Gólman Omsku si podle mého pojistil pozici jedničky pro valnou část mistrovství. Trenér Vůjtek bude na tento mač vzpomínat, zejména díky Dominikově čistému kontu.

Další věc, která mě upoutala, byla soudržnost týmu. Až mi to lehce připomínalo Německo 2010. V českém týmu nikdo nevyčníval, ale hráči jako Jarůšek, Kundrátek, Kempný, Jeřábek (to bych mohl takhle vyjmenovat de facto celé mužstvo)! Je na nich vidět, jak si váží možnosti reprezentovat. Pro mnohé to může být třeba poslední příležitost, jak zabojovat o světové medaile.

Česko odstartovalo v Rusku svou misi s obrovskou pochvalou. Jeden zápas dodá Čechům sebevědomí, ale každý den je v sportu jiný. Není to klišé. Je to realita.

Další skutečností je, že Kanada i Finsko si připsaly v úvodní den turnaje tři body. Není to nejdůležitější, interesantnější bude, koho uvidím smutnět za dva týdny v neděli. A pevně věřím, že Česká republika může zabojovat o medaili!

Vít Muzikář


Uživatel: Heslo:

Aktuální číslo
ProHockey 6/2018
Anketa
Sledujete EUHL?
Ano!
Ne.
Ne, ale chystám se o této lize něco zjistit.
Pro Hockey předplatné